Мария Капон, водач на листата на коалиция “Десните”: “Хората в България могат да станат по-богати, когато държавата им даде възможност да работят повече”

Публикувано на вт, 30 сеп. 2014
181 четения

– Г-жо Капон, казвате, че рекетът на държавата и на политическия елит накара много предприемачи да се махнат от България. Как малкият и средният бизнес да се освободят от бюрокрацията и корупционния натиск?
– За съжаление бедността и корупцията дълго са част от българското общество, а най-потърпевши от тях са малкият и средният бизнес. Като се добави рекетът на политическия елит и администрацията под формата на незнайни такси и изисквания, се оказва, че всеки, който иска да развива бизнес в България, е по-скоро смазан и обезверен. Държавата вместо да му помогне, защото това е гръбнакът на стабилната икономика, точно обратното – по всякакъв начин се опитва да пречи и унищожава и най-добрите идеи. Общините и държавата вместо да обслужват населението, са се превърнали в машина, която системно мачка достойнството на гражданите и бизнеса. Ние, ДЕСНИТЕ имаме идея за съставяне на кодекс на държавните изисквания към малкия и среден бизнес, който да замести всички регулации. Това ще бъде улеснение за хиляди фирми. Към момента регулациите само стават повече и повече, а някои от тях дори си противоречат. Съставянето на този кодекс ще спре възможността администрацията “да тълкува” по свой начин наредбите и изискванията към бизнеса. В същото време техният обем ще намалее и работата на малките и средни фирми ще се облекчи. Ние, ДЕСНИТЕ смятаме, че много хора ще бъдат щастливи, ако им остава повече време да работят за бизнеса, който развиват, а не да си губят времето в обиколки по институциите с различни бележки и заявления. Към предложението ни за кодекса за малкия и среден бизнес трябва да добавим и идеята ни за въвеждане на единна такса за започване на бизнес. Вместо всички такси, които сега се събират от държавните и общински институции, да се събира една. Това може да става в общините, а те по вътрешно административен път ще оставят една част за себе си, а другата ще превеждат на държавата. За истинското съживяване на бизнеса в България са необходими и още стъпки, които на пръв поглед са клишета, но не можем да минем без тях. Икономическият растеж, особено във Великотърновска област, се нуждае от разработване на клъстъри за млади предприемачи. Тук има толкова млади хора, които получават икономическото си образование и трябва да имат възможност да осъществят първите си бизнес идеи. Иначе ще продължим да произвеждаме висококвалифицирани гастарбайтери за нискоквалифициран труд в европейските страни.
– Какво предлагате ДЕСНИТЕ за намаляване на данъчната тежест за гражданите и бизнеса?
– В България все още не е използван капацитетът на 10-процентния данък. Аз направих това предложение още по времето на правителството на тройната коалиция, когато премиер беше Сергей Станишев, а Орешарски беше финансов министър. По неразбираеми за мен причини, те се съгласиха само с първа точка на предложението за 10 на сто данък и го нарекоха “Плосък”. В същото време не приеха втора точка, която съдържаше условието минималният доход да е необлагаем. В резултат на това точно социалистическата партия удари най-бедните слоеве на населението и ги накара да намразят този данък. Днес същата тази партия иска стъпаловидно облагане с мотива, че било по-справедливо, но така ли е наистина? Ако бъде приет необлагаемият минимум, най-бедните слоеве на населението ще бъдат защитени. Истинската социална политика е дясната политика, защото е справедлива и запазва достойнството на хората.
И още нещо изключително важно. През последните дни чухме какви ли не идеи за борба с демографската криза. Истински ефективното решение е в семейното подоходно облагане. То трябва да стане част от обща данъчна политика за намаляване на бедността и социалната изолация на семейства с деца. Това предложение на Института за семейна политика е припознато от ДЕСНИТЕ и ние твърдо заставаме зад него. Семейното подоходно облагане не противоречи на плоския данък. Ако родителят дължи 10 % върху облагаема сума от 1000 лева, държавата може да определи отстъпка от тази сума за всяко дете на семейството. Например 100 лева за първо, 200 лева за второ и т.н в зависимост от политиката си. Така родителят ще плати пак 10 %, но върху облагаема сума 700 лева вместо 1000 лева, защото отглежда две деца. Във времена на тежка демографска криза, която застрашава хората не само с бедност, но е заплаха и за националните финансови системи, трябва да се формират и изпълняват разумни семейни политики.
– Кога хората в България ще станат по-богати? 
– Няма какво да се лъжем, че това може да стане изведнъж. Хората могат да станат по-богати, когато държавата им даде възможност да работят повече. Ние, ДЕСНИТЕ считаме, че трябва да се въведе почасовото заплащане. Това е една логична стъпка, особено когато една икономика е в криза. Много фирми са затруднени и не могат да осигурят пълно работно натоварване на работниците и служителите си и ги държат на минимални възнаграждения. Докато те в същото време биха могли да работят на второ и на трето място, за да получат необходимите им доходи, а в същото време и да не натоварват т.нар. първа фирма с излишни разходи. Това е стъпка към по-гъвкав пазар на труда, от която печелят и двете страни в процеса.
– Възможно ли е да има предвидима бизнес среда и да се прекратят злоупотребите на монополите?
– Едно от предложенията в програмата ни е обединяване на БНБ и КФН в един мощен и всеобхватен регулатор. Този подход е изключително ефективен и работещ за малки пазари като българския, като, от друга страна, адаптира българския финансов надзор за новите предизвикателства. След пълното фиаско на БНБ такава промяна не е препоръчителна, а задължителна. Изборът на управителен орган е добре да бъде запазен, така че парламентът да има своята основна роля като президентска квота и мандатността също се запазват. Борбата с монополите изисква постоянство и активни действия от страна на регулаторите. Към този момент не сме свидетели на такива активни действия. По-скоро се изчаква да се създаде криза и тогава регулаторът да вземе решение. А колко независими и справедливи са тези решения може сами да се досетите, когато погледнете например Електроразпределителните дружества. Монополите в икономиката са свързани с монополите в политиката и така се получава властта на олигархията. Още през 2008 година поисках операция “Чисти ръце”, време е да я приведем в действителност. Това е ключовото допълнение към комплекса от мерки, за да можем веднъж завинаги справедливостта да надделее олигархията.
Здравка МАСЛЯНКОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново