КЗД реши, че липсата на задочно обучение по право е дискриминация

Публикувано на вт, 3 апр. 2018
266 четения

Липсата на задочна форма на обучение по право е дискриминация. Това реши Комисията за защита от дискриминация. Тя прие, че новата Наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността “Право” и професионална квалификация “юрист”, която влиза в сила от учебната 2018/19 г. и според която право може да се учи само редовно, въвежда непряка дискриминация по признаци “лично положение”, “имуществено състояние”, “възраст” и “увреждане”.
КЗД дава задължително предписание за преустановяване на нарушението, като се предприемат всички възможни и необходими мерки за възстановяване на първоначалното положение за въвеждане и продължаване на обучението по специалност “Право” в задочна форма, наред с редовната.
Освен с обосноваване наличието на дискриминация по визираните признаци, в мотивите на решението съставът стига до извода, че при приемането на наредбата са допуснати съществени процесуални нарушения, съобщават от комисията, но не посочват в какво се изразяват те.
Комисията подчертава, че “Право” не следва да се съпоставя със специалности като “Медицина”, “Дентална медицина”, “Кинезитерапия”, “Фармация” и “Ветеринарна медицина”, не само защото характерът на специалностите изисква специфично обучение, несъпоставимо с това на юристите, а и “защото съпоставящите се с него специалности са нормативно уредени като специалности по регулирани професии за разлика от специалност “Право”, която с изключение на професията адвокат не предоставя друга регулирана професия”.
Комисията за защита от дискриминация беше сезирана от собствения си член Орлин Колев, а решението ѝ е взето от петчленен разширен заседателен състав с председател Сабрие Сапунджиева.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново