Качественото общинско здравеопазване – ключов приоритет за развитието на сектора

Публикувано на пт, 19 мар. 2021
215 четения

“Работя Свищов отново да е проспериращ град с много млади хора”, казва кандидатът Илиян Венков от ГЕРБ-СДС

Илиян Венков е магистър по “Бизнес администрация”, с професионална квалификация “Здравен мениджмънт” от СА “Д. А. Ценов”. Професионалният му опит вече над две десетилетия е свързан с мениджмънт в областта на туризма и здравеопазването и администриране на местното самоуправление. От ноември 2019 г. до октомври 2020 г. заема длъжността заместник-кмет на Община Свищов с ресор “Стопанска, финансова политика и спорт”.
Илиян Венков е действащ футболист любител с амбиции за развитието на общинския спорт във всички възрастови групи.
Като основни приоритети в бъдещата си работа Илиян Венков посочва:
• Свищов – проспериращ град с работеща икономика и достъпна социална среда;
• Свищов – древен и млад – атрактивна туристическа дестинация;
• Свищов – достойно място за живот на всяко българско семейство.

Общественикът и експерт по здравен мениджмънт и бизнес администрация Илиян Венков е кандидатът на Коалиция ГЕРБ-СДС с номер 28 в бюлетината, който достойно ще представлява Свищов и Великотърновския регион в 45 Народно събрание.
В един от най-критичните периоди за цялата държава, в разгара на коронакризата Илиян Венков поема управлението на болницата в крайдунавския град – МБАЛ “Димитър Павлович”. Нарастващият брой заболели от коронавирус поставя пред сериозно изпитание лечебното заведение. Изправени пред множеството неизвестни около лечението на новото заболяване, медици масово започват да напускат или да излизат в отпуск. Болницата остава без хирург, за пациенти в кома се търсят невролози от други лечебни заведения. Пред колапс остава и Спешна помощ. Кметът Генчо Генчев лично влиза като доброволец в ковид-отделението, а неговият заместник Илиян Венков поема управлението на медицинското заведение. За спасяване на общинската болница ръководството се обръща към специализанти, възпитаници на медицинските университети, доброволци откликват на апела да помагат в работата на санитарите. Макар и на “апаратно дишане”, болницата оцелява и населението в региона не е оставено без здравно обслужване.
Към екипа на Свищовската болница са привлечени утвърдени лекари по вътрешни болести, кардиология, неврология, коремна хирургия, неврохирургия. В Свищов предстои назначаването и на други медицински специалисти, което ще позволи на здравното заведение да покрие стандартите за съответните клинични пътеки.
“Запазването и стабилизирането на общинските болници е важна задача не само за региона и община Свищов, но и за страната”, смята Венков. Той допълва, че новата здравна стратегия трябва да бъде предхождана от сериозен критичен анализ на потребностите и възможностите на всяко здравно заведение. В най-тежкия за медицинските заведения момент, когато беше спряно обслужването на пациенти с диагнози, различни от КОВИД, и приходите по други клинични пътеки спряха, правителството взе решение, което на практика спаси болниците. НЗОК продължи да изплаща 85% от планираните приходи на здравните заведения, независимо от обстоятелствата, припомня Илиян Венков.
“Колкото и да благодарим на хората, които помогнаха с личен труд, и на бизнесмените, които подкрепиха финансово болницата, никога никой от нас няма да успее да им се отблагодари за онова, което направиха за спасяването на живота на стотици хора”, признава Венков.

loading...
Пътни строежи - Велико Търново