Избирателите поставиха в шах политиците

Публикувано на пт, 10 окт. 2014
482 четения

С резултатите от предсрочните парламентарни избори на 5 октомври българският народ постави в шах и мат родните политици. В парламента влязоха 8 партии, нито една от тях няма пълно мнозинство.
Ще съумеят ли партиите да направят правителство? Колко дълъг ще е неговият живот? Най-точните отговори на тези въпроси ще даде времето.
“Янтра ДНЕС” потърси за мнение историка акад. Георги Марков и журналистите Велислава Дърева и Георги Коритаров. Пред областния всекидневник те коментираха какви са възможностите за излизане от политическата криза.

Георги Коритаров, журналист:
“Очаквам политиците да не издържат изпита по водене на диалог”

– Г-н Коритаров, каква е картината в страната след 5 октомври?
– Резултати от изборите показват едно широко представителство на интереси в българския парламент. Това е шанс за осигуряване на максимална прозрачност и тежък изпит пред политиците дали са в състояние да водят сложен диалог.
Очаквам политиците да не издържат изпита по водене на диалог и за съжаление няма да има стабилно управление, въпреки че аз смятам, че може да има такова.
– Как според вас може да се случи то?
– Моята формула е еднопартийно правителство на малцинството с ясна програма от 5 приоритета, която да бъде подкрепена от коалиция на желаещите, образно казано. Това е най-добрият вариант, но ако не се случи – или ще има много кратко временно правителство, или да се отиде на нови избори. Не бива да забравяме, че има два мощни финансови проблема, които имат нужда от разрешаване – да се приеме бюджет и да се реши проблемът с КТБ. Ако те не се решат, ни очаква още по-тежка криза.
– Кой печели след тези избори?
– Да, печели преподавателят, който вече 25 години се опитва да внуши, че политик се прави с образование, интелект и със здрава логика и концептуалност, а не с мускули и пазарлък. За мен това е най-солидният урок и преподавателят потрива ръце и се забавлява. Това е прогоненият по ъглите остатъчен интелект на българина, интелигенцията, превърната в нещо второстепенно, защото новобогаташите и олигарсите й се присмиват.
– Кога предвиждате нов вот?
– Това зависи от способността на политиците да се ориентират в подобни ситуации. Предсрочни избори може да има след две или три години при подходяща формула на относително стабилно правителство, така може да има и след два месеца.
– Каква роля изиграха преференциите? 
– Преференциите изиграха позитивна роля, защото показаха, че хората са тези, които избират. От друга страна, преференциите са поредната заблуда, защото аз съм на принципа, че политиката не се прави от Иван или Петър, а се прави от качествени програми

Велислава Дърева, журналист:

“В следващите дни ще ни предложат голям театър”

– Г-жо Дърева, в шах и мат ли са политиците след изборите?
– Случи се така, че след една година протести по жълтите павета в крайна сметка изборите показаха, че българските избиратели не желаят хегемон, не виждат месия. Това може би е разочарование за Бойко Борисов. Избирателите не дадоха пълната власт на никого. Те вкараха в парламента 8 партии. Трябва да се радваме, че представителността е толкова голяма, но хората показаха, че не вярват на никого. За това партиите наистина са в шах и мат, защото избирателят им постави много трудна задача. Българският народ е хитър.
– Какво е решението на заплетената ситуация? 
– В следващите дни ще вървят преговори, които ще бъдат тегави. От една страна, Борисов ще бави преговорите, малките партии ще се опитват да му извиват ръцете. Театърът ще бъде голям. Реформаторският блок и Патриотичният фронт ще се държат като ощипани моми. В крайна сметка ще бъде съставено правителство с министър-председател Бойко Борисов. То ще бъде сглобено с подкрепата на ГЕРБ и реформаторите, които ще преодолеят непредолимите си проблеми, защото властта ухае много сладко.
– Колко дълъг ще бъде животът на това правителство?
– Мога да дам няколко прогнози за живота на правителството, което очевидно ще бъде дясно. То ще има едни ужасни задачи пред себе си – със “замразен” Южен поток, с разрешени сондажи за шистов газ, с влошени отношения с Русия и, разбира се, с КТБ. Всичко това ще им се стовари върху главите. Едно такова правителство може да издържи до Коледа, ако Бойко Борисов избяга, защото той има такъв маниер. Борисов няма да иска да управлява през зимата, която се очаква да бъде много тежка от икономическа гледна точка. Ако прескочи зимата, може да издържи до пролетта. По-дългото издържане ще бъде до догодина по това време, когато ще бъдат местните избори. Тогава може да имаме избори две в едно. Най-дългият живот, който аз мога да предвидя на това правителство, е до 2016 г., когато има президентски избори. Всички знаят, че Борисов има амбиции към президентския престол.
Има още един вариант – възможно е правителството да бъде представено като експертно или програмно. В такъв случай то трябва да има ясен времеви хоризонт, т.е. това, което не направи правителството на Орешарски, сега трябва да го направи този кабинет.
Не трябва да забравяме, че малките партии няма да искат този парламент да се разтури по-рано, защото веднъж стъпило крачето на парламентарното килимче не му се иска да ходи пак пеша по улиците.
– Какво се случва с БСП?
– БСП е в шок, защото реално не очакваше такива резултати. Изчисленията бяха за 65 народни представители, резултатът е драматичен – 39 депутати. В предишния парламент коалицията имаше 84.
Това е здравословна треска, защото е крайно време да започне един разговор, който се отлага дълго време. Моята лична препоръка е БСП да участва в разговори, но не и в преговори с ГЕРБ и да не участва в едно бъдещо правителство, защото сега ще чуем много благи приказки за спасението на държавата. Но тези благи приказки са подтик към самоубийство. БСП трябва да бъде много силна лява опозиция.
– Вкара ли си автогол БСП с преференциите?
– От една страна, преференциите са нещо много хубаво, защото дават възможност на хората да изразят своята лична позиция и да пренаредят листата, ако не им харесва. Това разваля сметките на ръководството на партиите. В същото време преференциите са прекрасна възможност за вътрешнопартийни междуособици, за индивидуални кампании и битка всеки срещу всеки. Това съсипва отборната игра.

Акад. Георги Марков: “Коалиция не е мръсна дума”

– Акад. Марков, изпадала ли е страната до сега в толкова сложна политическа ситуация?
– Може да я свържем с управлението на Народния блок от 1931 до 19 май 1934 г. Тогава 4 партии влизат в това коалиционно управление и се опитват да преодолеят световната стопанска криза, сходна на днешната. В началото нещата са вървели добре. Имало е споразумение между партиите, но в края на управлението според Андрей Ляпчев те се карат за тлъсти кокали и постни дробчета и коалицията се разпада.
Аз вярвам, че ако сега се направи коалиция на националното спасение да излезем от тази тежка криза, можем да ползваме историческия опит. Партиите трябва да поставят националните интереси над своите. Нужно е те да направят едно споразумение помежду се за близките две години, за да се излезе от стопанската и политическа криза.
– Възможна ли е такава коалиция днес?
– Да, поне математически. Възможна е една тройна коалиция, но не като на Станишев. Коалицията не е мръсна дума. Българските политици трябва да свикват, че те няма да управляват еднопартийно и дълго като Тодор Живков. Не е важно и кой ще бъде министър-председател. Важно е правителството да има национални приоритети пред себе си и да се направи краткосрочна програма за осъществяването им. Министър-председателят не трябва да е спорна фигура, той трябва да се приеме с консенсус.
– Единствено с коалиция ли е възможността да бъде решена кризата?
– ГЕРБ не може да направи правителство на малцинството, защото отново ще има протестиращи и тогава хората ще си кажат – за какво ни е тази демокрация, след като хладилникът ни е празен.
– Какво е мнението ви за преференциите? 
– Аз съм за преференциите, крайно време е тези листи да се пренареждат, защото до сега те зависеха от благоволението на вожда. Политиците не трябва да забравят, че депутат не е професия.
– Много ли са различни сегашните депутати от тези преди сто години?
– Алеко Константинов е казал за стремежа им към келепира, валидно е и днес. Не казвам, че всички са такива, но една част от тях имат неистов стремеж да забогатяват.
Весела КЪНЧЕВА, сн. архив

 

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново