Проектобюджетът на Община Велико Търново за тази година е 170 789 519 лв. Приходите и разходите за делегирани от държавата дейности са в размер на 113 516 899 лв., а местните приходи и разходи за местни дейности и дофинансирани държавни дейности – 57 272 620 лв. Преходните остатъци, реализирани в края на 2023 г. и заложени в приходите на 2024 г., са в размер на 23 016 172 лв., като за държавните дейности те са 13 682 267 лв., а в местната дейност – 10 366 653 лв. При целевите трансфери по бюджета общата субсидия за финансиране на делегираните от държавата дейности е 100 578 013 лв., а разликата в сравнение с 2023 г. е 14 911 032 лв. в абсолютна стойност. Увеличението е в резултат на повишение на разходните стандарти в определени функции, най-вече в социалната, където достига до 40 %. Общата изравнителна субсидия е в размер на 2 646 800 лв., а средствата за зимно поддържане и снегопочистване са 481 400 лв. Целевата субсидия за капиталови разходи е 4 128 060 лв. Тук се запазва възможността част от тях да се трансформират с решение на местния парламент за различни други дейности, допустими в рамките на Закона за държавния бюджет. Собственото участие по проекти, които ще бъдат за сметка на местни данъчни, неданъчни приходи и заемни средства е в размер на 6 715 957 лв. Предвижда се да бъдат възстановени временни безлихвени заеми в размер на 11 092 185 лв., с които ще се финансира собственото участие по проекти, предвидени в проектобюджет 2024. Общината, както всяка година, ще поеме краткосрочен дълг с цел авансово финансиране на проекти, изпълнявани в рамките на европейските програми, който за 2024 г. ще е в размер на 4 млн. лв., информира Снежана Данева-Иванова, зам.-кмет на Община Велико Търново по финансовите въпроси на общественото обсъждане на проектобюджета за 2024 г.
Община В. Търново има намерение да работи по няколко по-големи проекта, свързани с укрепване на свлачища на ул. „Поп Харитон“, на общинския път ЖП гара Дебелец – кв. „Чолаковци“, както и в Емен, които са одобрени на първи етап и са на обща стойност 4 000 980 лв. Договорени са също модернизация на ПЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ в рамките на 4 348 091 лв., както и модернизация, внедряване на енергоспестяващи мерки и разширения на съществуваща учебна база на ОУ „Бачо Киро“ за 4 453 450 лв. В процес на договаряне е проект за енергийно обновяване на ИЗ „Рафаел Михайлов“ за 2 214 317 лв. Одобрени са 16 проекта за жилищно обновяване и саниране в рамките на 21 264 000 лв. В процес на оценка е и реформирането на Дом за стари хора „Венета Ботева“ за 8 387 181 лв., както и на Дома за стари хора „Св. Иван Рилски“ в Балван, в размер на 2 324 051 лв. За подмяна на отоплителни уреди на твърдо гориво с екологична алтернатива са предвидени 3 447 916 лв., посочи Данева.
„Постъпиха много предложения преди правенето на бюджета, които многократно надвишават цялата рамка. Постарахме ce да направим срещи с основните политически сили, както и с кметовете на населените места и второстепенни разпоредители. С тях обсъдихме приоритетни проекти и обекти, които биха могли да намерят и са намерили място в рамката на бюджета“, каза Данева. „Това са едни добри намерения, които предстои да изпълним. Всички говорят за разходи, но малко хора говорят за приходи. Надявам се да бъде добра година и да съберем приходите, които сме планирали“, пожела Данева, която отбеляза, че никога не е виждала в залата толкова много граждани.
Тя поясни, че бюджетът е съобразен с увеличението на минималната работна заплата с 19,6 процента. Финансистката отбеляза, че в момента се провежда и ново категоризиране на общините, районите, кметствата и населените места по методика на Министерството на регионалното развитие и се очаква към 13 май тя да влезе в сила. В зависимост от категорията на населеното място ще се определя данъчната основа, върху която ще се прави и данъчната оценка на имотите. Променени са правилата и условията за финансиране на държавния обществен превоз и ще бъде увеличена субсидията за превозвачите в частта ученици до 14 години за безплатно пътуване по вътрешноградския транспорт, за издадените карти за автобусните линии, както и за планински и други райони. Предвижда се по специални програми да бъдат частично възстановявани разходите на детски градини, детски ясли, музеи, библиотеки, галерии и други държавни и общински институции за електроенергията, която ще се употребява през настоящата година, до размера на цените на битовите потребители.
За първа година в целевата субсидия за капиталовите разходи е предвиден и допълнителен ресурс, който се очаква за Община Велико Търново да е около 12 млн. лв. по няколко обекта: общински път Водолей – Дичин, основен ремонт на общински път Русаля – Дичин, възстановяване на общински път Г. Оряховица – В. Търново – „Никополис ад Иструм“, реконструкция на път Дебелец – Плаково. Целевият размер за поддържане и снегопочистване на общински пътища е разпределен към 31 декември 2023 г., като е дадена възможност да премине като преходен остатък за следващата година и неусвоените средства да бъдат използвани за придобиване на материални дълготрайни активи за снегопочистване на територията на общината, както и за закупуване на материали за обезопасяване срещу хлъзгане.
След Снежана Данева-Ивановa колегата й Мариян Маринов, директор на Дирекция „Бюджет и финанси“, запозна присъстващите с детайли от бюджета, а зам.-кметът Георги Камарашев представи в подробности инвестиционната програма за тази година. Срещата продължи с въпроси от страна на присъстващите общински съветници и граждани, като своите питания изказаха Симеон Николов, Михаил Михалев, Галя Василева, Красин Каракоцев, Венцислав Узунов, д-р Мавроди Калейнски и др. Въпросите бяха свързани с инфраструктурата, местните данъци и такси, ремонтите на училищата, миенето на улиците, състоянието на междуселските пътища и др.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът
Голям интерес от гражданите към общественото обсъждане на проектобюджета на Община В. Търново за 2024 г.
Публикувано на вт, 30 ян. 2024
819 четения
loading...