Къщи в околностите на Велико Търново се продават за рекордните цени от 500-600 хил. лв. Имотите, харчещи се за тези умопомрачителни суми, се намират в съседните на старата столица села, които са на 7-8 до 10 км. Като предимства собствениците на имотите определят това, че се намират извън града, на тихо и спокойно място, сред чист въздух и красива природа, както и че в пиковите часове от центъра на Велико Търново до тези села се стигало по-бързо, отколкото до някои от крайните градски квартали. Предлаганите за половин милион къщи са реновирани изцяло, оборудвани с басейн, барбекю, вътрешна камина, а някои си имат и свои алтернативни енергоизточници, соларни инсталации и мощни агрегати. Собствениците, искащи половин милион лева за имотите си, не смятат че цената е висока. Според тях след като един апартамент в града струва 100 хил. лв. било напълно нормално една двуетажна къща на село и след основен ремонт, снабдена с всички екстри, да струва пет пъти повече. За да не му се налага да отговаря на въпроси, един от продавачите е написал, че цената му от 420 хил. лв. не подлежи на коментар, тъй като ремонтите на къщата му стрували около 100 хил. лв., а още поне толкова била цената на мебелите и оборудването. „Предпочитам да я подаря или пък сам да я запаля, отколкото да я дам някакви си смешни 150-200 хиляди“, отговаря на един от коментарите той.
Къщите по половин милион не са единственият ценови хит на пазара за недвижими имоти във Велико Търново. В специализираните сайтове и в печатните медии се предлагат и гаражи на цени от 20-25 хил. лв. А един от гаражите търси своя нов собственик на „скромната“ цена от 35 хил. лв. Продаващият го обяснява високата цена с това, че гаражът бил пригоден за живеене. Имал осветление, отопление, прозорец, легло, маса и два стола. Нямало само тоалетна и баня. „Като ме изгони жената и идвах тук да спя“, пише в поясненията си към обявата продавачът.
Цените на недвижимите имоти спрямо получаваните доходи на преобладаващата част от хората във Велико Търново са едни от най-високите. Те се конкурират с тези в най-големите градове, но в Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора средната работна заплата е доста по-висока от тази във В. Търново. Проверка в сайта imoti.net показа, че към 25 юли за двустаен апартамент цената на 1 кв. м. се движи между 900 евро в Чолаковци, 1120 евро в широк център, 1294 евро в кварталите Колю Фичето и Картала, за да стигне до 1460 евро в Бузлуджа и Зона Б. Най-евтини си остават цените на Варуша в старата част на града, около 814 евро за кв. м.
През последните години мераклиите за ново жилище все повече се ориентират към маломерните апартаменти тип боксониера и гарсониера. Затова и там се наблюдава сериозно увеличение на цените. Боксониера на Картала се продава за 72 хил. лв., а друга неуточнено в обявата къде с големина 25 квадрата чиста площ за 50 хил. евро!
Положението със селските имоти е пъстро и разнообразно. Най-скъпи са цените на къщите в намиращите се близо до общинските и областния център села, с добре развита инфраструктура. След големия бум на продажби на англичаните преди години, сега търсенето далеч превишава предлагането и това е причина за нереално високите обявени цени и за много от селските имоти. Има случаи, в които стари едноетажни къщи, невиждали ремонт от построяването си, се продават за по 30-40 хил. лв. а за полусрутена къща с кирпичени стени стопанинът и иска „само“ 25 хил. лв.
Къща в Добри дял се продава за 43 хил. лв., а в Ново село за 47 хиляди. Наред със застроените скачат цените и на незастроените парцели в регулация. Парцел от 950 кв. м. в Беляковец в регулация, с овошки и с достъп до асфалтов път, се продава за 55 хил. евро.
Иван ГЕОРГИЕВ