Електронна трудова борса ще улеснява българи и румънци в търсенето на работа

Публикувано на чт, 4 окт. 2018
240 четения

Електронна трудова борса ще насърчава търсенето на работа в трансграничния регион България – Румъния. Целта е да се подпомогне и насърчи мобилността на труда в ключови икономически сектори в областта на трансграничното сътрудничество чрез създаване на условия за баланс между търсенето и предлагането на пазара на труда. Това обяви във В. Търново Жечко Димитров, програмен директор на Българската стопанска камара.

“До момента са идентифицирани 1106 предприятия с потенциал за трудова мобилност, които са включени в онлайн каталог, съдържащ контактни данни и фирмени профили. Чрез анкетно проучване са определени 200 професии и длъжности с потенциал за трудова мобилност, предимно квалифицирани работници, техници и специалисти със средно образование, неквалифицирани работници и специалисти с висше образование”, заяви Томчо Томов, директор на Националния център за оценка на компетентностите при БСК. Той допълни, че са определени пет икономически сектори с потенциал за трудова мобилност – селско стопанство, горско и рибно стопанство; преработваща промишленост; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство; и строителство.

“Създаването на трудовата борса е част от проекта “Изграждане на устойчив модел и партньорска мрежа за подкрепа на заетостта на работната сила в трансграничната зона България – Румъния”. Водещ партньор е Стопанска камара – Велико Търново, и се изпълнява съвместно с Камара на търговията, индустрията, навигацията и земеделието – Констанца, Румъния и Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес. Бюджетът на проекта е в размер на 593 492 евро, а финансирането е по програмата Interreg V-A Румъния-България. Той обхваща по четири области в двете страни. От българска страна са областите Велико Търново, Силистра, Русе и Добрич, а от Румъния – Констанца, Кълараш, Долж и Мехединци. Целевите групи са няколко – активното население в трансграничната зона, което е около 2 125 600 души, неактивното население и безработните лица са приблизително 400 000 души и не по-малко от 500 частни компании. От направеното предварително проучване с 860 души от България и Румъния е отчетено, че 63 % от румънците не искат да работят в България. Само 21 % се колебаят, 16 % проучват възможностите за това и едва 2 % са решили да търсят професионално развитие у нас. При запитаните българи 41 % не желаят да работят в Румъния, 32 % се колебаят, 23 % проучват възможностите на пазара на труда и 2 % твърдо са решили да заминат. Основните причини, които спират българи и румънци да работят при чуждестранни работодатели, са езиковата бариера, липсата на информация и проблеми с адаптацията. Условията, които най-често са представени пред работодателите, са редовно изплащане на работната заплата, осигурена квартира, транспорт, обучение и подходящи условия на труд.

За българите водещите предпоставки за търсене на нова работа в северната ни съседка са продължителната безработица – 78 %, ниското заплащане – 65 на сто, и липсата на подходяща работа – 62 %. 75 на сто от безработните българи предпочитат да се реализират в сферата на търговията, а по-голямата част от румънците – 48 %, виждат перспективите пред себе си в областта на предприемачеството, показва още проучването. В рамките на проекта е разработена електронна платформа jobmobility, която съдържа икономическата карта на региона, профилите на предприятията, личностни профили на потребителите и тестове за оценка. До края на проекта – март 2019 г., ще бъдат направени електронни обучения, които ще се качат в платформата на база установените дефицити. Те ще са достъпни за всички потребители. Ще се стартира и електронната борса с описания на предприятията.

Весела БАЙЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново