Аз сравнявам натрупаното напрежение сред народа с лавина, една капка е способна да повлече огромни количества сняг. Така се получава и в политиката. Вече никой не помни първите искания на протестиращите, те са заменени с нови, по-радикални. Това е нормално в състояние на политическа криза. Не виждам драма в ситуацията. Оставката е политически приом във всяка конституционна държава. Това може да позволи на управляващите да спрат спада на недоверието към тях, може да се върнат на бял кон на следващите избори, може и да е техният крах. Възможно е да се появят нови политически сили на базата на протестиращите, които да се обединят в политическа формация. Най-важното е, че властта не се търкаля по улиците, както беше една седмица, и нещата са прибрани в институционалната им рамка. Да не забравяме, че при такава криза в Италия преди години беше пометена цялата стара политическа система, случвало се е и на други места. Не е страшно, щом политиците намериха мъжество да не продължават ескалацията на напрежението.
За мен бронираните машини, които видях около паметника на Васил Левски в София, бяха обида към нацията. В този момент ми стана ясно, че правителството си отива до броени часове. Това не са си го позволявали нито Георги Димитров, нито Тодор Живков. Сега, за да вземе нещата в свои ръце, народът има един-единствен шанс – да излъчи политическа формация, която да координира исканията на протестиращите.
Цяло чудо е, че в най-новата ни история три поредни парламента завършиха пълния си мандат. Тъкмо бях решил, че сме станали почти европейци, защото се очертаваше, че и четвъртият парламент ще завърши своя мандат, но уви.
Весела КЪНЧЕВА, сн. архив
Доц. Милко Палангурски, историк “Подобна криза е способна да помете цялата стара политическа система”
Публикувано на чт, 21 февр. 2013
570 четения
loading...