Д-р Кристиян Кирилов, председател на Общински съвет – Свищов: “Имаме само 50 декара, които да дадем на инвеститори, останалото е разпродадено от предишната власт”

Публикувано на пт, 6 окт. 2017
1802 четения

Д-р Кристиян Кирилов е роден и израснал в Свищов, завършил е средното си образование в СУ “Цветан Радославов”. Висшето си образование завършва в Тракийски университет – гр. Стара Загора, с квалификация – доктор по ветеринарна медицина.
Трудов стаж:
Живее и развива своята професионална дейност в град Свищов. От 1994 г. развива частен бизнес като ветеринарен лекар и управител на собствена фирма, развиваща дейност в сферата на ветеринарната медицина.
Обществено-политически ангажименти:
От десет години е в обществено-политическия живот на Община Свищов, като представител на ПП ГЕРБ.
От 2007 до сега е заемал различни позиции в Общински съвет – Свищов, преминавайки през всички нива на организацията на работа. Като общински съветник е участвал активно като член на комисиите по ЗСПМСТ и ТСУ, председател на комисиите по ЗСПМСТ и УКИ. През края на мандат 2007-2011 е зам.-председател на Общински съвет – Свищов. От 2015 г. е председател на Общински съвет – Свищов.

– Г-н Кирилов, какво е разпределението на политическите сили в местния парламент на Свищов, как работите?
– Общинският съвет се състои от 29 общински съветници. 10 от са коалиция “За Свищов”, 7 са от БСП, 6 от ГЕРБ, 2 от ДПС и 3 от “Обединение промяна” и 1 независим. В началото на мандата имаше брожения, защото тези десет съветници, които са от коалиция “За Свищов”, са привърженици на бившия кмет Станислав Благов, но с времето всичко се нормализира и вече мога да кажа, че работим нормално. Нормално е да имаме разногласия, но с дебати успяваме да стигнем до конструктивни решения. Случва се постоянните комисии към Общинския съвет да имат заседания, които продължават по три часа, зависи от дневния ред и решенията, които се обсъждат.
– Каква е разликата в работата ви, ако трябва да направим сравнение с предишните мандати?
– Има разлика, защото в предишните мандати нямаше този конструктивен диалог, сега с представителите на всички политически сили си говорим спокойно. Всичко е доста по-открито. Материалите на общинските съветници се дават своевременно, получават ги по електронен път.
– Свищов е уникален с това, че председателят на Общинския съвет е от ГЕРБ, а кметът от БСП, това не е ли проблем?
– Може би има още една-две общини в страната, които са като нас, но когато работим за жителите на общината, всички проблеми, които на са национално ниво, остават на заден план. Стараем се на местна основа онова, което е добро за нашите съграждани, да стане факт.
– По кои теми кръстосвате шпаги с кмета на общината Генчо Генчев?
– Това се случва най-вече по въпросите, които са свързани с проектите. Аз искам да участваме във всички проекти, но той не винаги е съгласен, защото нямаме толкова голям финансов ресурс. Все пак се стараем да участваме в повече, за да може да усвоим повече средства, с които да превърнем общината в по-приятно място за живеене.
– Имаше ли много проблеми, оставени ви от предишното ръководство, с които трябваше да се справите?
– В момента всички общини са подложени на различни прокурорски проверки във връзка с решения, които са вземани в предходните мандати. Ще трябва и ние да оправим нашите, по които държавното обвинение има забележки. Като пример мога да посоча Наредбата за пътищата, която противоречи на сегашното законодателство и трябва да се промени. Друг проблем е свързан с решението за разкриването на хоспис в Свищов и цената, за която е отдаден под наем. Имаме и проблем с решение за фирма “ТЕЦЕКО” ЕООД, която получила лиценз за газоснабдяване на града еднолично, без общината да има някакви дялови участия. По този начин ние сме отрязани и не можем да контролираме процеса. За мен това е достатъчно основание да заявя, че интересите на общината не са защитавани достатъчно добре.
– Това частен случай ли е, или може да се говори за тенденция?
– Има и други подобни случаи. Преди време си спомням, че на фирма “Свилоза” беше продаден терен близо до река Дунав на много ниска цена, а след това те го препродадоха за много по-висока цена. Смятам, че има и други такива сделки, които не са в наш интерес. Пример е и довеждащият водопровод, който постоянно аварираше. Фирмата, която го направи, сега беше принудена от прокуратурата да изпълнява гаранционните си задължения.
– Има ли инвеститорски интерес към Свищов?
– Приехме една наредба, с която да облекчим инвеститорите от по-нисък клас – клас Б, общинската администрация се старае да ги подпомага изцяло. Но се сблъскваме с един голям проблем – имаме само 50 декара, които можем да предоставим на инвеститорите. Всичко останало е разпродадено. Затова за нас е изключително важно старите казарми, които са 330 декара, да ни бъдат предоставени, за да можем там да даваме терени и да обособим една хубава промишлена зона.
– Как работите с народните представители от региона и най-вече със Станислава Стоянова?
– Тя е млад човек, свързана със Стопанската академия, с образованието. Почти всеки понеделник е в Свищов при нас. С кмета на общината дискутираме с нея наболели проблеми. За пръв път, откакто съм в политическата сфера, мога да кажа, че народният ни представител се интересува толкова живо от проблемите на хората.
Цветан Цветанов също ни посещава, чуваме се по телефона и с него, съдейства ни. Благодарение на него получихме една линейка, която предоставихме на кризисния център в село Овча могила. То се намира на 40 км от града и това е много важно. Проблемите на жп сектора пък обсъждаме с Клавдия Ганчева.
Добре работим и с народните представители от БСП и ВМРО. Споделяме с всички депутати, независимо от политическата им окраска, това, което ни притеснява, е да успеем да защитим интересите на общината.
Весела КЪНЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново