Д-р Димитър Георгиев: Без земя, механизация и помощ от държавата няма овцевъдство

Публикувано на вт, 10 май 2016
453 четения

Д-р Димитър Георгиев

За 25 години броят на овцете у нас е намалял 10 пъти, твърди председателят на Националната асоциация за развъждане на Плевенската черноглава овца

Без земя, механизация, национална стратегия и помощ от държавата няма овцевъдство, заяви зооинженерът д-р Димитър Георгиев, председател на Националната асоциация за развъждане на Плевенската черноглава овца. Той присъства на кръгла маса в Арбанаси, на която се обсъжда темата за състоянието и перспективите в овцевъдството. Във форума участваха представители на браншови организации от 18 държави от Европа и Централна Азия, всеки от които разказа за овцевъдството в своята страна.
С болка д-р Георгиев, който е в бранша повече от 60 години, проследи историята на овцевъдството у нас от 50-те години на миналия век, когато отрасълът е бил на почит. Тогава сме отглеждали между 7 и 10 млн. овце, а през 80-те години България е изнасяла над 1 млн. агнета, при брой на овцете 10,5 млн., подчерта зооинженерът. Само 10 години по-късно овцете намаляват на 8,1 млн., през 1995 г. те вече са 3 млн., за да стигнат след 5 години до 1,7 млн. Тази година отчитаме 1,327 млн.
Като катастрофа д-р Георгиев определи и спада на млеконадоя от 282 000 т през 1990 г. на 85 000 т през 2010 г. Месопроизводството пък е намаляло над 10 пъти.
Според председателя на асоциацията още в началото на прехода след 1990 г. е била дадена лоша постановка на животновъдството у нас. Новоизградените ликвидационни съвети наистина са ликвидирали подотрасъла. Тези животновъди, които са останали, някои от тях са разширили стопанствата си, но без да имат собствена земя. А те трябва да бъдат оземлени от държавата, друг начин няма, е категоричен зооспециалистът. Той добави, че овцевъдите трябва да се ползват с предимство при търгове за земя, защото са неконкурентоспособни. Сега земята се дава на читалища, арендатори и др., същото е при отдаване и на пасищата. Дават се на хора, които нямат нито едно животно.
Проблемите в овцевъдството идват и от факта, че у нас няма ферми с механизирано доене, хранене и почистване, за разлика от миналото, коментира още д-р Георгиев. В кошарите трудът е денонощен и убийствен, а това води до отблъскване на хората от този сектор. Липсата на механизация се отразява както на количеството, така и на качеството на млякото. Хигиената в млекопроизводството също не е на нужната висота, затова сега млекопроизводителите имат проблем с мандри, които отказват да изкупуват суровината. Наистина сега има създадени едри ферми с 300-500 овце, но механизацията изостава, с единични изключения. При селекцията също има незаводолителни резултати, лошо е производството на кочове, затова е наложително да се изгради станция за създаване на такива животни. И това може да стане чрез намесата на държавата, защото породите вече са застрашени.
Едва тази година овцевъдите получават по-големи субсидии и за селекция по 67 лв. на овца, но те не стигат да се направят инвестиции в подотрасъла. Стопаните харчат парите предимно за фураж, за друго не остават. Говорим много за овцевъдството, но всичко се прави на парче, няма национална стратегия. Наистина има възможност по мярката “Млад фермер” да се развива някакъв бизнес. Но животновъдите едва успяват да изпълнят задълженията си мярката, та камо ли да правят механизация или да купят земя и да си решат проблема с изхранването. Затова много малко хора се решават да се насочат към овцевъдството, защото няма сигурност и реална подкрепа, твърди д-р Георгиев.
Зооинженерът коментира и проблема с нелегалния износ на български овце. Той посочи, че черноглава плевенска порода заминава предимно в Румъния и Гърция и парадоксът е, че българските животни участват в техни аукциони, без дори да са сменени ушните марки. Според д-р Георгиев няма проблем българските овце да бъдат изнесени легално, но сега практиката е друга.
А по отношение на това, как може да бъде пресечен пътят на прекупвачите в овцевъдството, д-р Георгиев заяви, че изграждането и на малки мандри и пунктове за клане от страна на фермерите, които да отговарят на стандартите, ще ликвидира прекупвачите. Тогава хората могат да си купуват мляко и месо директно от фермите на по-ниски цени от тези в магазините и при гарантирано качество.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново