Борислав Цеков, лидер на “Модерна България”: “Следващият парламент ще е много по-пъстър и с много по-кратък живот от сегашния”

Публикувано на пн, 4 мар. 2013
550 четения

Борислав Цеков е български политик и юрист, народен представител (2001-2005). Основател и председател на Института за модерна политика. Национален президент на Световната асоциация на юристите, Вашингтон. Учредител е на Гражданско движение “Модерна България”. Миналата седмица той беше във Велико Търново, за да даде официален старт на подписка, инициирана от движението. Тя е за провеждане на референдум за отзоваване на депутати, общински съветници и кметове по гражданска инициатива и за право на жалба на всеки гражданин до Конституционния съд срещу закони, които нарушават гражданските права.

– Г-н Цеков, до каква степен беше очаквано за вас това, което се случва в страната през последните две седмици?
– Ние, от “Модерна България”, през последната година не спираме да повтаряме, че има остър дефицит на граждански контрол, невъзможност хората да контролират политиците, законите. Политическата ни система се е капсулирала в партийните политбюра, които редят листите. Това кара хората да се чувстват изолирани от вземането на решения, като прибавим към това тежките социални проблеми и тормоза на монополите, който е от години, случващото се не е изненадващо.
Ние затова казваме, че тези протести са въобще срещу олигархията, която роди монополите на прехода. И това беше причината да се обединим миналата година. Очаквани бяха протестите. Проблемът е, че неадекватните действия на властта доведоха до ескалация на напрежението. И вместо да реши проблемите, ние видяхме как правителството предпочете да абдикира. Партиите от всички цветове се разбързаха да правят избори вместо да започнат да решават спешно проблемите. Предизборната кампания ще е далеко от хората, на тях не им е до избори.
– Опитват ли се чрез бързи избори сега съществуващите партии да спасят себе си?
– Това е тяхното голямо желание – да се самосъхранят и възпроизведат в следващото Народно събрание, но този хоризонт, който си поставят, е много къс… Дори и да успеят, този парламент, който идва, ще бъде много по-пъстър и с много по-кратък живот от сегашния, така че са си направили грешна сметка.
– Има прогнози, според които тази година поне два пъти ще има избори?
– Може да се стигне до там, ако тези, които държат властовите лостове в парламента, продължават да си затварят очите за проблемите на хората и само мислят колко мандата ще си осигурят в Народното събрание. Напълно е възможно да има повече от едно гласуване за парламент тази година. Ситуацията е много динамична. Всички помним какво се случи в Италия в края на 90-те години – старата партийна система се разпадна, защото беше разядена от корупция. Тогава гражданското общество буквално помете старите партии и се появиха днешните политически субекти на Италия. Те обаче не промениха правилата на играта, не направиха политиката по прозрачна и виждаме какво се случва сега на Ботуша – има ново непартийно движение, което се появи и буквално като компютърен вирус започна да навлиза в политическата система.
– Обща ли е тенденция за разширяване ролята на гражданските движения?
– Определено има такава тенденция и все повече граждански движения навлизат във властта. Пример е и чаеното движение в САЩ, без еднолично лидерство в него. Нещо подобно ние от “Модерна България” се опитваме да направим и в България. Безспорно има такива примери в повечето държави и те са свързани с това, че партиите са фундамент, основен представител на политическите интереси на една голяма част от обществото, но има и гражданска енергия отвъд тези партии. Към гражданските движения се присъединяват хора, които не искат да са подчинени на партийния лидер или централа, да носят партийна емблема, но искат политическо участие, искат присъствие. Тези движения влияят много силно върху политиката, понякога номинират кандидати, понякога – не. Случва се да издигат и цели независими граждански листи.
– Към протестиращите у нас има обвинения, че нямат лидери?
– Ако тези хора, които сега са на улицата, са решили, че трябва да защитят каузата си в избори, защото не намират представителство в политическите парти, самите избиратели ще решат дали те са лидери, дали имат подготвеност да защитават каузата им. Просто трябва да се отвори възможността, от там нататък всичко ще си дойде на мястото.
– Ще могат ли представители на новото гражданско общество у нас да влязат в парламента още на предстоящите избори?
– Мога да говоря само за нашето движение. Ние, като един конгломерат от 76 граждански структури, не сме мислили за явяване с граждански листи в парламентарните избори, но ще видим и как върви подписката, която започнахме за провеждането на референдум за отзоваване на депутати, общински съветници и кметове по гражданска инициатива и за право на жалба на всеки гражданин до Конституционния съд срещу закони, които нарушават гражданските права. Ако усетим, че има съпротива от страна на партиите и се опитат да спрат референдума, може да издигнем граждански листи, за да намерят представителство тези идеи за смяна на системата, защото днес всички казват – смяна на системата, но всеки разбира нещо различно. Ние сме се организирали около точно определено искане за смяна на системата, залегнало в Гражданския манифест, приет на 24 юни миналата година.
– Как ви се струва идеята за свикване на Велико народно събрание?
– Аз лично съм скептичен, че Великото народно събрание може да отговори на потребностите на днешния ден, защото първо процедурата е много дълга, за да се подготви и проведе то, а и това не решава в момента проблемите с монополите, нито другите социални проблеми, пред които е изправен българинът. Да се съсредоточим към тяхното решаване, пък после да мислим за свикване на Велико народно събрание.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново