Архитекти оспорват световния конкурс за нов градски център

Публикувано на чт, 2 авг. 2018
2401 четения

Част от участниците в Международния архитектурен конкурс за нов градски център на Велико Търново обмислят да обжалват резултатите в Комисията за защита на конкуренцията. Някои от архитектите дори представиха свои писмени становища в редакцията на “Янтра ДНЕС”. Причината е, че според тях са допуснати грешки при провеждането на самия конкурс, има неясноти около подбора на членовете на международното жури и оценяването на идейните проекти. Резултатите от творческото състезание, обявено от Община Велико Търново, бяха оповестени на 27 юли вечерта. На първо място деветчленната комисия определи проекта на италианския архитект Клаудио Нарди.
Общо 62 идейни разработки на архитекти от цял свят бяха получени за конкурса. Сред тях има проекти и на над 10 български колектива. Близо половината от тях са архитекти от Велико Търново, разбра “Янтра ДНЕС”. В конкурсната надпревара са участвали Петър Николов и Росица Никифорова, Йордан Нурков, Драгомир Йосифов и Станимир Величков, Пламен Цанев и Стефан Минчев, Николай Стоянов и Йордан Кутев.
“Смятам, че не е редно да се провежда един конкурс за две напълно различни теми – за експозиционен център и за градоустройство, тъй като не могат да се съчетаят по никакъв начин. Ако са обединени в един конкурс, би следвало да бъдат оценявани поотделно”, заяви арх. Йордан Нурков. Според него проектите, избрани от журито, не отговарят естетически на визията на Велико Търново. Той посочи, че предложеният проект за експозиционен и другите печеливши разработки са коренно различни една от друга. Въпроси предизвиква и фактът, че все още липсват мотивите на журито защо са избрани именно тези проекти, които вече са представени пред обществеността. “Ние, архитектите, сме най-заинтересовани във Велико Търново да има нови и хубави неща и градът да се развива”, категоричен е арх. Нурков.
Според друг участник в конкурса не е редно съставителите на заданието да бъдат привличани като технически сътрудници, консултанти или членове на журито, тъй като противоречи на утвърдената международна практика при подобни архитектурни конкурси. Също така предварително бе обявен срокът на журиране, и то още преди да се знае броят на участниците, допуснати в конкурсната надпревара. Според него журито е имало недостатъчно време, за да разгледа предложенията, да напише становище и да оцени всеки проект.
За това следващата седмица във Велико Търново ще се проведе среща между българските участници, които да обсъдят съвместните си действия по обжалване на резултатите в КЗК.
“Организацията на Международния архитектурен конкурс за проектиране на експозиционен център и за градоустройствено решение беше безупречна. Аз имам най-малко 15-16 журирания в различни страни, но тук нямам никакви забележки към Община Велико Търново от гледна точка на точност и подреденост във времевия процес. Журито също се постара да бъде перфекционистко, като осигури един справедлив и демократичен процес на избор на премирани проекти”, коментира пред “Янтра ДНЕС” председателят на международното жури проф. д-р Георги Станишев (на снимката).
“Времето за разглеждане и оценка на проектите беше напълно достатъчно и мога да дам следния пример: преди около 6 г. бе проведен конкурс за изграждане на експозиционен център на българската компания “Уолтопия”. На мен беше възложена организацията на конкурса. Тогава получихме 360 проекта и предложения от над 40 страни от цял свят и имахме на разположение 3 дни за тяхното разглеждане и оценка. Конкурсът завърши и сградата е построена. Това дава ясна представа за времевия диапазон, в който може да работи едно професионално подготвено и опитно жури”, каза още професорът.
“Конкурсът даде възможност Община В. Търново да получи 62 готови концепции за градоустройствено решение за новия градски център, дело на архитекти от цял свят. Тъй като това е професионално състезание, е нормално да има и недоволни от класирането. Журито, което оценяваше проектите, бе съставено от архитекти от 6 държави, с доказана експертиза и високо реноме. Тези концепции дават насоки за изработването на нов подробен устройствен план, с който ще бъде планирано устройството на Старото военно училище. Това е шанс за цялата архитектурна гилдия от Велико Търново, а и от България – да проектира реализацията на всички тези решения, след приемането на плана”, заяви главният архитект на Велико Търново Николай Малаков, който също бе сред членовете на журито.
Весела БАЙЧЕВА 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново