Ако Община Велико Търново получи одобрение от Националния екофонд с 4,112 млн. лева може да бъдат изцяло ремонтирани пет училища

Публикувано на пт, 19 юни 2015
509 четения

С 4,112 млн. лв. от Националния екофонд може да бъдат ремонтирани четири училища във Велико Търново и ОУ “Неофит Рилски” в Килифарево. Подготвени са техническите проекти за довършване на ремонтите по енергийната ефективност и в ОУ “П. Р. Славейков”, ОУ “Св. Патриарх Евтимий”, ПМГ “Васил Друмев” и СОУ “Ем. Станев”. В тези училища през годините частично са правени ремонти, но не са довършени, обясниха пред съветниците от бюджетната и икономическата комисия инж. Ивайло Дачев и Мариела Цонева, които движат проекта.
В СОУ “Ем. Станев” не е сменяна дограмата, няма външна топлоизолация. В много лошо състояние е покривът на Междуучилищния център и отоплителната му инсталация. В ОУ “П. Славейков” също ще се сменя дограмата и изолацията, ще се прави и нова отоплителна инсталация. В ОУ “Св. П. Евтимий” ремонтите основно ще бъдат насочени към кухнята, която се явява кухня-майка за училищното хранене във В. Търново. Тя ще бъде газифицирана и ще се сложат слънчеви колектори за подгряване на водата в бойлерите. Ще се поставя външна топлоизолация и хидроизолация на покрива. В училището в Килифарево ще се ремонтира отоплителната инсталация, тавани и покрив. Аналогични са ремонтите, които трябва да бъдат направени и в ПМГ.
Според базовите години, в които са подготвяни проектите, училищата, в които предстоят ремонти, са похарчили 3647 MWh енергия за отопление и осветление. В резултат на това в атмосферата са изпуснати почти 2000 т. въглероден диоксид. След изпълняването на енергоспестяващите мерки ще бъдат спестени 2678 MWh енергия и 818 т. емисии парникови газове, а сградите ще получат сертификат за енергийна ефективност клас В, поясни инж. Ивайло Дачев.
Ако проектът получи одобрение от Националния доверителен екофонд, в който парите се набират от продажбата на въглеродни емисии, общинската хазна ще трябва да осигури собствено участие от 616 808 лв. Парите ще бъдат от бюджета за догодина, посочи Мариела Цонева.
В отговор на критиките на общинските съветници, че пари за ремонти се дават само за определени училища, а други са в много по-тежко състояние, което води до отлив на ученици от тях, инж. Ивайло Дачев даде примери с ОУ “Бачо Киро” и училището в Дебелец. След 2009 г., когато приключихме с всички ремонти в ОУ “Бачо Киро”, паралелките се увеличиха двойно, защото децата учат в много по-добри условия. Същата тенденция има в Дебелец. В ремонтираното там основно училище вече трайно се завръщат да учат децата, които родителите са изпращали във В. Търново.
В най-лошо състояние на материалната база остават Спортното училище, СОУ “Георги Раковски” и Хуманитарната гимназия. За тях финансиране ще се търси по проектите, включени в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на В. Търново, за които има резервирани над 50 млн. лв. от ОП “Региони в растеж”.
Засега няма яснота по кой финансов механизъм може да бъдат ремонтирани ОУ “Димитър Благоев” и Професионалната гимназия по туризъм “Д-р Васил Берон” в града, които са в една сграда.
З. ХРИСТОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново