С водосвет за здраве и благоденствие бе открита сградата на обновеното първо килийно училище към църквата „Свети Георги” в Г. Оряховица. Службата бе водена от отец Тодор. На откриването присъстваха кметът на Общината инж. Добромир Добрев и неговите заместници Николай Георгиев, Йорданка Кушева и Деница Коева, представители на фирмата изпълнител и граждани. За спасяването на килийното училище през 2018 г. Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет отпуска 166 844 лв. Състоянието на сградата бе обявено за предаварийно, с критично увредени покривна и подова конструкция, напуквания и нацепвания по стените, както и отвори по пода. За спасяването му бе създаден и Инициативен комитет, а негов почетен председател стана кметът инж. Добромир Добрев.
“Тук на малко като площ място е събрана много голяма част от историята и културата на Г. Оряховица. Идеята на общинското ръководство, заедно с Историческия музей е да възродим това място и то да е свидно за поколенията горнооряховчани, които идват след нас. Нека те да знаят от къде е тръгнало просвещението в нашия град, защото образованието е най-вайжно за просперитета на нацията”, заяви при откриването на обновената сграда инж. Добромир Добрев.
Килийното училище представлява едноетажна паянтова постройка с мазе под част от етажа.
В първоначалното си предназначение представлява църковна килия, изградена в двора на църквата. В нея са се помещавали първото килийно училище, първото самостоятелно училище, първото взаимно училище и първото читалище. В периода на Османското владичество и особено през време на Възраждането, църквата „Св. Георги” е била първото място за просвета чрез дейността на отец Зотик. През 1822 г. той открива към храма първото килийно училище в града. През 1850 г., Стефан Иванов създава към църквата и светско училище, наречено „взаимно”. Школото се помещава в северната част на църковния двор. В килийното училище се е отбивал и Левски. През 1876 г., когато Г. Оряховица е център на Първи революционен окръг за подготовка на Априлското въстание, в него живеят Георги Измирлиев и Иван Панов Семерджиев, които осъществяват военна подготовка и провеждат нелегални събрания. В църквата „Св. Георги” двамата посрещат и т.нар. „кърваво писмо” .