Зрелищна военноисторическа възстановка на битката при Страцин от 1944 г. събра стотици зрители на полигона на село Беляковец край В. Търново. В нея участваха реанактори от Клуб „Братя по оръжие“, курсанти от НВУ „Васил Левски“ и гости от Румъния, които влязоха в ролята на пехота, артилеристи и водачи на машините. Всички бяха облечени с реплики на български и немски униформи от Втората световна война, а въоръжението включваше в по-голямата си част оригинални автоматични и полуавтоматични оръжия от този исторически период, възстановени и и съхранени от членове на Клуб „Братя по оръжие“. Битката показваше военните действия при Страцинската укрепена позиция, част от Страцино-куманската операция на Първа българска армия, имаща за цел да пресече пътя за отстъпление на германските групи армии „Егея“ от Гърция към Централна Европа и да овладее Скопие. Военната възстановка представи малък момент от епичните сражения и бе посветена на подвига на всички български офицери, подофицери и войници, участвали в заключителния етап на Втората световна война. Присъстващите на полигона имаха възможността да видят камион “Мерцедес Бенц” и разузнавателен автомобил “Фолксваген – кюбелваген” от 1942 г., “Феномен – Гранит” кабриолет от 1936 г., който е единствения такъв запазен автомобил в света, 3 немски мотоциклета с кош от моделите Цюндап КС 650 от 1942 г. и БМВ 75 от 1943 г., оригинално противотанково немско оръдие ПАК 40 и реплика на полево оръдие ПАК 36, реплика на минохвъргачка Granatwerfer 34 и др.
Симеон Цветков от великотърновския клуб „Традиция“ запозна гостите на събитието с въоръжението и снаряжението на българския войник от заключителния етап на Втората световна война. Хората можеха да видят трите модела българска раница, образец 1936 г. – пехотна, обозна и артилерийска, двата модела паласки за носене на патрони – образец 1898 г. и 1936 г., българските противогаз „Хема“ и телефон „Цар Борис III“, основната пушка и карабина на българската пехота „Манлихер“, образец 1895 г., кобури и принадлежности, използвани от нашия войник, далекомер и др. На отделна витрина бяха изложени ордени и медали, с които са наградени български войници и офицери през този период – пълен комплект на ордените за храброст, нагръдни знаци на офицер от пехотата, на парашутист и на пилоти. На полеви условия беше приготвен хляб и боб, който гостите можеха да опитат, допълнително потапяйки се във войнишката атмосфера.
Мащабната възстановка се проведе за трети път, след първото издание през 2020 г. и на нея присъстваха бриг. ген. Иван Маламов, началник на НВУ, воннослужещи, ветерани и граждани. Сред тях бяха и единадесетокласници от няколко паралелки от Езиковата гимназия във В. Търново, водени от учителя им Драгомир Дачев. Те с гордост носеха българския флаг и разказаха, че се интересуват от историята и затова са решили да видят нагледно как е изглеждала тази битка. Младежите с любопитство разгледаха и техниката от онова време, като дори се докоснаха до нея, а друг техен учител – Йончо Боянов, се включи като участник във военните действия. Някои от гимназистите идваха за първи път на полигона край Беляковец, но други, като Александър Пейков, го посещаваха за пореден път и се радваха, че това събитие става все по-интересно. Магдалена Донева и други средношколци успяха да усетят тръпката и от стрелбата с автентична пушка от онова време. Магдалена каза, че много й е харесало, но й пищят ушите от силния шум. Младежи от Гимназията по туризъм в старата столица също бяха избрали да дойдат на полигона в недения ден. Мартин Георгиев сподели, че много му е харесало и че мечтае да стане военен, а това още повече го вдъхновява.
Добромир Минков откакто се помни е голям почитател на историята и това не е първата такава възстановка, която посещава. Той смята, че доброволците и този път са били на високо ниво и са направили всичко от душа и сърце, а със себе си е довел и двамата си сина Георги и Михаил, защото иска да ги направи истински мъже.
„Ние сме от троянското село Врабево и дядо ми Минко Минков е загинал точно в този етап на Втората световна война, в Нишката настъпателна операция. На 4 октомври 1944 г., той е убит при изпълнение на разузнавателна задача в тила на 7-ма СС девизия „Принц Ойген“, разказа Добромир.
Организатори на събитието са Клуб за военноисторически реконструкции „Братя по оръжие“, а съдействие оказват Министерството на отбраната, Националния военен университет „Васил Левски“ и Община В. Търново.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът
Зрелищна битка събра стотици зрители на полигона на НВУ край Беляковец
Публикувано на пн, 23 окт. 2023
739 четения
loading...