Заплакала е гората от моторни триони и мощни машини…

Публикувано на ср, 10 май 2017
741 четения

инж. Николай Николов

Хиляди проверки, 800 наказателни постановления, 8 лесовъди с
отнети лицензи за нарушения. Крадци и лесовъди действат заедно

От 1 януари 2017 г. стартира въвеждането на електронен дневник при обектите за преработка и търговия с дървени материали и дърва за огрев, бе въведен и електронен превозен билет за тях. Тези нововъведения за контрол карат 60 по-малки складове на територията на Регионалната дирекция по горите във Велико Търново да затворят, като в момента действат 260 обекта, които имат електронен дневник и електронен превозен билет, отчита инж. Николай Николов, директор на РДГ. Той признава, че досега няколко пъти е имало срив в електронната система, наложило се е в определени дни и часове да се издават хартиени превозни билети. Работи се по усъвършенстване на електронната система и скоро вече няма да има технически проблеми, надяват се лесовъдите.
Проверки са показали обаче, че дисбалансът в работата на обектите се дължи и на недостатъчната компетентност на някои от хората, които се занимават с онлайн документацията, макар да са обучавани. Въпреки всичко, се допускат много грешки. Често пъти при издаване на превозните билети се забравят десетичните знаци и в електронния дневник вместо 5 куб.м дървесина, влизат 500 кубика. Санкции не сме налагали, а само предписания, независимо че тези грешки продължават, коментира директорът.

1600 проверки и 279 акта за
нарушения за първите три
месеца на 2017 г.
От тях 220 акта се отнасят за горите, а общо 42 преписки са изпратени в Прокуратурата, сочи отчет на РДГ. Инж. Николов припомня, че по време на тежката зима около някои населени места в районите на Велико Търново и Габрово е имало много проблеми и най-вече в общините Павликени, Полски Тръмбеш, Елена, Севлиево. В тях има голяма концентрация на ромско население и по-бедни българи, а това засилва незаконната сеч и търговия предимно на дърва за огрев. В тази връзка са задържани 52 кубика дърва за огрев и са конфискувани 7 МПС, 3 конски каруци с конете, 3 моторни триона. Конете се оставят на собствениците да си ги гледат, докато приключат преписките по нарушението. След това зависи от размера на нарушението дали конете ще бъдат отнети, или не. Ако стойността на крадените дърва е много по-ниска от цената на коня, той остава при собственика. Налага се само глоба и обезщетение за причинената вреда.
От 973 акта за нарушения за миналата година, до края на март 2017 г. вече са издадени близо 800 наказателни постановления, като глобите, обезщетенията и имуществените санкции са за над 70 000 лв., посочва инж. Николов. Събираемостта се очаква да бъде 35 %, която е по-добра от минали години. По-добрата събираемост от наложените наказания се дължи на нормативната уредба по Закона за горите, смята шефът на РДГ. Той обяснява, че вече има 8 случая на отнет достъп до издаване на електронни превозни билети заради нарушения на ползватели на обектите. Те са наказани с глоби от 50 до 200 лв. Парадоксът е, че има нарушители с по-стари актове и докато не си платят всичките глоби, ползвателите не се допускат до електронната система за контрол на дървесината. Този административен контрол обаче не стряска крадците на дървесина и те продължават да действат.
Отделно за допуснати нарушения са отнети лицензите на 8 лицензирани лесовъди на частна практика – 6 инженер-лесовъди и 2 техник-лесовъди. Документът се отнема за една година, но след положен изпит правото за дейност се подновява. Най-често частните лесовъди издават позволително за сеч на повече дървесина, секат се немаркирани дървета и това са едни от най-честите нарушения за отнемане на лиценза за упражняване на професията. Директорът на РДГ допълва и други пропуски и нарушения, които са допуснати при управление на горите. При комплексните проверки през 2016 г. са засечени пропуски в технологичните планове на имотите, липсват подписи, не се маркират всички дървета за планираната сеч, в документацията не са отразени съществуващи и проектирани извозни пътища, сечта не е довършена, има останал неизсечен подлес и др. Наистина на територията на РДГ годишно се издават около 5000 позволителни за сеч за всичките видове собственост на горите, от тях 2574 са за собственост на физически лица. Именно заради такива нарушения се наложи да се спре сечта или да се обезсилят съответни позволителни за сеч. В тази връзка съм издал 18 заповеди, допълни инж. Николов.
Кражбата на годината се оказа разкритите незаконни дърва за огрев в еленското село Майско, разпределени по къщите. Вече са издадени наказателни постановления на извършителите на незаконната сеч със сериозни глоби от 300 до 500 лв. и обезщетения. И тъй като дървесината беше оставена в дворовете на отговорно пазене, голяма част от нея е изгорена. Сега собствениците трябва да я плащат още веднъж. Те също носят наказателна отговорност, че са закупили незаконни дърва за огрев. Повечето от хората в Майско получават енергийни помощи от социалното министерство, за да си купят дърва за огрев или въглища. Те обаче харчат парите за друго. Преди фирми доставяха дървата на бедните, но те ги продаваха и разчитаха на нелегални фирми, които им доставяха отопление.
Тази година най-фрапиращата кражба на дървесина е в Община Дряново, където са отсечени 170 куб. м иглолистна дървесина. Случаят е предаден на Прокуратурата, а сечището е открито по-късно при случайна проверка.
Тази зима след сигнал на тел. 112 са засечени и двама ловци на водоплаващ дивеч в района на горнооряховското село Правда. Авджиите са имали намерение да стрелят нелегално по пернати без разрешително и в неразрешен за лов ден. Горските инспектори са съставили два актта, въпреки че убит дивеч не е намерен.
Вместо 32 горски инспектори по щат,
работят 15 души, кадри не достигат
Преди време РДГ обяви конкурс за четирима горски инспектори и местата бяха заети, но общо броят им е далеч от необходимия. Имаме нужда още от двама експерти с висше образование в дирекцията, сега функциите на незаетите длъжности се прехвърлят върху останалите служители. Проблемът е, че заплатите не са високи, затова желаещи няма, отчита инж. Николов. Поради факта, че горските инспектори са малко, няма изнесени обособени структури по места. Инж. Николов допълни, че се изостря разликата при заплатите на работещите лесовъди в държавните предприятия и техните поделения и парите са повече, има и допълнително материално стимулиране. Същото се отнася и за частните лесовъди в дейността на РДГ, които реализират значително по-високи доходи от обслужването на огромния брой недържавни имоти.
За миналата година лесовъдите отчитат 394 200 куб. м от добива на дървесина от горите в района на РДГ във В. Търново, количествата са по-малки от ежегодния естествен прираст, който и 700 000 куб. м.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново