За Мариян да печели от овцевъдството се оказва “приказка от 1001 нощ”

Публикувано на сб, 19 май 2018
2803 четения

Животновъдът продава животните си заради
ниските изкупни цени и липсата на работна ръка

За Мариян Балканджиев от силистренското село Попина да печели от овцевъдството се оказва като “приказка от 1001 нощ”. То не бяха обещания да се изнасят български агнета за Катар, после пък за Турция, но нищо от това не се случи, казва овцевъдът, който беше дошъл със свои животни на аукциона на Седмия събор на овцевъдите, който се проведе край Лясковец. Производителят продава животните си заради ниските изкупни цени у нас и липсата на работна ръка. Оставил съм само 40 овце, но ще ги намаля наполовина наесен, няма пастири. Вносът на замразено месо убива нашето производство, агнетата ни стоят в кошарите, няма кой да ги купи. Вярно, българинът вече започна да различава замразеното от прясното месо. Но все още не е готов да плати по-висока цена, за да получи по-качествен продукт, каквито са българските агнета. Според Мариян вкусът на агнешкото, овчето, говеждото, та дори и свинското месо у нас нямат аналог в света. И то не защото сме големи специалисти и майстори, а заради почвено-климатичните особености в страната, твърди овцевъдът.
Преди Мариян е имал голямо стадо, над 120 овце, но разпродал животните, защото не може повече да работи на загуба. Занимава се с животновъдство много години, наследил поминъка от баща си и дядо си. Но днес овцевъдите имат какви ли не пречки, забранено им е да продават трупно месо, защото трябва да е заклано в лицензирана кланица. А навсякъде в европейските страни фермерите очакват месото опушено или сурово и продават, а наред с него са и млечните продукти. Само в България това е забранено. Мариян разказа още, че преди години е отглеждал и крави. Продавал съм млякото дори за 8 стотинки за литър, скарахме се с баща ми, защото исках да продадем животните. И заради тази безценица постепенно продадохме кравите, разказва овцевъдът.
Казва се, че българският животновъд произвежда скъпо. Нима в другите страни овцете да ядат по-малко, има си стандарти от колко фураж колко месо да се произведе. Животните искат да се хранят. В цената за едно агне от 25 кг влиза и трудът за отглеждане на овцата. Тя се агни един път в годината, но грижите за нея са 365 дена.
Според Мариян цената на агнешкото живо тегло трябва да бъде най-малко 6-7 лв./кг, без ДДС, за да бъде рентабилно отглеждането на животните, а не както е сега 4,20 лв. Освен това изкупната цена на овчето мляко е паднала до 0,90 лв./л, овчето сирене пък се предлага по 16-17 лв. за килограм. Как да издържиш? Хората плачат, молят се, накрая са съгласни и на тези цени да продават, защото да продължиш да храниш агнетата си е чиста загуба. Освен това сключваме договор с мандрата на какви цени да изкупува млякото. Договорът си е договор, а в действителност продаваме по-евтино. Този месец цената е една, другия – по-ниска, а като дойде май месец, мандрата казва, че времето било горещо и отказва да изкупува млякото. А тъкмо тогава започва силният млеконадой. Всички закони у нас са да печелят мандрите, пък ние – да се снишаме и да се молим.
Поради ниските цени на суровото овче мляко Мариян вече не го дава на мандрите, прави сирене и го продава на хората. В него има само мляко и никакви примеси. А в търговските вериги и 20 лв. да струва сиренето, не е сигурно, че няма добавки. Овцевъдът смята още, че прекалени са изискванията на държавата към бранша, има хиляди вида проверки. То не бе контрол на фуражите, на фермите от кой ли не. И без тях едно време в България е имало 12 млн. овце, а сега са под милион. А и за да получиш субсидия за животните, ми искат да продам определено количество мляко на мандрите. Защо ще ме задължават на кой да продавам, та друг да печели. Искам аз да печеля, колко труд се хвърля да отгледаш една овца. Даже догодина не ми трябва никаква субсидия, ще си отглеждам овцете за семейството. И Мариян разказа, че в Силистренско все повече хора купуват директно от фермите, търсят чисто мляко и месо. Не са сигурни от колко време е замразено агнешкото месо в магазините.
Неотдавна Мариян купил овце от италианската порода “Бергамаска” и вече има 9 агнета. Идеята е да отглежда овце само от тази порода, която е предимно за месо и мляко. Има и стотина декара земя, произвежда фураж, за да ги изхранва. Предимството на тази италианска порода е, че овцата се агни два пъти в годината. Миналата година Мариян пристигнал на Шестия събор на овцевъдите с агнета от “Бергамаска”. Изкупиха ги по 400-500 лв. за агне. Дето ще продавам евтино от другите породи, ориентирал съм се към “Бергамаска”.
Овцевъдът споделя още, че се е разочаровал от овцевъдните организации у нас. Само гледат да вземат по 3 лв. на животно, ако си член на асоциацията. Затова се отказах от такова обединение. Гледам си по някое животно за мен си и ако някой иска да си хапне чисто месо, идва във фермата.
Независимо от трудностите в овцевъдството, Мариян отглежда гълъби, екзотични пернати и ловджийски кучета. Освен това е и запален ловец. Като разказва за лова, се оживява. Ходя и за пъдпъдъци, но свинският лов е истинският, това ми е страстта, признава овцевъдът.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново