ВТУ въвежда нов подход при обучението на мениджъри и специалисти в администрацията

Публикувано на пн, 12 юни 2017
435 четения

Нов подход при обучението на бъдещи мениджъри и специалисти в публичната и бизнес администрацията въвежда Великотърновският университет. Иновацията е на катедрата по стопанско управление при Стопанския факултет, а компетентностният подход ще се прилага при подготовката на студентите не само от бакалавърските, но и от магистърските програми на професионално направление “Администрация и управление”. Той включва специалностите “Стопанско управление” и “Публична администрация” за бакалаври и “Бизнес администрация”, “Публична администрация”, “Управление на проекти”, “Управление на човешките ресурси”, “Здравен мениджмънт” и “Управление и иновации в аутсорсинг сектора” за магистри.
“Целта е да се отговори на очакванията на пазара на труда относно уменията на завършващите студенти. В резултат на прилагането на този подход ще се постигне интегриран модел на учебните планове по дисциплини, които ще формират съответната компетентност. Промяната включва формирането на компетентностен профил на обучаваните във всяка програма. В зависимост от необходимите за успешната реализация ключови компетентности ще бъдат формирани учебният план и подбирани методите на обучение”, обясни проф. Пенчо Пенчев, който е ръководител на катедрата по стопанско управление.
Във връзка с прилагането на компетентностния подход към катедрата е изграден специален борд. Той има консултативни функции при изработването на решения, свързани с компетенциите на обучаваните и реализацията на завършващите студенти. В неговия състав влизат представители на публичния и бизнес сектора, на работодателски, браншови организации и др. Студентски координатори изразяват мнението и осъществяват обратна връзка със студентите. “Убедени сме, че интегрирането на усилията на студенти, академичен състав и потребители на специалисти ще съдейства за повишаване на конкурентоспособността на обучаваните в професионално направление “Администрация и управление”, което ще доведе до тяхната успешната реализация”, сподели проф. Пенчев.
Повишаването на компетенциите е целта и на разработения от доц. Недко Минчев проект “Изграждане на виртуален образователен клъстер във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Необходимостта, целите, задачите, резултатите и трудностите, свързани с реализацията на проекта, са били обсъдени на кръгла маса. Във форума са участвали преподаватели и студенти от Стопанския факултет, както и представители на различни бизнес организации. Сред тях са гл. ас. д-р Васил Тодоров – главен секретар на Българска търговско-промишлена палата, Кирил Илиев – председател на БТПП – Велико Търново, и др.
“Участниците се обединиха около тезата, че обучението във виртуално реална среда е необходимо и полезно. То ще допринесе за изграждането на интегритет между образователни структури, студенти и потребители на образователния продукт и ще съдейства за по-добрата реализация на младите хора”, посочи проф. Пенчо Пенчев.
Златина ДИМИТРОВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново