“Разкриваме над 100 нови социални услуги за подкрепа в семейна среда”

Публикувано на вт, 17 апр. 2018
672 четения

41 центъра за обществена подкрепа в страната ще бъдат разширени, за да обхванат допълнителни дейности за подкрепа на децата и семейството. Ще има и екипи, които да работят по ранното детско развитие – от 0 до 7 години. Това съобщи в петък във В. Търново Росица Димитрова, зам.-министър на МТСП. Тя присъства на Втората научно-практическа конференция “Детето като пациент – отговорното и липсващото родителство в нашата практика”, която се проведе в Медицинския филиал.
За разширяване на обществената социална подкрепа ще бъдат разкрити над 100 нови услуги за подпомагане в семейна среда и екипите в тази сфера ще бъдат по-мобилни и квалифицирани, информира още зам.-министърът. Сред услугите ще има и такива за деца над 12 години, тъй като в тази възраст започват промени. Ще бъде въведено преходно училище за младежи от 15 до 18 години, защото тогава те се ориентират към бъдеща професия и трябва да бъдат подкрепени. Според Димитрова, все още се разчупва моделът на институционализацията, а това отнема време. Предвидено е също изграждане на наблюдавани жилища за младежи между 18 и 21 г. Акцентът ще бъде подготовката за самостоятелен живот, намиране и задържане на работа. За съжаление, имаме тежко наследство от институционалната зависимост, много от децата са изоставени в домовете още от раждането си и трудно се изтриват травмите, нанесени през годините, отчете Димитрова.
Социалното министерство е заложило патронажната грижа както в детския план, така и при деинституционализацията на възрастни хора. Тази социална услуга ще разшири мобилните екипи, в които има акушерка или медицинска сестра. Надяваме се да бъдат обхванати над 30 000 деца и семейства в страната. В тази връзка ще бъдат обучени над 6000 служители. Всичко това трябва да се случи до 2021 – 2022 г., като се разчита както на бюджетни средства, така и на три оперативни програми. Належаща е промяната на стандартите и критериите за качество на социалните услуги за деца, вече започнахме и подготовката за промени в методиката за длъжностите за персонала в социалните услуги, посочи зам.-министърът.
По думите на Димитрова е заложено изграждането на още 23 центъра за обществена подкрепа в общини, където има потребност. Отделно ще бъдат създадени нови 27 дневни центъра за деца с увреждания, като финансирането ще бъде по ОП “Региони в растеж”. След това услугата ще бъде обезпечена със средства по ОП “Развитие на човешките ресурси” и Държавния бюджет.
Иновативно за нас е изграждането на 20 центъра за деца с хронични заболявания с необходимост от 24-часова грижа, такъв ще има и във В. Търново, информира още Димитрова. Това е свързано със закриването на останалите 16 дома за медико-социални грижи, в които има настанени около 500 деца. Предвидено е институциите да бъдат закрити до 2021 г. В момента в тях е спряно настаняването на здрави деца от 0 до 3 години. Тези центрове за деца с хронични заболявания ще бъдат изградени по линия на МЗ, но към тях ще бъде прилаган интегриран междусекторен подход от служби на други ведомства. Не може да делим децата между секторите на отделните министерства. С тях трябва да се работи мултидисциплинарно и отговорността да бъде обща, коментира Димитрова.
От една страна, ние трябва да подкрепяме децата да живеят в семейна среда. От друга – сме приели ангажимента за превенция на деинституционализацията. Това може да се направи чрез разширяване на мрежата с подкрепящи консултативни услуги в дневна форма, включително увеличаване на мобилното подпомагане в домашна среда, в махалата, където е необходимо, а не децата да идват в сградата с организирана социална услуга, заяви зам.-министърът.
Иновативно в политиката на социалното министерство е изграждането на центрове за грижа за деца с високорисково поведение, като ангажиментът за финансиране отново е на здравното министерство. Ще бъдат прилагани предимно консултативни дейности, а при необходимост може да има 24-часов престой. Става въпрос за деца, които проявяват агресия върху себе си или другите, което изисква по-сериозно наблюдение от специалисти. Такова състояние трябва да бъде овладяно, за да не се застраши животът и на други деца, коментира зам.-министърът. Тя допълни, че във връзка с Националната стратегия за деинституционализация на децата у нас укрепването на приемната грижа и подготовката на приемните семейства е приоритет на МТСП. Има нов модел на прииемна грижа за непридружените деца бежанци, който отговаря на техните потребности. Тук ще се разчита много на НПО, тъй като партньорството в тази област ще доведе до положителни резултати, заяви зам.-министърът.
Откакто деиституционализацията за деца от домовете стартира активно в страната през 2011 г., в 82 общини бяха изградени 142 центъра от семеен тип и 46 защитени жилища, отчете Димитрова. И допълни, че от 137 институции в страната до края на 2017 г. са останали 36. В началото на т.г. са закрити още три. Останали са още 17 дома с над 300 деца, които също ще бъдат закрити.
По повод на недоволството от хората във В. Търново, които живеят около трите къщи за деца до Дома за възрастни “Венета Богева” и ул. “Колоня товар”, където често се чува силна музика, шум и крясъци, Димитрова не смята, че е грешка там именно да бъдат изградени тези социални институции. Трябва да се научим да живеем интегрирано и съвместно, защото говорим за общности, за приобщаване и разбиване на предразсъдъци, подчерта зам.-министърът. Освен това до 2010 г., когато стартира деинституционализацията, всичките тези деца от трите къщи бяха настанени в отдалечени и недостъпни за други услуги места. Там грижата е била на елементарно битово ниво – на хранене, отопление и хигиена. Сега ние искаме да развиваме модела – “Живот сред всички нас”. Наистина две от къщите за деца и младежи се намират в двора на Дома за възрастни, но не смятам, че това е притеснително. Тук показваме партньорството на поколенията. Освен това децата от двете къщи, в едната от които живеят деца с увреждания, се подкрепят един-друг. Тази колаборация между подрастващите и възрастните от Дома, които имат различни потребности, е много по-добра за интегрирания подход, отколкото да правим нещо ново, което да бъде отдалечено и скрито от общността.
Вася ТЕРЗИЕВА
сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново