За пети пореден път на 28 юни ще бъдат връчени наградите “Св. Константин Кирил Философ” за журналистика на Българската асоциация на регионалните медии (БАРМ). Т.г. церемонията ще е в курорта “Русалка”.
Наградите се връчват за постижения в четири категории – за разследваща журналистика, за очерк или репортаж, за коментар или анализ и за фотография или фоторепортаж. За нея се кандидатства с материали, публикувани в регионалния печат. Те се четат и оценяват от членове в независимо жури и така се излъчват победителите. Кои се те, ще стане известно чак в петък.
В надпреварата за престижното отличие тази година се впуска фоторепортерът на “Янтра ДНЕС” Даниел Йорданов.
Статуетката, която се връчва на наградените, е дело на кърджалийския скулптор Емил Пенчев. Освен изявен творец, той е добре познат на кърджалийци и със своята будна гражданска съвест и остро перо.
“За мен е чест и предизвикателство да изработя вече за пети път статуетките на св. Константин Кирил Философ за наградите за журналистика на БАРМ, заяви той. Уважавам и високо ценя журналистиката. Разбира се, когато става въпрос за истинска журналистика, а не за това, което твърде често, за съжаление, ни залива от нашенските медии напоследък. Говоря за журналистиката, която наистина има силата да бъде четвъртата власт, като честен и безкомпромисен коректив на другите власти. Това не е лесно, а когато става въпрос за регионалните медии, е още по-трудно”, каза Емил Пенчев.
В малките селища зависимостите между хората са много по-силни, познанствата – лични. Затова се изисква още повече кураж, доблест и честност от местните журналисти, когато отстояват каузи. Освен това местните медии са много по-близко до хората, до всекидневните им житейски болки и радости, коментира художникът.
Една пластика, която трябва да бъде награда, освен предмет на изкуството, трябва да носи и определена символика. Изобразих св. Константин Кирил Философ в съответствие с православната иконография в епископски одежди. Така статуетката притежава тържественост, която е подходяща за една награда. В същото време предадох на триизмерната фигура силуета на копие, на острие. И на перо. Така допълвам символиката – мъдрост и образованост, доблест и храброст, остра чувствителност и сила – качества, които бихме искали да виждаме в нашите журналисти. Радвам се, че наистина има такива, които притежават тези качества и ги отстояват, въпреки всичко.
Пожелавам на журналистите от местните медии все по-успешно да бъдат гласът на обществото, да бъдат неговата будна и безкомпромисна съвест. И все така да доказват, че където има професионализъм, няма провинциализъм. Че са достойна конкуренция на колегите си от националните медии, каза още Емил Пенчев.
Златина ДИМИТРОВА