Великотърновци отново сред най-четящите и през 2021 г.

Публикувано на вт, 11 ян. 2022
1105 четения

Великотърновци по традиция се наредиха сред най-четящите хора в България и през 2021 г. . През празничния месец декември продажбите на книги също бяха много добри, като могат да се сравняват дори с най-силните години в последно време. Това показва, че книжните издания отново са сред най-предпочитаните подаръци за хора на различна възраст и това е радващо, разказва д-р Стефка Чернева, управител на една от големите книжарници в старата столица.
Напоследък като най-продаван артикул се налага ваучерът за книги. Това е добра тенденция, защото хората се радват на подарена книга, но искат те сами да си я изберат. Обикновено предпочитанията на подаряващите са за ваучер на стойност 30 лв. На тази цена могат да бъдат закупени две книги или една по-луксозна, с по-добра визия и отлично полиграфическо изпълнение, казва книжарката.
През тази година продължава тенденцията на голям интерес към творчеството на съвременните български автори. В класациите за най-продавани заглавия попадат двете книги на Мария Лалева – “Живот в скалите” и новата ѝ – “Пасиансът на архангелите”. Тази авторка успява много умело да подготвя пазара за своите произведения, месеци преди те да видят бял свят, и това предварително предизвиква интереса и очакването от страна на читателите, отбелязва д-р Чернева. Най-купувани от великотърновци, след книгите на Лалева, са алманасите от телевизионното предаване “Фермата”. Когато се появи нова книга на даден автор, неминуемо се наблюдава засилен интерес и към предишните му творби. Типичен пример за това е и друг участник в класациите – влогърът Слави Панайотов, чиито книги са насочени предимно към младежката аудитория. В момента “50 невероятни загадки” е на първо място в класацията за нехудожествена литература, а не спира търсенето и на предходните му заглавия: “Топ мистериите на България”, “Топ мистериите на света” и “Топ мистериите на вселената”.
Огромен интерес в четящите великотърновци буди дебютният роман “Глина” на Виктория Бешлийска. Качествата му са забелязани от книжарите още с излизането му на книжния пазар и неслучайно той, като най-харесван от продавачите във веригата книжарници, бе избран за “Книга на книжарите” за 2021 г. След кандидат-президентския дебат, в който президентът Румен Радев спомена, че е прочел тази книга, нейните продажби скочиха още повече, споделя д-р Чернева. Често търновската книжарница е с различни предпочитания за “Книга на книжарите” спрямо останалите и изборът им е насочен към нехудожествената литература. Тази година управителката е отличила книгата “Смущения в човешкото мислене”, която определя като изключителна. Колежката ѝ Зорница Гроздева е избрала “Отклонението. Как светът стана модерен” на Стивън Грийнблат, а Боряна Иванова е заложила на романа “Олив Китридж” на Елизабет Страут.
В старата столица винаги е имало интерес към историческата литература и това със сигурност ще продължи да е така, смята д-р Чернева. Вероятно този факт се дължи на богатото и славно историческо минало на града, както и на Великотърновския университет, в който историческият факултет е на изключително високо ниво. Преподавателят проф. Пламен Павлов е един от най-продаваните търновски автори. Хубавото при него и колегите му е, че те успяват да пишат на по-достъпен език за по-масовия читател и популяризират българската история. От великотърновските автори сред най-четените е още един преподавател от ВТУ – проф. Иван Станков, който бе отличен с награда “Хеликон”, както и Елена Чамуркова с нейните политически трилъри. В края на 2021 г. излезе и книгата на Иван Спиридонов “Трансхуманизмът”, която засяга много актуална и болезнена тема. Новият роман “Недра” на завършилия Българска филология във ВТУ писател Радослав Гизгинджиев също отскоро е на книжния пазар и наличностите се изчерпват за броени дни.
Интересна за великотърновските читатели е книгата “Измамна реалност” на журналиста Стойчо Керев, в която са включени интересни и пиперливи теми. Неговите представяния са едни от най-посещаваните, както беше и при идването му във В. Търново в края на месец август. Добре продавани са също книгите на Георги Господинов, Георги Бърдаров, Неделя Щонова, Иво Сиромахов, Добри Божилов, Юлияна Антонова-Мурата и др.
В последната половин година отново се наблюдава засилен интерес към готварската тематика. На пазара излязоха книгите на Силвена Роу “Моята кухня. Здравословни рецепти” и на Ирина Тенчева “Ритуали от моята кухня”, чиито тиражи се изчерпаха много бързо и бяха пуснати нови. Това са луксозни и по-скъпи книги, но въпреки това има търсене. Сред българските автори Иван Звездев също е доста успешен. Добре се продават и книгите на Джейми Оливър, Жак Пепен и др. Това показва, че независимо от достъпа до милиони рецепти в интернет, хората все пак предпочитат книжното тяло. Също така често се продават книги за разделното хранене и на здравословна тематика, посочва управителката на книжарницата и допълва, че когато дадена книга се рекламира по телевизията, тя почти неминуемо започва да се търси от клиентите.
По традиция сред най-продаваните и тази година са доказаните в жанра си автори. Тук става въпрос не за класици, а за съвременни, но утвърдени творци. Такива са Стивън Кинг, Джон Гришам, Лий Чайлд, Дейвид Балдачи, Томас Харис, Стиг Ларшон, Даниел Стийл и др. Към тях, както и към криминалния жанр, има постоянен интерес. Същото е при еротиката и романтичните романи. Много от тях са поредици, които читателите следят, а когато по тях бъде създаден и филм, те стават още по-търсени. Доказано добри книги като “Монахът, който продаде своето ферари” на Робин Шарма или “Мисли и забогатявай” и “Да прецакаш дявола” на Наполеон Хил например също се радват на нестихващ интерес. Своите почитатели има и Маркес, който дълго време не беше издаван в България. Бум по Коледа се наблюдава и при поредицата романи за Хари Потър, при които напоследък имаше известен отлив. Любимите на децата приключения на Дръндьо също са сред предпочитаните от тях книги. Може да се каже, че великотърновци, като едни четящи хора, винаги следят и модните тенденции в литературата, отбелязва д-р Чернева.
Голяма част от клиентите на книжарницата са тийнейджъри, като може да се каже, че момичетата четат повече от момчетата. Въпреки че издателите следят световните тенденции и издават интересни неща за тях, винаги е трудно да им се препоръчат конкретни заглавия, тъй като една част от тях четат по-сериозни неща, а други предпочитат по-леки текстове, казва книжарката. Обикновено младежите харесват криминалетата на Агата Кристи, последователката ѝ и 7-кратна носителка на наградата на нейно име – Луиз Пени, единствената одобрена продължителка на историите на Агата Кристи – Софи Хана, и др. Тийнейджърите четат също фентъзи и фантастика. Много подходящи за тази възраст са и някои книги нехудожествена литература или т. нар. научнопопулярни четива за езика на тялото, за личностно развитие, с историческа насоченост, за култура, митология и др. Прави впечатление, че все повече млади хора четат чуждоезична литература, предимно на английски език. Това в голяма степен се дължи на наличието на Езикова и Хуманитарна гимназия в града, Американски колеж, както и на ВТУ, където има разнообразни специалности, смята д-р Чернева.
Николай ВЕНКОВ, сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново