Великотърновският клуб “Ксани денс” е школа за победители в спортните танци

Публикувано на пн, 10 апр. 2023
550 четения

Клуб по спортни танци “Ксани денс” – В. Търново, е създаден през 2004 г. Най-малките му състезатели са на 4-годишна възраст, а сред най-големите, танцували в него, са синьори над 50 години, които не само тренират, но притежават състезателни права и участват в различни танцови надпревари. Ръководител на клуба е Николинка Колева – дипломиран треньор от Националната спортна академия “Васил Левски”. Тя е преминала успешно изпитите към Световния танцов съвет за учител по танци и работи с деца и възрастни вече близо две десетилетия. В последните години нейната дъщеря Ксандриния Капелова, многократен шампион по спортни танци в различните възрастови категории и многократна носителка на златни медали от международни турнири, капитан на отбора, представил България в международен турнир в Кьолн, Германия, се грижи за общата физическа подготовка на състезателите и помага за подобряване техниката им на танцуване. Като студентка в 3 курс във Варненския свободен университет “Черноризец Храбър”, специалност “Хореография-съвременен танцов театър”, тя работи с децата и върху сценичното им поведение.
През годините състезателите на “Ксани денс” са завоювали много награди, но сред най-значимите успехи са шампионските титли на Ксандриния, с чиито постижения Колева също израства като треньор. Особено ценни са и отличията на двойката Александър Елефтеров и Сияна Стойкова, които преди две години се класират трети на държавното първенство по спортни танци в раздел латиноамерикански танци, събирайки еднакъв брой точки с вицешампионите. Същата двойка през месец март тази година, се нареди на второ място на квалификациите, определящи двойките, които ще представят България на световния шампионат по спортни танци за юноши старша възраст в Португалия през октомври. Тази година синьорската двойка до 35 години – Александър и Карина Господинови, също спечели второ място и квота в латиноамериканските танци и ще представи България на световните финали. Те завоюваха квота и за стандартните танци в тяхната възрастова категория. Другите изявени двойки в клуба са: Христо Чанев и Яна Господинова, Владимир Илиев и Никол Узунова, а големи надежди има и към прохождащото в танците дуо на 6-годишния Борис Иванов и 8-годишната Мая Господинова.
“През “Ксани денс” са преминали много деца, младежи и възрастни, а с всяка година клубът има все по-добри постижения. Но успехите не са на първо място за нас. По-важно е да виждаме развитието на децата в танцуването, защото този спорт не може да се измери с хронометър и има субективност при оценяването от съдиите. Това донякъде е нормално, тъй като на състезанията на дансинга танцуват по няколко двойки наведнъж”, казва Колева, която добавя, че след всяко участие треньорите и състезателите си правят обстоен анализ на представянето. “Дори да не са постигнати желаните резултати те ще дойдат, ако се положат нужните усилия и се работи с постоянство и желание”, смята треньорката, като посочва, че най-големите успехи на клуба са на международните състезания, където съдиите често са големи имена в този спорт.
В “Ксани денс” се подготвят основно състезателни двойки, но има и групи, в които деца танцуват най-вече за удоволствие. Там целите са предимно постигане на добра стойка, правилни стъпала, дисциплина и естетика. При тези, които пожелаят и имат потенциал да се занимават по-усилено и да постигат резултати като състезатели, се набляга повече на физическата подготовка, като има тренировки за техника на танцуване и за издръжливост. За добрия състезател са нужни още харизма, талант и много труд, посочва Колева.
“Сред обществото в България все още съществува погрешното схващане, че тези танци са за момичетата и жените, но това не е така. Това е спорт, в който момчетата имат много по-големи възможности за успех точно заради по-малката конкуренция. Освен това те се учат на джентълменско отношение към дамите, което би радвало всяка една майка и жена. Благодарение на тренировките те изграждат и едно много добро телосложение, което също е плюс за тях”, смята треньорката, която споделя, че скоро ще бъде обявен кастинг за момчета и се надява да се явят повече деца, за да може да бъдат селектирани и да се сформират нови танцови двойки. Все пак хубавото е, че и момичета, които нямат партньори, също имат възможност да се състезават солово, отбелязва треньорката.
Колева се надява на повече разбиране и помощ от страна на Общината, защото “Ксани денс” представя старопрестолния град не само в България, но и в чужбина. Желанието ѝ е да се направи международен танцов турнир, каквито организират дори по-малки населени места от В. Търново. Търновци трябва да подкрепят децата си и да видят на какво са способни те, както ни виждат навсякъде по света, казва тя.
Николинка започва да се занимава с класически балет, когато е едва 5-годишна. Тогава подборът е изключително прецизен и когато става на 10 години, нейната преподавателка преценява, че тялото ѝ не е подходящо за това и я насочва към друг вид танци. Майка ѝ решава да пробва с народни, но групата е попълнена. За щастие, на Николинка дядо ѝ разбира, че в бившия Пионерски дом търсят деца за спортни танци и я завеждат там. От 200 деца избират само две групи по 20 момичета и момчета и тя е една от тях. От тогава до сега Колева непрекъснато се занимава със спортни танци, като през годините за нейно съжаление така и не успява да се състезава. Когато решава да продължи като треньор, тя смята, че това ще е голям проблем, но се оказва, че не е така. Все пак решава да завърши Спортната академия в София и там попада на преподавателя Златин Костов, благодарение на когото успява да повярва в себе си.
“Дори когато постигаш успехи, непременно трябва да продължиш да се развиваш. Ние с дъщеря ми Ксани ежемесечно ходим на семинари и уроци при световноизвестни треньори, за да подобрим знанията си, да ги надградим и да ги предадем на децата”, казва Колева.
При дъщеря ѝ Ксандриния любовта към спортните танци е напълно осъзната, така че не е случайност това, че в момента учи специалност “Хореография”, където нейните преподаватели са много доволни от работата ѝ. Там тя изучава съвременни и характерни танци, а също и класически балет. След това ѝ предстои да върви по стъпките на своята майка и да се запише в Спортната академия за треньор.
Задължителната програма в спортните танци включва латиноамерикански и стандартни, като в първите са самба, ча-ча-ча, румба, пасо добле и джайв, а във вторите влизат танго, английски и виенски валс, фокстрот и куикстеп. В първата възрастова група децата трябва да владеят английски валс и куикстеп, ча-ча-ча и джйв, а с всяко качване на възрастта и категорията на танцуване се добавят още танци и се увеличава сложността на хореографиите. След достигане на определено ниво състезателите могат да изберат дали да се занимават само с латиноамерикански танци или само със стандартни танци, пояснява Колева и очаква нови таланти в своята школа.
Николай ВЕНКОВ
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново