Във Велико Търново ще се проведе най-големият общностен фестивал в България

Публикувано на пт, 12 авг. 2022
993 четения

Най-големият фестивал в България за 2022 г. като площ, брой участници и събития ще се проведе във В. Търново. “48 часа Варуша Юг” ще се състои на 19, 20 и 21 август и ще предложи разнообразни забавления за всякакви възрасти и вкусове на 22 места в едноименния старинен квартал в болярския град. В неговото създаване вземат дейно участие всички хора в квартала. Подобно нещо досега не се е случвало във В. Търново. Фестивалът ще протече на 5 основни сцени, 4 от които музикални. Едната е панорамната тераса с глухарчетата на ул. “Ст. Стамболов”, втората е около паметника на Никола Пиколо, третата е плажът край река Янтра с дървената йога къщичка, четвъртата е пред бар “Хипстър” на Самоводската чаршия, а петата, немузикална сцена е в Музея на архитектурата.
“Програмата в Музея на архитектурата е много важна за нас. Тя реално е и един събирателен образ на това, което се опитва да постигне фестивалът, а именно как изкуството и хората могат да помогнат архитектурното наследство да бъде опазено, съхранено и преосмислено”, каза Галин Попов от екипа на “ТаМ”, който е част от организаторите на фестивала. В Музея ще гостуват няколко изложби, които ще бъдат открити на 19 август в 18 ч. Една от изложбите е свързана с вече добре познатия във В. Търново варненски филмов фестивал “Карантината”, който със създаването си има цел да спаси рибарското селище във Варна и да запази поминъка на рибарите, което впоследствие е постигнато. В експозицията ще има снимки и видеа от него, а хора от екипа ще разкажат за целия процес по спасяването му. Другата изложба идва от Габрово и е свързана с преосмислянето и обживяването на тамошното пространство “Шести участък”. Друга изложба е тази на Зин книжки, произведени в кв. “Варуша Юг”. Това е инициатива на Милена Симеонова. Заедно с хора от квартала и със съдействието на РБ “П. Р. Славейков” от архивите със стари вестници тя е извадила стари статии и снимки за “Варуша Юг”, за да създаде арт книги, които са уникално красиви издания само в една бройка. По време на фестивала ще бъдат представени 10 от тях, които вече са готови, а докато тече той, ще бъдат направени още 10. В края на този работен процес ще бъде създадена малка Зин библиотека, която ще бъде пътуваща на различни места в града и извън него. Всички изложби в музея ще се проведат със съдействието на Съюза на българските архитекти. Негови членовете ще подредят и собствена експозиция, свързана с градската среда, а арх. Тодор Булев, който е председател на СБА, ще представи различни академични трудове.
“Много се радвам, че от страна на всички институции имаме абсолютна подкрепа и никога досега не съм виждал такъв ентусиазъм в тях, какъвто има покрай този фестивал. Имаме подкрепата на Общината, Областната управа, Административния съд, Полицията и др.”, сподели Галин.
На 21 август от 10 ч. ще в Музея на архитектурата се проведе дискусия на тема “Инструменти за квартално обновяване” с арх. Любо Георгиев, който беше и водещ на екипа за създаване на визия за развитие на София в следващите 10 години. В дебата се очаква да се включат граждани, неправителствени организации, млади архитекти, урбанисти и институции. Целта е да се получи диалог, в който да се появят идеи как старата част на В. Търново да става все по-атрактивна и по какъв начин гражданите да участват в този процес. В лекции арх. Радомир Данков ще говори за урбанизацията на старата част, а Слава Славчева – за наследството от Османския период и в частност хамамите в България. Предвидени са и няколко детски работилници, които също ще са фокусирани върху архитектурата. Основната ще е пред сградата на Музей “Възраждане и Учредително събрание”, където няколко млади майки архитекти от В. Търново ще изградят заедно с останалите град от кашони, който ще остане по време на трите фестивални дни.
Музикалната програма на фестивала също ще е много богата. Като цяло основен фокус върху местните музиканти ще има сцената на плажа край Янтра. Там началото ще бъде поставено на 19 август в 16 ч. Диджеят, който ще открие поредицата прояви, е не само много добър в тази си роля, но е и архитектът, който отговаря за паметниците на културата за Великотърновска област към НИНКН – арх. Добрин Петков. Той има връзка и със самото място, защото е един от хората, участвали в изграждането на къщичката на плажа преди време. Затова неговото откриващо парти има силна символична функция, подчерта Галин. На 20 август музикалната програма на плажа ще започне в 13 ч., като първият участник е Полина Чакалова, която е само на 20 години и никога досега не се е изявявала самостоятелно на сцена. Тя е много интересен музикант и свири на китара и пиано. Амбициозната задача на организаторите е по нейно желание на плажа да бъде осигурено истинско пиано. Полина е експериментатор и нещата, които твори, не се записват, така че няма нищо, което да се повтаря, а е пълна импровизация, подчертава Деница Петрова, която е част от екипа на фестивала и се занимава със социалните мрежи, онлайн комуникацията и интернет страницата на феста. Следващите двама участника от 14 ч. са “Братя Гръм” – Калоян Паунов и Никола Миланов. След тях, в 15 ч., край реката ще се изяви Реймънд Стиърс от Англия, а в 16 ч. – рапърът Анджей от Германия, който вече пета година е гост-преподавател по Германистика във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Музикантите от “Les Animaux Sauvages”, които са една от най-търсените фестивални групи в момента, също ще гостуват във В. Търново. Много интересна е и местната група “Рок чалъм бенд”, която представя уникална смесица между народна музика, рок, джаз, фънк и други стилове. Ще има и няколко софийски диджеи. Чуждестранните участници сред музикантите са джаз изпълнителите от групата “Via Mavis”, които са българи, но живеят, работят и учат в консерваторията в Ротердам. Гост от Букурещ е Moss Farai – резидент на най-престижния клуб в Румъния. Пънк групата “Magnetic Spacemen” идва от Холандия.
Като част от фестивалната програма своя изложба ще представи Крум Багелски. Той е авторът на най-високия стенопис, върху който работи, висейки на въже, и с който ще кандидатства за Рекордите на Гинес. Творбата се намира в Дряново и е един много висок комин, който му отнема години работа. Друга изложба ще представи произведения на Михаил Михайлов, който представя България на Венецианското биенале, провеждащо се в момента. Също така посетителите на фестивала ще могат да видят изложба на аналогова фотография. Предвидени са и намеси на художници в градската среда, които ще продължат по време на трите фестивални дни. Една такава е на момичетата от GiART, които се занимават с 3D графика. Тя ще бъде разположена на площада пред Царевец и ще е върху винил. Бентът на река Янтра също ще бъде разкрасен, като ще бъде почистен и изрисуван от двама автори – Glow и Ганчо Ганчев – Ганата. Проектът “Украински двор за изкуства” ще представи на ул. “Максим Райкович” 4 творби на художници от Украйна, избрали да живеят в България. В двете сутрини в събота и неделя от 8 ч. на плажа на реката ще има танцова медитация, а вечерите в Клуб “Мелон” – автър партита. Фестивалът ще приключи на 21 август в 12,30 ч. с голяма паеля в Малкия интер. Тя ще бъде приготвена в специално изработена за събитието огромна тава с диаметър над 3 м и ще може да бъде опитана от всеки.
Програмата на фестивала е направена така, че при добра организация човек да може да посети възможно най-много събития. Всички те са безплатни, с изключение на двете афтър партита в Клуб “Мелон”, където ще се заплаща вход. По време на фестивала ще може да се ползва онлайн карта в Google Maps, по която с QR код хората ще могат да се ориентират за всички събития, описани по локации и часове. Те ще могат да зададат от местоположението си път до съответното място, където трябва да стигнат. Идеята за това е на Вероника Шанков, която живее в Канада, но след идването си в България става част от проекта “48 часа Варуша Юг”, поясниха организаторите.
“Толкова много желаещи имаше да се включат във фестивала. Първоначално бяха заявени около 100 събития. Впоследствие остана основната програма от 53 прояви, но ще има и много спонтанни дейности, които ще се организират допълнително от различни хора по време на фестивала”, посочи Галин.
Николай ВЕНКОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново