В читалище “Надежда-1869” завърши кампанията “Помощник на библиотекаря през лятото”

Публикувано на чт, 10 сеп. 2020
224 четения

В двора на читалище “Надежда” във В. Търново официално бе закрито четвъртото издание на кампанията “Помощник на библиотекаря през лятото”. В него заради пандемията от коронавирус взеха участие само12 деца от 7 до 16-годишна възраст, но повечето от тях бяха най-редовните участници от предходните издания. Те са сред посетителите на културната институция и през цялата календарна година.
“През това лято повече се занимавахме с книгите, които получавахме във връзка с кампанията за обновяване на класическите заглавия от фонда на нашата библиотека. Участниците предварително си изготвиха график, за да не идват всички и да се струпват на едно място. Направихме и нещо ново, което в миналите издания не сме правили. Младите библиотекари заснеха няколко видеоклипа, в които говориха за библиотеката, нейната история, книгите, с които разполага, как всеки може да ги ползва и така популяризираха дейността ни в интернет”, разказа библиотекарката Ивелина Митева. Тя допълни, че освен познанията в областта на библиотечната дейност участниците в инициативата са се научили на по-добра комуникация с читателите и дори вече имат индивидуален подход към всеки от тях. Това е развило също начина им на общуване и тяхната речева култура. Митева благодари от нейно име и от името на колежката ѝ Бисера Дживодерова за ентусиазма, отговорността и дисциплината, с която участниците са подходили към тази кампания и изрази надежда следващата година екипът да е отново по-голям, както беше през предходните издания.
“Тази кампания е много важна, много духовна и развиваща умовете, възможностите и чувствата на любов към книжнината и историята ни, защото всяка една книга е история и в нея се съдържа послание на автора към читателите”, обърна се към младите библиотекари арх. Донка Колева, председател на читалище “Надежда” във В. Търново. Тя подчерта, че през тази година екипът на читалището е успял със собствени средства и дарения да предостави за реставрация две от най-старите книги в библиотеката му, което е показателно и за дейността на институцията по опазване на културната ни история.
Всички участници получиха сертификати. Това бяха сестрите Преслава и Елена Бешевлиеви от ОУ “Св. Патриарх Евтимий”, Антон Христов, Габриела Славева, Йоана Перова, Ана Орманджиева и Мартина Маркова от ПЕГ “Проф. д-р Асен Златаров”, Росен Христов от ОУ “Св. Патриарх Евтимий”, Михаела Борисова от ПГЕ “А. С. Попов”, Маргарита Стайкова от ПМГ “Васил Друмев”, Яни Митев от ПГТ “Д-р Васил Берон” и Яна Петрова от Американския колеж.
Сестрите Елена и Преслава Бешевлиеви споделиха, че участието им в тази кампания е било едно приятно разнообразие в необикновеното лято, съпроводено от коронавируса. За 7-годишната Елена, която с гордост казва, че е най-хубаво четящата в своя клас, освен четенето забавно е било и рисуването. Тя се е включила в кампанията заради кака си, която по този начин е поела и грижата за своята сестра. Преслава е редовен участник в инициативата, а след това издание Елена също заяви своето желание да е част от нея и през следващото лято.
Във връзка с 220-ата годишнина от рождението на бележития строител Уста Колю Фичето организаторите на събитието бяха подготвили и кът с книги за неговия живот и дейност.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново