В празник на приятелството, храната и пивките вина и ракии се превърна Денят на производителя (снимки)

Публикувано на пн, 14 ян. 2019
1331 четения

В истински празник на приятелството, хубавата храна и пивките вина и ракии се превърна поредното издание на Деня на производителя. По традиция той се организира в началото на годината от Туристическо дружество “Трапезица 1902”, Професионалната гимназия по туризъм “Васил Берон” и Съюза на енолозите в България. Неизменна част от веселбата беше конкурсът за домашно приготвени ястия, сладкиши и напитки. Тази година бяха представени 90 проби на домашно направени вина и ракии. Сред тях червените вина са 41, белите – 14, розетата – 9, а останалите са ракии. Питиетата оценяваше жури в състав инж. Станимир Стоянов, председател на Съюза на енолизите в България, технолизите инж. Димитър Димов и инж. Петър Калчев заедно с художника Трифон Калфов и представител на туристическото дружество. Тежката задача да определи най-хубавото сред ястията беше поверена на комисия, в която влизаха преподавателите от ПГ по туризъм Татяна Панайотова, Веска Веселинова и Росица Илиева, както и главният готвач на туристическия учебен център “Момина крепост” Марко Генджов.
“С годините усъвършенствахме конкурса за напитки. Вече изискваме от участниците в него да съобщят дали гроздето е от собствено производство, или плодовете, от които са направени напитките, както и какви количества са произвели от тях. Тази информация също се взема под внимание при определянето на оценката за съответното питие. Целта ни е да запазим традицията в производството на домашни вина и ракии, а техните майстори да стават все по-добри”, обясни секретарят на ТД “Трапезица 1902” Георги Димитров. Самият той също се изкушава да приготвя домашни вина и ракии. За първа година направил розе. Казва, че за него най-важното е навреме да се извади от мъста и след това да се развие в подходящата температура. Много важно е и отточването, допълни Димитров.
Вече около 15 години вино прави и арбанашкият кмет Тошо Кръстев. Специализирал се е в розето и бялото вино, както и в направата на узо. “Узо правя със специален вид анасон – гликанис, който мои приятели ми набавят от Северна Гърция. Той се вари с гроздова ракия. Това фактически е тяхната ракия – ципуро. То е по-хубава от узото, защото то се прави със спирт”, разказва Кръстев. Допълва, че тази ракия е по-близка до чирпанската анасонлийка. Вината са от грозде, което е произвел в своите лозя, които са около три декара. Червено прави през година, колкото да има за приятели, когато му дойдат на гости.
Белите вина и розетата, които опитахме до този момент, са много добри, заяви инж. Димитър Димов от журито. Следим за вкус, цвят и аромат, но водещ при оценката си е вкусът, допълни той.
Запаленият планинар Йордан Грозданов и съпругата му Валя споделиха, че т.г. решили да участват в конкурса с вишнап, който нарекли “планински еликсир”. “Нося го в планината с мен, когато стане много студено и групата вече е измръзнала, давам по малко на всеки. Дори и тези, които не пият, го харесват много”, разказва Данчо. Всеки може да си го направи. Към ракията се прибавят вишни и захар, които отлежават 40 дена. След това се прецежда и вишнапът е готов за пиене. В конкурса за храни Грозданови се отказали да участват т.г., защото миналата спечелили първото място с баница с праз лук, печена на сач. Праз лукът се задушава в малко мазнина, после се прибавя сиренце. Тази смес се разпределя върху готовите кори, реди се и се пече, обясняват те.
Пенсионнираната учителка Андреана Халваджиева беше направила за кулинарния конкурс ябълков пай. Маслено тесто, ябълки, сушени кайсии и боровинки са основните му съставки. Тайната е да се направи добре масленото тесто, да не е нито много твърдо, нито много меко. Трябва да е направено с обич, защото аз смятам, че ако не носиш рая в себе си, никога няма да влезеш в него, споделя своето верую възрастната дама. М.г. нейният кекс бил класиран на трето място сред кулинарните предложения.
Като най-добро журито оцени розето на Венелин Алтънов, след него са тези на Георги Димитров, Недко Христов, Тошо Кръстев, Александър Александров и Стефан Стоев. При белите вина първото място спечели това на Александър Александров, следван от Велина Мончева, Стефан Стоев, Недко Христов, Венелин Алтънов и Александър Цонев. Като най-голям майстор на червеното вино т.г. беше опреден Александър Александров, който се представи с мерло, произведено 2017 г., след него журито подреди пробите на Недко Христов, кабернето на Александър Александров от м.г., Венелин Алтънов.
Сливовата ракия на Боян Димов беше определена за най-добра, след нея журито нареди дюлевата на Стефан Инколов и сливовата на Емил Ангелов. Сред първите се нареждат и огнените еликсири на Пламен Брусев, Венелин Алтънов и Станчо Русев.
Ястията в кулинарния конкурс бяха оценявани в две категории. При сладкишите журито определи като най-добър карамелизирания сладкиш с тиква на Веска Петрова, призовото второ място спечелиха целувките на Донка Христова, а третата позиция зае Соня Илиева с нейната празнична пита. Впечатление на журито направиха още пълнената тиква със сушени плодове на Иво Терзийски, баклавата с халва на Цветана Манева и паят на Андреана Халваджиева. В категорията за българска национална кухня първото място е за гювеча по бероновски на Деница Байчева и Мине Али. Телешката пастърма на Янко Събев беше класирана на второ място, третото заеха мезенцата и хруските за вино на Невяна Христова, следвани от капамата в тиква на Кина Николова, баницата с грах на Снежана Боянова и солената торта на Даниела Атанасова.
През януари клубовете към ТД са планирали своите отчетни събрания, следват проявите, свързани с Националния празник 3 март. Това са пешеходен и скипоходи, поясни какво предстои в Туристическото дружество Георги Димитров. Общо 15 клуба членуват в него, а около 610 са техните членове.
Весела КЪНЧЕВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново