Броят на населените места на частичен или пълен воден режим във Великотърновска област продължава да се увеличава и вече включва 21 села. Преди малко повече от месец техният брой бе 14. В Община Велико Търново от 10 юли за неопределено време е обявено частично бедствено положение в Никюп. А в Ресен цели 16 часа от денонощието са без водоподаване. Бедствено положение е обявено и в свищовските села Хаджидимитрово и Горна Студена.
Най-голям е броят на селата с водни проблеми в Павликенска община. Без вода за различни периоди от време са в Недан, Лесичери, Горна Липница, Долна Липница, Батак, Димча и Патреш. В Стражица населените места без вода са 3 – Теменуга, Железарци и Водно, а в Полски Тръмбеш водни проблеми има в Страхилово. Водна криза има дори и в двете планински общини. В Община Елена проблеми с питейната вода имат в Майско, Крумчевци, Буйновци, Усое и Новачкини, а в Община Златарица – в Калайджии и Дедина.
Хора, живеещи в махалите в непосредствена близост до язовир „Йовковци“, споделят, че нивото му е спаднало драстично и ако не паднат скоро обилни валежи може да се наложи цялата област да премине на воден режим. Заради тази опасност институциите трескаво търсят начини за по-бързото реализиране на проекта за превръщането на язовир „Ал. Стамболийски“ в питеен водоем.
В същото време от ръководството на ВиК „Йовковци“ проявяват необичаен и странен оптимизъм и е убедено, че опасност от воден режим през следващите 2 години няма. Според данните от бюлетина на МОСВ от язовира излизат 694л/сек, а се вливат 35 л/сек. Единственият естествен приток на язовира река Веселина е на път да пресъхне, ако до месец не паднат обилни дъждове. И тогава всички оптимистични прогнози, че в областта няма да има воден режим, ще рухнат.
Иван ГЕОРГИЕВ