Регионален форум на тема: “Иновации в училището на XXI век”, част от Националната програма “Иновации в действие”, беше открит във вторник в СУ “Емилиян Станев” във В. Търново. Негов организатор е училището домакин заедно с Регионалното управление на образованието в старата столица.
В Актовата зала на най-голямото училище в областта се събраха представители на партньорски учебни заведения от Плевен, Добрич и Черноморец, Българското училище в Братислава, иновативни училища от областите В. Търново, Габрово, Русе, Силистра и Разград. Пред присъстващите бяха представени иновативни практики от СУ “Ем. Станев” в старата столица, ОУ “В. Левски” в Разград, Русенски университет “Ангел Кънчев” и ПМГ “Акад. Иван Гюзелев” в Габрово. След това се проведоха ателиета в направленията: “STEM образование” с модератор доц. д-р Ваня Димитрова, “Дигитализацията в образованието” с модератор доц. д-р Петя Събева, Интегративният подход в обучението” с модератор доц. д-р Виолета Стойчева и “Креативност и култура за иновации” с модератор Анна Павлова. Част от програмата бяха и двата открити урока – по музика на Йордан Цветанов и по хореография на Ана Лалева, както и концерт на ученици от СУ “Емилиян Станев”.
В началото на тържественото откриване на форума прозвуча химнът на В. Търново в изпълнение на ученическия оркестър на училището домакин – “Джуниър бенд”. “Аз съм изключително щастлива, че училище от В. Търново успя да бъде домакин на един от шестте форума, които се провеждат в цялата страна и заедно да съберем тук участници иноватори от няколко области на страната, за да обменим опит, да покажем, че най-важното за нас е образованието на децата и тяхната подготовка в живота. Тя задължително трябва да е съобразена със съвременното развитие на технологиите, на обществените и социалните отношения”, каза Розалия Личева, началник на РУО във В. Търново. Тя подчерта несъгласието си с наложените стереотипи, че образователната система в България е закостеняла. Личева посочи, че само в област В. Търново има 19 иновативни училища, които по един или друг начин разчупват тези представи с най-важната цел да подготвят децата за реализация след завършване на училище, и то в условията на дигиталната среда, развиваща се с шеметни темпове.
“Този форум събира едни от най-ярките умове в образованието, за да споделят своите прозрения и идеи. Образованието е в основата на прогреса и просперитета на всяко общество. В днешния бързо променящ се свят е по-важно от всякога нашите училища да са оборудвани и да предоставят на нашите ученици уменията, знанията и ценностите, от които се нуждаят, за да успеят в ХХI век”, подчерта Станислав Николов, зам. областен управител на В. Търново. По думите му В. Търново прави големи крачки в тази посока, защото областта е дом на някои от най-добрите училища в страната с всеотдайни учители и персонал, които се ангажират да предоставят висококачествено образование на учениците. Инвестира се в иновативни програми и технологии, които помагат на учениците да се подготвят за предизвикателствата и възможностите на бъдещето. Той изрази убеждението си, че идеите и дискусиите, които ще бъдат генерирани на този форум, ще помогнат за оформянето на бъдещето на образованието в нашия регион и извън него.
“Иновацията е нещото, което ни помага да напредваме всеки ден, да водим и да показваме накъде трябва да върви българското образование”, каза в обръщението си към присъстващите д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат образование към КТ “Подкрепа”.
На форума присъстваха още Пенка Игнатова, директор на Дирекция “Образование, младежки дейности и спорт” в Община В. Търново, и Антоанета Андреева, председател на Общинския координационен съвет на Синдиката на българските учители в старата столица. На 29 март своите успехи в иновативните си практики ще представят гостите от училищата от Плевен и Братислава. На 30 март ще има и още един открит урок – по математика на Биляна Бонева, класен ръководител на 4 “д” клас, посочиха организаторите.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът
Учители от различни градове разискваха иновациите в училищата
Публикувано на ср, 29 мар. 2023
269 четения
loading...