Ученици на СУ “Емилиян Станев” се завърнаха в него като учители

Публикувано на пн, 20 сеп. 2021
2587 четения

Стефани Кънева

Иван Памуков

Двама млади възпитаници на СУ “Емилиян Станев” във В. Търново се завърнаха в него като учители. Стефани Кънева ще работи с децата от подготвителна група, а Иван Памуков ще преподава както индивидуални уроци по кларинет на ученици от музикалните паралелки, така и в часовете по музика на всички петокласници.
Стефани Кънева е родена във В. Търново. Още в предучилищна възраст тя прекрачва прага на СУ “Емилиян Станев” и завършва там основното и средното си образование. Впоследствие учи “Предучилищна педагогика и логопедия” във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Тогава това е сравнително нова специалност и затова тя избира точно нея. Влияние върху решението ѝ оказва и това, че майка ѝ дълго време работи като учителка в детска градина. Стефани се колебае дали след завършването на висшето си образование да избере да тръгне по нейния път, да кандидатства за учител в подготвителна група в училище, или да се насочи към логопедията. Везните в полза на школото накланя една покана, отправена към нея през ноември миналата година. Тя е от Кина Котларска, директор на СУ “Емилиян Станев”, която в условията на пандемия търси заместващи учители. Влизането на Стефани в нейното бивше училище повлиява много на избора ѝ и тя си казва, че ако иска да работи като учител, трябва да е точно на това място. Започвайки работата си там, младата педагожка е приета много добре от всички и се чувства все едно се прибира вкъщи.
“Когато бях малка, учителството беше професия, която избягвах в желанията си. Имах всякакви други мечти и всеки ден решавах нещо ново. Съдбата обаче ме изпрати, където е трябвало. Влезеш ли веднъж с децата в класната стая, дадеш ли им подходящата енергия и те отвърнат ли ти със същото, всичко друго губи значение”, казва Стефани. Кънева допълва, че когато влязла в часовете като учител, отначало се почувствала леко неуверена, въпреки добрата си теоретична подготовка. Всяко дете е различно и затова трябва индивидуален подход, който изисква други умения, смята тя. Приемайки я добре, нейните ученици определено ѝ помогнали в това отношение и тя окончателно разбрала, че тази професия е нейното бъдеще.
Стефани започва професионалния си път като педагог в трудните времена на пандемия. Това не ѝ повлиява негативно и тя с желание се отдава на работата си с децата. За краткия период, в който работи като заместващ учител, обучението е присъствено и тя има възможността да контактува пълноценно с тях. Тогава младата учителка все още е студент и силно се надява след като завърши да започне работа на постоянен трудов договор в училището. Тя дори не обмисля други варианти, а решава търпеливо да изчака, записвайки междувременно и магистратура “Начална и предучилищна педагогика”.
“Аз помня как, когато Стефани завърши 12 клас, ѝ казах, че я чакаме да се върне отново в нашето училище. Това беше както на шега, така и не съвсем. Миналата година имаше един труден период, в който се наложи за около 10 дена да отсъстват 28 титулярни учители. Тогава трябваше временно да им намерим заместници. На помощ ни се притече Педагогическият факултет на ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”, към който сме асоциирано училище, и ни бяха изпратени 4 студентки. Избрахме две, които да започнат като заместващи учители, и Стефани бе една от тях”, разказва Котларска, която споделя и задоволството си от тяхната подготовка, мотивация и сериозно отношение към работата. Въпреки трудностите и заместването на различни учители в различни паралелки, те се справят изключително успешно и са приети добре от своите колеги, от учениците и техните родители.
Другият бивш възпитаник на училището, който се завръща в него като учител, е Иван Памуков. По думите на Котларска той е най-добрият кларинетист, завършил профил “Музика” в СУ “Емилиян Станев” в последните няколко години. Като един от най-старателните ученици тогава, Иван с голямо желание се подготвя за приемните изпити в Музикалната академия в София, където е приет и завършва висшето си образование. Докато учи, той свири в Студентския симфоничен оркестър на Академията и в градския духов оркестър в Перник, но впоследствие решава да се завърне във В. Търново. Ръководството на училището, в което е получил основното си образование, няма никакви съмнения, че точно той е човекът, от който имат нужда и му предлагат работата. От него се очаква да се превърне и в дясната ръка на Йордан Цветанов, ръководител на духовия оркестър към училището – “Джуниър бенд”.
Иван Памуков е на 24 години. Той е роден във В. Търново и учи в СУ “Емилиян Станев” от 1-ви до 12 клас. Като ученик е носител на награди от музикални конкурси, а на по-късен етап участва и в няколко майсторски класа. Преди няколко месеца Иван завършва магистратура със специалност “Кларинет” в Музикалната академия в София, като отпреди това има завършена и магистратура “Музикална педагогика”. Освен кларинет, младият учител може да преподава тромпет, баритон и саксофон. Обратно във В. Търново го довежда желанието му да се занимава с деца. Преди това Памуков обмисля да кандидатства за учител в Музикалното училище в София, но в момента, в който му се обаждат от великотърновското школо, почти не се замисля дали да се завърне на добре познатото за него място.
“Когато получих това предложение, за няколко секунди бях в шок и не знаех какво да отговоря. Нужно ми беше малко време да се окопитя. После просто си казах, че да преподавам там, където съм завършил, за мен ще бъде удоволствие и чест”, казва Иван, на когото все още му е малко странно да нарича колеги хората, на които допреди няколко години е бил ученик. Младият учител не се притеснява, че ще трябва да работи и с децата от “Джуниър бенд”, тъй като повечето го познават, а и той тях. Докато е ученик в училището, младежът също е част от състава, който по онова време все още не носи това име. Отначало ръководител на училищния оркестър е Иван Иванов. Той е и първият преподавател на Памуков по кларинет. Впоследствие негов учител до 12 клас става Йордан Цветанов, който подготвя бъдещия си колега и за кандидатстване в Музикалната академия.
Като директор на СУ “Емилиян Станев” от близо 10 години, Котларска винаги е имала желанието да наема за учители млади хора, което ще позволи запазването на баланса на възрастовите групи. Така ще има педагози на различна възраст, а при пенсионирането на някои от тях няма да бъдат изпитвани големи затруднения с поемането на функциите им от други учители. Учебната 2021/2022 г. е втората година, в която училището наема толкова нови хора наведнъж. Тази есен са назначени 13 нови учители по различни предмети. От тях 11 са на възраст под 35 години, посочва Котларска.
Николай ВЕНКОВ
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново