Тв водещият Драго Драганов пази в дома си 120-годишната история на българския цирк

Публикувано на чт, 4 май 2017
655 четения

120-годишната история на българското цирково изкуство пази старателно в дома си популярният телевизионен журналист и водещ Драгомир Драганов. Той притежава уникална колекция с рекламни листовки, плакати, афиши и програми на циркови представления. С години е събирал и богатия снимков архив с кадри от изяви на известни български трупи и циркови артисти. Своето безценно богатство обичаният артист вече споделя с целия свят. Преди година и половина Драго създаде първия виртуален музей на българския цирк. Така виртуалното пространство се е превърнало в своеобразен дом на артистите номади, чиито талант радва големи и малки зрители години наред.
“Когато реших да споделя с целия свят огромната си любов към цирка, довела до създаването на тази колекция, нямах представа какъв ще бъде отзвукът в средите на българските циркови артисти. Те до такава степен припознаха този виртуален музей като храм на изкуството, на което са посветили целия си съзнателен живот, че започнаха да ми завещават семейните си архиви. Толкова респектиращо беше да получа целия семеен архив на фамилията Кехайови. Още не мога да повярвам, че съпругата на Георги Кехайов ме покани в дома си и ми каза, че не познава никой в целия свят, който да обича цирка толкова силно, колкото мен. Тя призна, че за нея ще е чест и гордост да пазя семейните им архиви, многобройните албуми със снимки от пътуванията им в цял свят, десетки DVD-та и видеокасети, огромно количество програми и плакати. Своите архиви ми завещаха от семейство Божилови, Фели Янакиев и много други”, разказва с вълнение Драго Драганов.
От няколко дена той е във Велико Търново заедно с трупата на Българския национален цирк “София”, на който е артистичен директор. Общо 14 представления ще изнесат в старата столица цирковите звезди в дните от 4 до 14 май, а конферансие на спектаклите е Драго.
Над 10 000 афиша и 5000 програми има в своята сбирка любимият водещ, а тя води началото си още от детските му години. “Бях 6-7-годишен, когато се почувствах буквално омагьосан от цирковото изкуство. Тогава започнах да колекционирам, отначало пазейки програмките от държавния цирк, на пътуващите циркове. Колекцията прогресивно се разрастваше. След това проявих интерес и към световното цирково изкуство. Едно време най-нормалното нещо беше да кореспондираш със съветските другарчета. Аз не с едно, а с няколко си пишех. Те ми изпращаха реклами, рекламни сувенири. Дори ме свързаха с Немската асоциация на цирковите фенове, на която станах официален член. Разменяхме си много неща, пътувах, носех и взимах. Кореспондирах си с колекционери от Франция, Чехия, Германия. Всяка една свободна минута използвам, за да пътувам по света. Така, без излишна скромност, мога да кажа, че натрупах ненадмината за България колекция. Неща, които можеш да притежаваш само ако си отдаден на една такава страст”, споделя най-известният меценат на цирка у нас.
Преди няколко месеца Драго избра да подари цялата си колекция от европейски циркове – плакати, флайери, програми, на цирковия музей във Виена. Само предоставените плакати са над 5000. “Разделяйки се с тези безценни за мен експонати, аз спечелих сърцата на едни хора, които наравно с мен издирваха всичко за българския цирк. Специалистите във Виена ме свързаха с много колекционери от целия свят, а това е много важно за мен. За моя огромна чест тази експозиция в музея е отворена за посетители в специална зала, а в нея има тематични изложби”, обяснява колекционерът. В края на годината, по повод 120-годишнината на българското цирково изкуство, той ще подреди във виенския музей специална експозиция за България. Преди това изложбата ще бъде представена и в Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий” в София.
А виртуалният музей на Драго с всеки изминал ден се обогатява и усъвършенства. На ден има по 50-60 посещения от различни точки на света, което показва, че съм сбъднал голямата си мечта това да не е просто сайт, а един информационен портал за българското цирково изкуство, признава артистът. След това допълва, че пътувайки и популяризирайки сайта по света, с него започват да се свързват все повече чужди колекционери. “Сега съм в преговори с колега от Белгия, който по странни пътища се е сдобил с плакат на българския държавен цирк от 1965 г. – това е само две години след създаването на тази трупа през 1963 г. Той има претенциите да размени този плакат срещу определени неща, които аз притежавам. Ето с такива интересни неща се занимавам в ограниченото ми свободно време”, усмихва се телевизионният водещ.
Любимата звезда от екрана помни отлично кога е взел първия си цирков плакат. Тогава бил с баба си и сестра си на представление в някогашния софийски цирк. Същия ден 5-годишната му сестра се изгубила в тълпата. Момиченцето запазило присъствие на духа, казало къде живее и две каки я завели безпроблемно вкъщи. През това време Драго и баба му са обезумели от притеснение, от очите им бликат сълзи, но той здраво стискал първата си плячка – афиш от спектакъла “Парад на смеха”.
Не липсват и други забавни, любопитни факти, случки, свързани с колекцията. Драго Драганов помни, сякаш е било вчера, датата 25 септември 1983 г. На този ден изгоря сградата на държавния цирк в София. А той, като истински фен, си купил билети още преди седмица. Пазил “изгорелите билети” с години. След време от някакво издание му ги поискали да ги сканират като интересни архивни реликви. Дал ги и повече не си ги видял.
Пак в детските му години в София дошъл унгарски цирк. В антракта Драго си взел рекламни материали. Видял обаче деца, които носят плакати. Попитал ги откъде са ги взели. Обяснили му, че има човек, който раздава – в пространството зад цирка. “Успях да си взема, но през това време чух оркестъра. Значи антрактът е свършил и спектакълът продължава. Втурвам се и влизам през входа за артистите. Виждам тунела, през който влизат те и животните. Помислих го за ограда, а оттам излизат лъвовете. В миг един от манежните работници ме хвана силно за ухото. Оказа се, че съм бил доста близо, можех да попадна при лъвовете”, разказва директорът на цирк “София”.
Сред най-ценните експонати в колекцията му е плакат от 30-те години на цирк “Континентал”, на който е изобразен известният Никола Панов със слонът Мао. “Оказва се, че това е първият слон по нашите земи. А този плакат го имам от наследниците на артиста – фамилия Славови, които също ми завещаха своя архив”, споделя Драго.
Златина ДИМИТРОВА, сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново