Читалището в село Дичин празнува 140-годишнина

Публикувано на пн, 21 окт. 2013
337 четения

С големи тържества жителите на село Дичин отпразнуваха 140-годишнината от основаването на читалище “Зора” в селото. Кулминацията на празника беше в събота, като в богатата музикална програма се включиха двете читалищни формации, а след това многобройните гости поздравиха и талантливите изпълнители от детско-юношески фолклорен ансамбъл “Българче”.
“Проявите по повод годишнината стартираха още в началото на миналата седмица с шахматен турнир за Купата на кмета. В него се включиха над 30 участници, а победител стана шахматният майстор от Велико Търново Светла Йорданова”, разказа кметският наместник Мария Попова. Тя допълни, че са проведени още литературно утро, посветено на 150-годишнината от рождението на Алеко Константинов, и дискусия в чест на 135 години от рождението на Пейо Яворов. Сред предпразничните прояви бе и постановката на Рей Куни “Прозорец убиец”, която представиха в петъчната вечер театралите от читалището в Дебелец.
Културната институция в селото е създадена през далечната 1873 г. от даскал Васил Неделчев, съратника на Левски Матей Преображенски и поп Петър Драганов. Най-будните селски младежи започват да се събират в читалището и да развиват усилена революционна дейност. Там е учреден и първият революционен комитет, начело с поп Петър. На 26 април 1876 г. духовникът с кръст в ръка повежда 16 съзаклятници, все читалищни дейци, да станат част от четата на поп Харитон и Бачо Киро. Те се сражават в подкрепа на избухналото Априлско въстание край Дряновския манастир. Там загиват девет от смелите мъже, а останалите живи по-късно се присъединяват към българското опълчение. Поп Петър Драганов е останал в историята с това, че е осветил Самарското знаме. По време на Руско-турската освободителна война членовете на “Зора” участват в битките край Шипка и Стара Загора.
Днес в сградата на читалището, със съдействието на Регионалния исторически музей във Велико Търново, е подредена етнографска експозиция с над 245 предмета от бита на българите в началото на XX век. Към институцията продължават да развиват дейност две певчески формации – женски народен хор за обработен фолклор и група за стари градски песни, които са носители на редица отличия.
З. ГЕОРГИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново