Четири социални услуги стават държавно делегирана дейност

Публикувано на пн, 26 юни 2023
631 четения

Четири социални услуги на територията на община В. Търново стават държавно делегирана дейност, считано от 1 юли т. г. Това са Дневният център за подкрепа на пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, Общностен център за деца и семейства, Центърът за настаняване от семеен тип за стари хора, които се намират във В. Търново, както и Центровете за грижа за лица с умствена изостаналост в Церова кория.
Всички социални услуги са реализирани по проекти по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. и приключват проектното финансиране на 30.06.2023 г. След това ще продължат да предлагат социалните услуги със средства, осигурени от държавния бюджет.
„Община В. Търново за пореден път показа, че има усилията да действа последователно и устойчиво във времето и е ангажирана с потребностите, изведени от анализите, които правим относно необходимостта от социални услуги“, заяви Росица Димитрова, директор на Дирекция „Социални дейности и здравеопазване“.
В Центровете за грижа за лица с умствена изостаналост в Церова кория са настанени 45 души – 24 мъже и 21 жени. Съгласно Плана за деинституционализация и закриване на специализираните институции през декември 2022 г. хората от Дома за лица с умствена изостаналост в Пчелище бяха преместени в новия център в Церова кория. Този месец там са настанени още трима души от дома в селище Качулка, община Сливен.
Потребителите са разпределени в четири къщички с капацитет 15 места и във всяка една има назначен персонал за покриване на индивидуалните им нужди. Социалната услуга ползват хора с различна степен на умствена изостаналост и степен на увреждане, с над 50 % трайно намалена работоспособност, които не могат да се грижат сами за себе си и имат нужда от 24-часова подкрепа в специализирана среда. Само 7 лица са дееспособни, едно е поставено под ограничено запрещение, а 37 са под пълно запрещение.
Самите къщички са изградени със средства по Оперативна програма „Региони в растеж“, а дейностите в тях бяха финансирани по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
„Нуждата от места за лица с умствена изостаналост е огромна. В Церова кория имаме възможност да приемем още 15 лица, но ни липсва човешкият ресурс, който да се ангажира с 24-часовата грижа за хората с умствена изостаналост. Надявам се с финансирането от държавния бюджет да има интерес. Необходими са ни санитари, социален работник и медицински специалисти“, каза още Росица Димитрова. В момента в центровете работят 29 души като има възможност за назначаването на още 10 души, за да бъде разширен капацитетът на социалната услуга.
Всички лица в четирите центъра в Церова кория посещават почасови социални услуги, уточни Росица Димитрова. И допълни, че през септември в селото предстои да заработи и новият Център за социална рехабилитация и интеграция.
Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново