Четири иновативни изследвания са реализирани в НВУ “В. Левски”

Публикувано на чт, 30 май 2019
192 четения

Реализация на 4 иновативни изследвания отчетоха от НВУ “В. Левски”. Те са част от проект с управляващ орган Министерство на образованието и науката. Първото от тях е свързано с промени в режима на храненето на военнослужещите в армията. Направени са медицински изследвания на 50 курсанти и студенти, след което са подложени на алтернативно хранене и отново изследвани. Реалните резултати ще бъдат публикувани от 6-членния екип в монографии. “Идеята е да се обвърже храненето с енергоразхода на хората, за да се избегне, от една страна, претоварване на организма и умора, а от друга – натрупването на излишни килограми”, поясни полк. проф. д-р инж. Свилен Стефанов, зам.-началник по учебната и научната дейност на НВУ. Препоръки на база получените резултати ще бъдат изпратени в Министерството на отбраната, откъдето вече е проявен голям интерес. От Дирекция “Логистика” е предложено такова изследване да се проведе в рамките на цялата българска армия.
Друг от проектите е свързан с изследване на зарядно изделие за военнопромишления комплекс. Това е иновативна разработка в токоизточниците и предлага нов вид комбинация на химичните компоненти в устройството, удължаваща живота му. Направено е изследване и в областта на лазерните технологии. То е свързано с изработка на изделия за Българската армия, но е все още в начална фаза. Негов ръководител е гл.ас. Галина Иванова.
Четвъртата разработка е направена от екип във факултета в Шумен и е свързана с приложението на информационните технологии в киберсигурността. Тя също е в сравнително начален етап и е под ръководството на гл.ас. Николай Долчинков.
В четирите изследвания участие са взели 27 специалисти от военния университет. “В последните години НВУ успя да натрупа опит в работата си по проекти. Постигнати бяха изключително добри резултати, които стимулираха развитието на академичния състав. Създадохме и развихме на практика системата за дистанционно обучение за придобиване на степен магистър и бакалавър. Изградихме добра информационна инфраструктура”, разказа полк. Стефанов.
Бюджетът на проекта е 791 545 лв., като 672 813 лв. са от ЕСФ, а 118 731 лв. са национално финансиране. В инициативата е ангажиран целият академичен състав, докторанти, постдокторанти и студенти от НВУ. “208 човека от този състав получиха директна подкрепа. Те са от трите факултета на университета във В. Търново, Долна Митрополия и Шумен. Приносът на проекта е значителен по отношение ангажиране и израстване на всички, свързани с научна дейност лица във висшето училище”, каза Мария Илчева. Тя е ръководител на проекта “Подкрепа за развитие на човешките ресурси и научноизследователския потенциал на НВУ “В. Левски” за утвърждаването му като съвременен център на знанието”.
Николай ВЕНКОВ
сн. авторът

loading...
Пътни строежи - Велико Търново