Ченгета спипаха опасен мафиотски бос и заловиха голямо количество кокаин при спец акция край горнооряховското село Правда. За щастие „акцията“ се оказа не истинска, а само част от сценария на увлекателна спортна игра, организирана от Клуб „Еърсофт“ – Горна Оряховица.
Според сценария играчите се разделят на два отбора – Босът на кокаина и бандата му срещу Отдела за борба с наркотици в ГДБОП. По терена са разпръснати неизвестно количество пакети с „наркотик“ (брашно). Целта на играта е отборът на кокаиновия бос да не позволи на ченгетата да открият и да конфискуват стоката, като я приберат в базата. Ако това се случи обаче, наред с дрогата полицаите трябва да отвлекат и самия Бос на кокаина и успешно да го откарат в затвора.
За място на провеждане на играта се използва неизползваем и необитаем терен в Правда, в който има всичко необходимо за разгръщане на сценария: празни злокобни къщи и порутени халета, които са идеалното убежище на мафиотите и техния бос. Тъй като при стрелбата оръжията стрелят с пластмасови топчета, които могат да се окажат доста опасни и да нанесат поражения при пряко съприкосновение с тялото, за да се избегнат инциденти, участниците са облечени в специални костюми, с бронежилетки, шапки и с маски и предпазни очила и шлемове на лицата. Задължителна част от играта е и предварителният инструктаж, които участниците получават, преди да грабнат оръжията и да се вживеят в ролите си на мафиоти и спецполицаи. Играта продължава час-два, но след нейния край всички участници са изключително удовлетворени. Сред тях има хора от различни професии и с различни занимания: бизнесмени, интелектуалци, компютърни специалисти. Наред с мъжете, в тази очевидно предимно мъжка игра се впускат и няколко смели дами, които не се страхуват да хванат „калашника“ в ръцете си и да залягат по земята, притаили дъх в очакване на врага, когото трябва да обезвредят или да „прострелят“.
Организатор на увлекателните военни игри е спортен клуб „Еърсофт“ – Горна Оряховица, който е създаден от Екатерина и Теодор Бърдарови. Това е първият подобен клуб в областта. Двамата разказват, че спортът „Еърсофт“ има повече от половинвековна история и е създаден след края на Втората световна война в Япония.
„След края на Втората световна война използването на огнестрелно оръжие в Япония е било силно ограничено. Благодарение на тази забрана японците създават пълни копия на бойните оръжия, за да поддържат своето военно обучение и така дават старт на спорта „Еърсофт“, който в последствие придобива популярност в цял свят“, разказва Теодор. Всъщност този спорт на практика си е една чисто военна симулация, която се провежда в условия, близки до реалните. Единствената разлика е, че оръжията реплики, както вече стана ясно, стрелят с пластмасови топчета. Ударът с подобно топче обаче боли истински, така че защитата на участниците е от първостепенна важност.
Двата основни типа „Еърсофт“ игри са: Close Quarters Battle – война в сгради и градски условия с къси дистанции, и Military simulation – война в реални горски условия с по-дълги дистанции. Оръжията, които се използват, са електрически, газови и спрингови (ръчно зареждащи се с пружина), като разстоянието на което изстреляните от тях пластмасови топчета могат да достигнат са 80-100 м. Цените на оръжията, използвани в тези игри са от 100-200 лв. за пистолет до 600-700 лв. за най-модерните снайпери и карабини, които са реплики на истинските, предназначени за реални бойни действия огнестрелни оръжия. А като се прибавят към това и боеприпасите, екипировката и предпазните средства, участието в спорта „Еърсофт“ струва около хилядарка. Удоволствието от участието обаче няма цена, твърдят запалените по този спорт „рейнджъри“.
Сценариите, които могат да се използват за „Еърсофт“ забавленията, са десетки. Клубът от Горна Оряховица има няколко. Наред с вече споменатото залавяне на наркобос, другият сценарий е свързан с обезвреждане на бомба. При него играчите също се разделят на 2 отбора. Терористите, залагат бомбата и кодът за взривяването и някъде по терена, а сапьорите се опитват да открият кода и обезвредят бомбата. Времето за действие е час и половина.
Иван ГЕОРГИЕВ