Търновските компаньонки стриктно спазват законите на страната и вече са с обявени двойни тарифи – в лева и в евро, показа справка в някои от специализираните сайтове за подобен род услуги. Един час придружаване на клиента на бизнес събития или такива с друг характер е с обявени цени от 60 лв. или 30,68 евро. А с „екстри“ цената достига до 140 лв. или 71,58 евро. Някои от момичетата предлагат дори и съпровождане на клиента на почивка на море и планина, като и екскурзия в чужбина за повече от един ден, като сумата там е по договаряне. Наред с това компаньонките предлагат и някои други типове услуги. Цената на еротичен масаж е 70 лв. или 35,79 евро за час. А масаж с хепиенд е 60 лв. или 61,36 евро за 30 минути. Бивша спортистка пък предлага компания и еротични танци по време на частни и фирмени партита и банкети, ергенски партита и „розови вечери“ на цена от 120 лв на час.
Компаньонките от старата столица очевидно не искат да имат проблеми и да бъдат застрашени от глоби. Според Закона за въвеждане на еврото от 8 август в България всички цени и такси вече трябва да бъдат обозначавани и етикирани с двойна цена, в лева и в евро. Този период на двойно обозначаване ще обхване 11 месеца, до 30 юни 2026 г., когато ще останат само цените в евро. До 31 декември 2025 г. основна валута остава левът, а еврото се изписва на второ място върху етикета като допълнителна. От 1 януари 2026 г еврото става основна, а левът допълнителна валута и минава на второ място като изписване и обозначение. За неспазване на правилата са предвидени солени парични глоби. При първо нарушение размерът им е от 1000 до 10 000 лв. При повторно от 2000 до 20 000 лв. Освен това се предвиждат и имуществени санкции в размер от 5000 до 100 000 за първото и 10 000 и 200 000 лв. за повторно нарушение. При особено тежки случаи размерът на паричната санкция може да достигне до 1 млн. лв. Проверките и налагането на глоби ще започне от 8 октомври 2025 г.
Търговци признават, че поставянето на двойни цени – в лева и евро, им причинява сериозни затруднения при определянеуто и маркирането на новите цени в евро. „Продавам стока, която не е с твърда и кръгла цена, а зависи от конкретния грамаж на продукта. Като например сирене или кашкавал във вакуумирани опаковки, при които всяко парче си е с отделен грамаж. Сега трябва всяко от тях да го претегля да преобразувам цената и да поставя нов етикет с двойната цена. А това отнема страшно много време. В магазина работя само аз и за да успея да свърша това без да затварям през деня за клиенти, ми се наложи една цяла седмица да работя до 1-2 часа през нощта“, споделя собственичка на селска бакалия.
Иван ГЕОРГИЕВ
84349
