Търновката Надежда Братанова популяризира българския фолклор в британския град Кардиф

Публикувано на пт, 29 юни 2018
991 четения

Надежда Братанова от Велико Търново е част от българското общество в британския град Кардиф, което популяризира родния фолклор и традиции на Острва. Стажант-репортерът на “Янтра ДНЕС” е студентка по журналистика и комуникации в едно от най-престижните висши учебни заведения на Острова – Кардиф Юнивърсити. Макар да е само от една година в уелската столица, 19-годишната болярка е сред най-активните участници в българския клуб, като успешно съчетава учението с репетициите преди изявите на сцена.
Надежда е родом от Велико Търново и е възпитаник на Природо-математическата гимназия “Васил Друмев”, където завършва профил “Математика и немски език”. Първоначалните ѝ планове са да продължи образованието си в Германия и да учи журналистика. “Една от причините да се откажа от Германия е, че в тази специалност още в началото се налага да бъде избран ресорът, в който да продължи следването. Прецених, че съм твърде млада и все още не мога да направя подобен избор, който е свързан и с бъдещото ми професионално развитие. За това се насочих към Англия и се спрях на петте най-добри университета”, разказва Надя. Избира да продължи образованието си в университета в Кардиф, тъй като градът е много по-спокоен и изгоден за живеене спрямо Лондон. Споделя, че заминава абсолютно сама и без да познава никого в английския град. Това, което я впечатлява още в началото, е, че всички хора – от служителите в супермаркетите до преподавателите в университета, са изключително мили. Животът е много подреден, а студентите са максимално улеснени.
Надя заминава да учи със студентски заем, каквато е тенденцията сред младежите през последните години. Годишната такса е в размер на 9000 паунда, като голяма част от заема се поема от уелското правителство, което инвестира в младите хора. Любопитен факт е, че кредитът започва да се връща едва след като студентът се дипломира и започне да изкарва не по-малко от минималните 25 000 паунда на година. Ако до 10 години не бъде достигнат този праг, кредитът се опрощава. За това подборът на студентите е много прецизен, а статистиката за последната година на университета в Кардиф показва, че 93 % от младежите, завършили “Журналистика и комуникации”, са се реализирали по специалността в рамките на шест месеца след дипломирането, разказва Надя.
Още в самото начало на следването си търновката става част от българското общество в университета, което обединява около стотина души. Във висшето учебно заведение има над 230 културни общества и спортни клубове. Всяка година обществата си избират свое ръководство – президент, ковчежник и секретар. Към българската група се включват и други наши сънародници, тъй като от около три години е създадена самодейна танцова формация. Надя веднага се включва в нея, тъй като 7 години е била в търновския театър, а 12 години се е занимавала с балет в Младежкия дом. Признава, че мечтата на нейната майка Анета Братанова, която е бивш възпитаник на ДЮФА “Българче”, винаги е била тя да се занимава с народни танци.
“Парадоксът е, че трябваше да отида чак в Англия, за да започна да танцувам народни танци”, с усмивка споделя Надежда. Заедно с останалите самодейци започват да се подготвят усилено за годишното състезание, организирано от университета в Кардиф. В него всяко културно и танцово общество се изявява на сцената, а публиката избира победителите. Миналата година българската група печели второ място, а тази година успява да се пребори за престижното първо място, оставяйки голямото индийско общество като техни подгласници.
“Изключително съм щастлива от представянето ни и от това, че направихме едно по-модерно представяне на българския фолклор. Вложихме голяма доза актьорско майсторство и цялата си енергия в този малък спектакъл, разказващ за самодивите. Той бе изигран на фона на музиката на “Оратница”, разказва Надя.
Най-трудно за нашите танцьори се оказват не самите репетиции, а намирането на носии. След много търсене майката на Надя успява да намери фирма в Пловдив, която се съгласява да ушие и изпрати носиите в Кардиф само за две седмици, буквално преди състезанието. За да съберат необходимите средства за изработването на носиите, членовете на българското общество седмици наред продават кексчета, баници и баклава сред студентите в Кардиф.
След като трудът им е възнаграден с победа, българите са поканени да представят заедно с индийската група Кардиф Юнивърсити по време на тазгодишния пролетен бал, на който присъстват висши училища от цяла Англия. А през септември българската културна общност е поканена да изиграе спектакъла си в Националния музей на Уелс по случай откриването на новата учебна година. Очаква се на събитието да присъстват политици и членове на кралското семейство, разказва Надежда, която догодина ще е част от ръководството на културната ни общност. Част от групата е и студентката Вероника, която е от Беларус, но с огромно желание и хъс изучава и танцува българските хора и с гордост облича народна носия. Тя е и сред най-активните членове на групата, избрана е за почетен член на културното общество. Освен на сцената на университета самодейците се събират и на големите празници като Гергьовден, когато успяват да наемат зала и се събират всички наши сънародници, за да отбележат празника с богата музикална и танцова програма.
Весела БАЙЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ и сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново