Търновката Мария Велчева си осинови амурски леопард

Публикувано на пн, 28 ян. 2019
3426 четения

Великотърновката Мария Велчева си осинови представител от най-застрашения вид големи котки в дивата природа – амурски леопард. Тя се ангажира с месечни дарения към инициативата на World Wildlife Found (WWF).
Студентката по психология в Лестърския университет разбрала за инициативата от фейсбук. Разказва, че е била запозната с WWF преди това, защото е виждала пандата, която е техен символ на безброй много места, най-често на тетрадките с рециклирана хартия. До този момент обаче не е знаела, че може да осинови застрашен вид чрез фондацията.
В отговор на дарението си тя получила сертификат за осиновяване на див леопард. “Осиновяването” е условно, тъй като получаваш плюшена играчка, а с дарението си “осиновяваш” нея. “Иначе, разбира се – нямаш собствен леопард (слава Богу!)”, смее се природолюбителката.
Три пъти в годината от природозащитната организация ѝ изпращат печатно издание, което информира за състоянието на животинския вид, представител на който е осиновила.

Процесът на дарение е
автоматичен
и ежемесечен,

просто трябва да се абонираш, “като минимумът, който можеш да даряваш всеки месец тук, във Великобритания, e 3 паунда”, споделя Мария. По коледните празници “осиновените” плюшени играчки били изчерпани, което говори за голямата съпричастност на британците към каузата. Студентката споделя, че жителите на Албиона са с много по-различен манталитет от нашия, а и са много по-добре финансово, което обяснява подтика им.
WWF дава възможност за осиновяване на много видове, най-застрашените от които са: амурски леопард (90 екземпляра в дивата природа), горила (1000 екземпляра), гигантска панда (1860 екземпляра), тигър (3900 екземпляра) – през последния век популацията му е намаляла с 95 %, а броят на снежните леопарди (барс) (4000-6500) е спаднал с 20 % за последните 16 години.
Търновката избрала да направи дарение конкретно за амурския леопард, защото

това е
най-критично
застрашният вид в момента

В дивата природа е срещан само в някои планински райони на Далечния изток – близо до брега на Японско море, на територията на Русия, Китай и Северна Корея. Обитава много малък участък от 2500 квадратни километра. Главната причина за прогресивното му изчезване е изсичането на горите там, което прогонва популациите на животните, с които се храни. Не по-малко опасни за вида са горските пожари и незаконният лов заради кожата му. Амурският леопард е смятан за най-красивият от деветте подвида на леопарда.
С получените дарения от WWF са успели значително да увеличат популацията на елените и дивите прасета, които амурският леопард ловува. Активно се работи за ограничаването на незаконния лов на голямата котка. Организацията води преговори с официалните власти в региона за разширяване на границите на защитения ареал, в който живее видът.
Мария е възпитана с любов към дивата природа и животните и се стреми да бъде близо до тях. Занимава се с езда и гмуркане. Откакто се помни, винаги е имала домашен любимец. Затова се включва и в благотворителни акции за бездомните животни. “Смятам такива инициативи за много хубави, защото помагаш на планетата, а и някак си се чувстваш част от “цялото”, значим!”, обяснява благородния си жест студентката.
Михаела ГЕОРГИЕВА
сн. личеин архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново