Търновец участва в екип, разработващ апарат,който цели да лети до луната и заснеме повърхността й . Самуил Николов е студент в Университета по астронавтика „Ембри Ридъл“ и отговаря за софтуера, който ще бъде внедрен в камерата на заснемащия апарат „Eagle Cam 2.0“. Апаратът е част от мисия на компанията „Intuitive Machines“, която преди година успя успешно да приземи свой апарат на лунната повърхност.
Търновецът Самуил Николов вече втора година учи в най-реномирания в света Университет по астронавтика, но вече е един от най-успешните студенти с всички изгледи за блестяща научна кариера. Интересът към небето, звездите и планетите у него запалва баща му Калоян, който му купува телескоп и го води по планините, откъдето най-добре се виждат небесните тела.
През 2015 г. едва 11-годишен Самуил участва в „Спейс Камп“, базата на НАСА в Измир, Турция, където е избран за командир на совалка и участва в нейното успешно приземяване. Две години по-късно младежът е приет в Софтуерния университет на друг известен млад търновец Светлин Наков. А след това Самуил заминава на лагер в САЩ. Способностите му са забелязани от Университета „Ембри Ридъл“, откъдето изпращат покана да се присъедини към тях и отпускат стипендия в размер на 20 000 долара, което е най-високата отпусната стипендия на студент от университета. Въпреки това за да замине и да се обучава в престижния университет се оказа, че на Самуил са необходими и допълнително средства в размер на 65 000 долара, които преди две години бяха набрани чрез дарителство и със съдействието на Община Велико Търново. Част от сумата беше отпусната именно от бюджета на Общината след решение на Общинския съвет.
В Университета българинът се включва в дейността на Клуба но ракетни двигатели, където му е поверена задачата да направи интерфейс за излитането на суборбитална ракета. Още на третия месец от престоя си там Самуил участва в направата на ракета, която успява да се издигне на 2 км височина. Освен това той успява да шокира всички във ВУЗ-а като успява да подкара сателитите на университета. Търновецът успява два конструира и собствен компютър „Янтра“, с който да може да бъде проследявано излитането, полетът и кацането на ракетата. Компютърът на Самуил може да показва надморската височина и GPS- координатите на летящия апарат, а освен това може да прави и да изпраща снимки от полета. Търновецът е от 32-мата студенти от общо над 8000, избрани да извършват проучвания в областта на космоса и астронавтиката. „САЩ ме привлече най-вече заради силната си космическа програма, каквато в Европа няма. Америка е единственият вариант за всеки, който иска да се учи и да получи ценни знания и опит в областта на астронавтиката“, споделя в интервю Самуил Николов. Една от мечтите му е България отново да възстанови космическата си агенция, нещо за което той би работил активно.
Университетът „Ембри Ридъл“, в който Самуил учи, се намира в Дайтона Бийч, Флорида и е тясно специализиран и профилиран в образованието и обучението в сферите на астронавтиката, авиацията и аероспейс инженерството.
Иван ГЕОРГИЕВ