Стартира програмата за саниране на жилищни сгради

Публикувано на ср, 28 сеп. 2022
5030 четения

В началото на месец ноември стартира програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната. Това обявиха от Министерство на регионалното развитие и благоустройство. Над 1,4 млрд. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат вложени в санирането на сгради с минимум 4 самостоятелни жилища и повече от един собственик във всички 265 общини на страната, а процедурите ще се управляват от общинските администрации.
До края на седмицата за обществено обсъждане ще бъде публикуван пакетът документи по програмата, включително заложените критерии и изисквания. Предвижда се подкрепата за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд да протече на два етапа. При първия ще може да се кандидатства до 31.03.2023 г., като сдруженията на собствениците ще получат безвъзмездно 100 % от средствата за саниране. Вторият етап за кандидатстване ще продължи до 31.12.2023 г., като одобрените жилищни сгради ще получат 80 % безвъзмездна финансова помощ от плана, а останалите 20 % ще са за сметка на собствениците. Допустими за саниране ще са устойчиво конструктивни сгради – блокове или блок секции, проектирани преди 26.04.1999 г., без значение от вида строителство. Собствениците ще са задължени да регистрират сдружение с най-малко 67 % съгласие за участие в програмата, както и 100 % съгласие за изпълнение на строително-ремонтните дейности. Всяко сдружение ще трябва да изготви за своя сметка технически паспорт на сградата, както и енергийно обследване.
Новият момент в програмата е, че ще се възстановят разходите за тези документи на сдруженията, с които се сключат договори за саниране, така че на практика всички дейности ще бъдат покрити от безвъзмездната помощ от ЕС. От МРРБ уточняват, че няма да има предимство за собствениците на сдружения, които са подали документи за участие по Националната програма за енергийна ефективност и ще трябва да кандидатстват наново, подавайки всички изисквани документи. Причините за това са различните изисквания за постигане на енергиен клас по Плана за възстановяване и устойчивост спрямо условията по Националната програма за енергийна ефективност. Всички сгради, които ще бъдат подкрепени по новата програма, трябва да постигнат енергиен клас “B” и минимум 30 % спестявания на първична енергия.
Сред дейностите, които ще са допустими, са подмяна на дограми, монтаж на топлинна изолация по стени, покриви, подове, монтиране на възобновяеми енергийни източници. Няма да се финансира подмяната на асансьори, но ще са допустими системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми енергийни източници, ремонт или подмяна на отоплителни, охладителни и вентилационни системи в общите части на сградата. Допустими за финансиране ще са също съпътстващите строително-монтажни дейности в хода на изпълнение на мерките за енергийна ефективност и възстановяване на общите части, както и за възстановяване в първоначалния вид на собствеността на хората, която е нарушена при монтирането на дограма или други за отстраняване на локални дефекти и повреди, ремонт на пожарна техника, мълниезащитата на сградите, осигуряване на достъпна архитектурна среда и др. Няма да се финансират дейности като вертикална планировка на сградите, ремонт на ВиК системите, обзавеждане или смяна на отоплителните уреди на жилищата.
В област В. Търново по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради са санирани 49 сгради. Най-много – 17, са в община В. Търново, в Г. Оряховица са 14, в Свищов – 9, Елена – 4, Стражица – 3, а в Павликени и Полски Тръмбеш е санирана само по една сграда. Весела БАЙЧЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново