Старата столица може да остане без нито един басейн

Публикувано на пн, 14 февр. 2022
5790 четения

“Радио” е единственият все още работещ басейн със стандартни размери.

Басейнът на Великотърновския университет отдавна е затворен.

В Павликени тотално обновиха плувния си комплекс.

Предлага ли Велико Търново достатъчно възможности за стотиците желаещи да се занимават с плуване? Два работещи покрити басейна, от които само единият – с достатъчни размери, както и поне още два, които в момента не функционират. Това е ситуацията за тези великотърновци, които искат да плуват, естествено – срещу съответното заплащане. Не е изключено обаче скоро да останат и без нито един…
Над 200 са картотекираните състезатели в трите клуба “Царевец”, “Боляри-2009” и “Етър-2000”, а записаните в начално обучение – 150. Треньорите отчитат засилен интерес през последните години, макар и пандемията да редуцира малко техния брой. Отделно са стотиците желаещи възрастни и деца да практикуват плуване чисто любителски.
Единственото съоръжение, което е със стандартните размери 25 м дължина и 12.5 м широчина, е Басейн “Радио”, известен сред великотърновци като “басейна до Радиотехникума”. Той отвори врати преди време след прекъсване, продължило повече от 15 г. Инвеститори са Мариян и Валерия Димитрови, с които общината сключи договор за наем. Басейнът има пет коридора за плуване, а дълбочината е от 1,40 до 1,90 метра. Изградено бе изцяло ново подово отопление, монтирана бе съвременна филтрираща система.
Таксата, която всеки състезател от плувните клубове заплаща, е 60 лв. месечно или 6 лв. за тренировка. “Всеки родител решава как да постъпи, но по-изгодно за тези, които тренират всеки ден, е с месечна карта. Условията са много прилични, важното е, че е със стандартни размери. Трите плувни клуба тренираме по график, съобразен с часовете на учениците. В нашия клуб тренираме всеки ден без неделя”, каза президентът на СКП “Царевец” Панайот Паздерков. Индивидуалните посетители заплащат по 8 лв.
Другият функциониращ басейн е този в СУ “Емилиян Станев”, който е общинска собственост. През декември му бе направен ремонт и вече отново отвори врати. Той обаче е с нестандартни за професионално плуване размери – дължината му е 19.80 метра. Така той може да бъде ползван само от начинаещите групи на спортните клубове. “Заради размерите му той е само за начинаещи. Имаме подготвителни групи в него, а тези, които желаят да продължат с плуването, после отиват в “Радио”, коментира председателят на СК “Боляри-2009” доц. Цветанка Дилова- Нейкова.
Загуба за плуването в града бе затварянето на басейна във Великотърновския университет. Той е с размери 25 м дължина и 12.5 м широчина, с дълбочина от 2.20 метра, като разполага със съблекални, прилежащи бани, от които две ВИП бани, сервизни помещения. 392 кв.м е неговата площ, а с 200 кв.м помещения общата му площ е 592 кв.м. Дълги години басейнът на ВТУ спасяваше плуването в старата столица, но отдавна вече е затворен от ръководството на университета по икономически причини, тъй като разходите са големи.
За жалост, в числото на нефункциониращите в момента басейни е и този в Спортното училище “Георги Живков”. Причината са противоепидемичните мерки. “Басейнът ни е 17-метров, с три коридора, спряхме го за пандемията, понеже може да се ползва само за общофизическа подготовка. Имаме група по плуване, но се налага родителите да плащат ползването в басейн “Радио”, който е частен. Във ВТУ нашите състезатели плуваха безплатно”, сподели директорът на СУ “Г. Живков” Снежина Михова. На родителите е предложено да подпишат декларации, че са съгласни да плащат тренировките, а който не желае, има възможност да смени спорта или да премести детето си в друго училище.
За местните плувни таланти остава и още една възможност – да тренират в околните градове. Такъв е откритият басейн с минерална вода в Полски Тръмбеш, който е 50-метров, но е възможно да се ползва само лятото. Другата алтернатива е покритият плувен басейн в Павликени. От 9 февруари той отново отвори врати за посетители след въвеждането на енергоспестяващи мерки. Вече е изградена ВЕИ-система от 90 слънчеви колектора за битова гореща вода и са монтирани 3 газови котли за отопление и за подгряване на водата от слънчевите колектори. Монтирани са три термогравитационни отоплителни съдове с обем по 2200 литра и вградена соларна серпентина. С обновяването се очаква значително намаляване на разходите за енергия.
Във Велико Търново обаче проблемът остава и става все по-голям с повишаването на цените на тока и газта. И това може да затвори както басейна в СУ “Емилиян Станев”, тъй като общината разполага с точно определен бюджет за поддръжката му, така и Басейн “Радио”.
“Трудностите са все по-големи и не е изключено да затворим басейна. Засега функционираме, но от ноември насам сметките са все по-високи. От 10 000 лв. за януари сметката е вече 20 000. Посещения има, но и те намаляха заради многото карантинирани деца. И да вдигнем таксата, пак не е решение, защото половината ще се откажат. Но и да не намалеят децата, ако не намалеят сметките и не получим помощ, нещата никак не отиват на добре. Дано не спре плуването като спорт във В. Търново”, коментира инвеститорът на Басейн “Радио” Мариян Димитров.
Вероятността старата столица да остане без нито един басейн е съвсем реална. А това наистина би означавало край на плуването във Велико Търново…

Анатоли ПЕТРОВ

 

loading...
Пътни строежи - Велико Търново