Средновековна алея на занаятите правят на Царевец

Публикувано на пн, 18 ян. 2016
609 четения

Общината готви нови проекти за социализация на двете крепости във Велико Търново

Изграждането на средновековна алея на занаятите и възстановяване на царския дворец предвижда мащабен проект за превръщането на крепостта “Царевец” в още по-атрактивен туристически обект. В концепцията на Община Велико Търново са заложени редица реставрационни дейности на хълма на българските царе, както и финансиране на нови археологически разкопки на крепостта и в нейното подножие.
От Общината подготвят нови проекти за социализация и реставрация и на втората цитадела на столичния Търновград – Трапезица. Вече е готова разработката за изграждането на паркинг и подходи към храма “Св. Четиридесет мъченици”, която е на обща стойност 250 000 лева, съобщи кметът Даниел Панов. С проектите ще се кандидатства за финансиране по приоритетна ос 6 на Оперативна програма “Региони в растеж”, по която ще се отпускат средства за паметници на културата с национално значение и туристическа инфраструктура към тях. Амбицията на градоначалника и неговия екип е да надграждат постигнатото в сферата на туризма, а интересът към старата българска столица да продължи да расте с устойчив темп.
Крепостта “Трапезица” заема приоритетно място в новата концепция, а след реализацията на проектите тя ще бъде отворена за туристи. Посетителите ще могат да се качват на хълма от два входа. Едната възможност ще е чрез съществуващия фуникуляр, който може да превозва до 20 пътници, а другата – чрез пешеходен подход. Долната станция на наклонения асансьор е на два етажа, разполага с голям санитарен възел и свободна площ за създаване на посетителски център и гардероб за туристите. Там могат да бъдат предлагани и сувенири. В рамките на проекта е предвидено монтирането на системите за известяване и безопасност, включително сигнално-охранителна дейност и пожароизвестяване. Ще бъде въведено и електронно чекиране, като на територията на крепостта ще се влиза с магнитни карти.
Близо 8 милиона лева външни инвестиции са вложени в обновяването на Трапезица през последните четири години. По европейски проект на Министерството на културата бяха изградени подпорна стена, фуникуляр с две станции и художествено осветление. За тях по програма “Регионално развитие” бяха отпуснати 4,8 милиона лева. За социализация на паметника близо 3 милиона лева предостави и фондация “Гейдар Алиев”, която оглавява първата дама на Азербайджан. С тези средства през последните месеци се извършва реставрация на част от северната крепостна стена и три църкви, оформят се централна туристическа алея и експозиционен център, монтира се осветление. По този проект ще бъдат изградени паркинг до долната станция на фуникуляра и тротоари, ще бъдат асфалтирани и подходите за автомобили.
Кметът подчерта, че по негово предложение и с решение на Общинския съвет стопанисването и управлението на Трапезица е възложено на Регионалния исторически музей. Той заяви, че очаква от културната институция проекти за поставянето на информационни табели и за възможните експозиции.
По план приоритетна ос 6 на ОП “Региони в растеж 2014-2020” ще бъде отворена в началото на лятото, когато ще бъдат оповестени и критериите за кандидатстване. Общият обем на средствата за България ще е близо 200 милиона лева. Интегрираният план за градско развитие включва проекти за реконструкция на сградите на музей “Възраждане и Учредително събрание” и Археологическия музей. Те са част от инвестиционната програма по приоритетна ос 1 за градска среда на ОП “Региони в растеж”, която бе подадена още в края на септември 2015 г.
Златина ДИМИТРОВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново