Сребърен кръст от XIV век откри проф. Константин Тотев на Трапезица

Публикувано на пт, 7 авг. 2015
744 четения

Сребърен кръст с изображение на Христовото Разпятие откри екипът на проф. д-р изк. Константин Тотев при проучвания на крепостта “Трапезица” във Велико Търново. Рядката находка датира от XIV век и е намерена сред инвентара на разкритите гробове от некропола на църква № 2. Около месец продължават разкопките в северната част на историческия хълм. Финансирането в размер на 9000 лв. е подсигурено от Министерството на културата, като 1/3 от сумата е предвидена за консервация на разкритата архитектура.
Кръстът е открит в гроб № 314, в който е положена жена на средна възраст. Накитът е отлят в калъп от висококачествено сребро и вероятно е носен пред гърдите, за което свидетелства масивното ухо за провесване. “Изтритото изображение показва, че кръстът е носен продължително време. Най-вероятно става дума за лична вещ на християнския култ, с която погребаната не се е разделила. Интересно е да отбележим, че значително по-рядко се откриват нагръдни кръстове, познати още като кръстове – енколпиони, при женски погребения”, обяснява проф. Тотев.
Върху изобразителното поле фигурата на Христос, разпънат на кръста, е представена релефно. Заради изтриването на релефа обаче е трудно да се направят изводи за детайлите по лицето и дрехата. “Долавя се единствено извивката на фигурата в кръста и очертанията на нимба около главата. Стиловата характеристика насочва изпълнението на тази творба на металопластиката в ХIV век”, категоричен е археологът. Кръстът се отличава с интересната си изработка и най-вероятно е изпълнен в златарските ателиета на столицата Търново.
“В случая от значение е иконографията на тази група нагръдни кръстове. Специфичният силует на рамената, които с извивка преминават едно към друго и завършват с широки заоблени краища, франкирани от малки капковидни медальони, са много характерни за една група руски кръстове – енколпиони, разпространени във византийския свят в края на ХII-ХIII век. Именно тази група паметници са служели за модели при изработката на нагръдни медальони и кръстове век-два по-късно от различни местни майстори. Такъв е случаят и с тази находка”, твърди професорът.
Златина ДИМИТРОВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново