Сръчни жени от селата Върбица и Правда показаха в изложба как тиквите и кратуните могат да станат произведения на изкуството

Публикувано на пн, 20 Ное. 2017
1857 четения

Анелия Димитрова показва как изглеждат кратуните в автентичен вид.

Близо 50 кратуни и тикви, превърнати с много фантазия и старание в истински произведения на изкуството, показват в пъстра есенна изложба в Младежкия дом в Горна Оряховица. Оригиналните сувенири са изработени от самодейките в селата Върбица и Правда. Експозицията беше открита с изпълнения на Групата за автентичен фолклор при Народно читалище “Градина – Върбица – 1894”.
С конци, плат, панделки и други текстилни материали са украсени част от декоративните тикви, по-известни като кратуни. Други са декорирани с хартия или пък изрисувани с темперни бои. Жените умело са преобразили растенията така, че да заприличат дори на човешки лица. Те се усмихват върху четири еднометрови кукли.
“Сега е сезонът на кратуните, а няма къща във Върбица, в която да не отглеждат този сорт тикви. Всеки ги използва за декорация в дома. Затова решихме да покажем различни варианти за украса”, споделя председателят на читалището Анелия Димитрова. По-голяма част от експонатите, предствени в изложбата, са изработени от участничките в читалищния клуб “От нашите сръчни ръце”. На седмичните сбирки редовно се събират 12 жени, като най-възрастната е на 84 години, а най-младата – на 17.
Нашите баби преди години са използвали кратуните по много практични начини. Те умело са ги превръщали в черпаци, фунии, чаши, солници, захарници, музикални инструменти и др. Сега в нашите домове тези растения могат да се видят единствено като оригинална украса, разказва Анелия, докато показва как изглеждат кратуните в автентичен вид.
После обяснява, че плодовете са цилиндрични, крушовидни тюрбанлийки, имат форма на бутилка или на кутия за накити. Те са неразпукливи, с твърда външна обвивка. Отвътре са месести, като по време на узряването тази месеста тъкан изсъхва и се получава кухина, в която при разклащане дрънчат едрите семена.
Вторият главен герой в изложбата е традиционната тиква, на която са посветили заниманията си по приложно изкуство децата от читалище “Звезда – 1905” в Правда. Те също са рисували и използвали различни материали, за да превърнат тиквите в човеци.
В нашето село се отглеждат много тикви. Тъй като лятото беше по-дъждовно, а тиквите обичат водата, реколтата тази година е много добра, признава председателят на читалището Петя Георгиева. Затова тази есен в Правда направили за втори път изложение на тиквата. В кулинарната изложба наред с традиционните блюда от печена и варена тиква и тиквеник, домакините показали бухтички, кекс, мъфини, понички, дори кюфтенца от тиква. Гостите от Върбица пък ги изненадали с каляската на Пепеляшка, направена от тиква.
Гостите на изложбата в Младежкия дом имаха възможност да опитат баници с тиква, приготвени от майсторки кулинарки от Върбица и Правда. Своята рецепта за тиквеник, която е научила от своята баба, представи Петя Георгиева. “Тиквата се настъргва, запържва се в олио, а после към нея се прибавят начукани орехи, канела и захар. Най-вкусен става с домашни точени кори, които се навиват заедно с плънката.” Запазена марка на жените от Правда обаче е агнешкото, за което имаме две традиционни рецепти – разсол и агнешка чорба, обяснява Петя.
Върбица пък е меката на баниците, от всичко можем да приготвим вкусния деликатес, хвали се Анелия. Освен традиционната баница със сирене, ние правим такава със спанак, месо, колбаси, праз, с магданоз и сирене. Правим сладки, вити, точени и дърпани баници, изрежда председателят на читалището. После споделя, че нейната любима рецепта е за Вълча баница. “Използват се различни видове месо, което се нарязва на ситно. След това се запържва до готовност, а преди да се свали от котлона, към него се прибавят яйца. Колкото повече са яйцата, толкова по-вкусно става. С тази плътка се навива баницата, като става много вкусна и с готови кори”, усмихва се Анелия.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново