Според резултати от първото изследване сред етническите групи: ромите стават все по-образовани за секса и контрацепцията

Публикувано на пт, 29 Ное. 2013
803 четения

Първият полов контакт при ромите вече е на 13 години, за разлика от българските деца, където сексът започва и на 12 години, сочи изследване на РЗИ във Велико Търново. То е проведено сред 141 души от ромската общност в областта, които са между 18 и 55 г. Проучването е извършено между юни и октомври 2013 година и е обхванало райони като Водолей, Леденик, Балван, Павликени, Бяла черква, Златарица, Стражица, Върбица и др. Ромите са били анкетирани, като съдействие при изследването са оказали център “Амалипе” и общините в Златарица и Стражица.
При срещите останахме изненадани от познанията на ромите по отношение на предпазването от бременност, семейно планиране, пътищата на предаване на полово-преносимите инфекции, грижата и броя на децата, коментира д-р Красимира Петрова, която представи резултатите от изследването. 83 % от анкетираните са запознати, че презервативите осигуряват безопасен секс, знаят цените на предпазните средства и къде се продават.
Интересен е фактът, че ромите държат на гражданския брак и 33,3 процента живеят по този начин. Останалите предпочитат съжителството на семейни начала, което се налага и при българите.
Макар да сме свикнали с това, че ромките раждат по много деца, този многодетен модел започва да отстъпва. Все повече се налага тенденцията на семейното планиране. Половината от анкетираните имат по-малко от три деца. Една трета от ромите използват контрацептиви, като близо 20 % от общността вече имат по едно дете. По време на анкетите ромите са настояли в училище да се въведат часове по сексуално здраве.
Наред с тези положителни промени, изследването е показало и неблагоприятни тенденции, които продължават да съпътстват етническите групи, коментира д-р Петрова. Все още остава ниска възрастта на първия полов акт и ранните бракове, които са между 16 и 20-годишна възраст. Често жените избират аборта, пред контрацепцията, има бременни ромки, които не стъпват на женската консултация. Продължава да бъде ниска профилактиката, прегледите при гинеколог са ограничени. Жените от общността признават, че са ходили при гинеколог само заради заболявания, а само 9,2 % от ромите са си правили тест за СПИН, и то заради други заболявания.
Това е първото изследване сред етническите групи и то ни дава насоки за бъдещата работа сред тях по отношение на сексуалната култура, отбеляза д-р Петрова. Въпреки известните неблагоприятни тенденции, резултатите показват, че има положителни промени по отношение на сексуалното здраве и семейното планиране, коментираха от РЗИ. Освен това ромите споделяли откровено за проблемите в секса и планирали все повече бременността.
Вася ТЕРЗИЕВА, сн. архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново