Случайна среща във Велико Търново събра хенгдръм инструменталисти

Публикувано на пт, 15 февр. 2019
653 четения

Петър (вдясно) и Себастиан се срещат случайно на паметника “Асеневци”.

Известният на българската музикална сцена с изпълненията си на перкусионни инструменти Петър Йорданов – Бъни, срещнал в старата столица новозеландец със същите нетипични интереси. Себастиан от Нова Зеландия, за когото до този момент Бъни не бил чувал, свирел на най-новия ударен и все още слабо популярен музикален инструмент – “хенгдръм”. Същият музикален перкусионен инструмент от групата на металните идиофони играе главна роля и в изпълненията на Петър Йорданов. Срещата била още по-куриозна, тъй като двамата мъже били облечени по един и същи начин. Случайният досег на непознатите някак естествено преминал в хенгдръм дует, документиран с клип и популяризиран в социалните мрежи. Реализацията на общото музикално изпълнение била спонтанна и се осъществила на паметника “Асеневци” във Велико Търново.
Петър Йорданов – Бъни разказва, че хенгдръмът е измислен от швейцарец през 2000 г. От едната страна инструментът има различни по размер окръжности, които при удар издават различни по височина тонове, а другата му страна е перкусионна. Инструментът има и електронна версия.
Новозеландският инструменталист бил пленен от красотата на града. Стремежът му да открие евтина и красива дестинация в Европа го довел до Търново чак от другата част на света. Българският музикант също споделя, че винаги е бил привлечен от старопрестолния град, макар че родом е от София. В старата столица българинът намерил и любовта. Чувства се гражданин на света, тъй като често пътува заради изявите си. Обича интересните и необичайни музикални инструменти от различни култури. Етно-world музиката засега предизвиква най-голям интерес у артистичната му натура. Важна част от дейността на музиканта е свързана със съчетаването на дървените първобитни инструменти с модерните технологии.
Петър Йорданов – Бъни, освен с концерти по клубове и фестивали, участва и с музика на живо в театралните представления “Калигула” в Народен театър “Иван Вазов” и “Саломе” в театър “Българска армия”. Музикантът се занимава и с организирането на т.нар. “барабанни кръгове”. Това му любимо занимание се заключава в свиренето в кръг на перкусионни инструменти от различни държави. Петър разказва, че в него често участват хора, които за първи път хващат музикален инструмент и се докосват до свиренето, но въпреки това резултатът е невероятен. Скоро му предстои и 20-дневно европейско турне с група “Оратница”. Петър Йорданов се изявява и в рамките на още музикални формации като “Тъпани и гайди”, “Acoustic Soul”, “MyStory Of Folklore”, “2 MEN Orchestra” и “Ветрове”.
Една от причините, заради която творецът участва в толкова разнородни артистични проекти, е трудното оцеляване на хората на изкуството у нас. “За никого не е тайна колко ниско ценен е този стил музика в България”, допълва Бъни.
Музикантът коментира, че етно-world музиката у нас е много слабо развита. Изключително рядко в България гостуват етномузиканти на световно ниво. Според инструменталиста музиката е храна за душата и е здравословнo да има разнообразие.
Петър провежда и образователни концерти в различни градове из страната. Те дават шанс на учениците да се докоснат до много редки музикални инструменти. Опитът на Бъни показва, че така се разпалва интересът и въображението на младежите. Миналата година преподавателят по музика в ОУ “Св. Патриарх Евтимий” Добрин Пелтеков поканил инструменталиста да проведе подобен образователен концерт във Велико Търново. Концертът на 23-ти октомври в читалище “Искра” пожънал голям успех. “Дано повече хора подемат такъв вид инициативи и тези дейности дадат на децата по-широк спектър в музикалния им кръгозор”, завършва музикантът.
Михаела ГЕОРГИЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново