След 10 години в чужбина великотърновец се върна, за да прави бизнес в родния си град

Публикувано на пн, 6 Дек. 2021
18571 четения

След повече от 10 години в чужбина Милен Методиев и съпругата му решават да оставят охолния живот в чужбина и да се върнат във В. Търново. Решението за това съвсем не е спонтанно, а добре обмислено и с идеята синовете им – Давид на 8 г. и 2-годишният Йоан, да не забравят своите корени. “Искаме децата ни да пораснат тук и да знаят, че са българи. Ние никога не сме прекъсвали връзката си с България и често си идвахме, но решихме, че е по-добре децата да живеят тук, където намираме спокойствието, от което се нуждаем, и имаме време един за друг”, разказва Милен. Така въпреки успешния бизнес в белгийския град Гент, семейството стяга куфарите и през юли тази година се връща обратно в родината. А отскоро Милен е отворил берберница (б. ред. остарялото наименование на бръснарница) в центъра на В. Търново. Както сам казва, цял живот е бръснар, наследил е професията от своя прадядо и близки роднини, упражняващи занаята. Хваща ножицата и бръснача още докато е 16-годишен, а година по-късно отваря собствен салон във В. Търново и става най-младият бръснар в града. Клиенти не липсвали и нещата започнали да се подреждат в живота на великотърновеца. Създава и семейство със своята половинка Силвия. В един момент обаче осъзнава, че няма перспектива в България, и като хиляди други млади хора решава да опита късмета си в чужбина. “Както имах много клиенти, изведнъж всеки замина нанякъде, а работата значително намаля. Затова със съпругата ми, която вече беше бременна с първото ни дете, решихме да заминем в чужбина и да започнем нов живот”, разказва Милен.
Решава да се установи в Гент, тъй като брат му и негови познати вече живеели в Белгия. Месец след като заминава при него отива и съпругата му. Милен започва работа в бръснарски салон, а три месеца по-късно отваря свой собствен. Казва, че да направиш фирма там е много по-лесно и не се налага да се бориш с различни институции, както е в България. С хъс и желание за работа Милен успява да развие бизнеса си и да привлече достатъчно клиенти, за да отвори и втори салон. “Истината е, че човек винаги може да създаде собствен бизнес, но трудното идва от това да го разработиш и да го запазиш, от това да съумеееш да си толкова години в бранша и да продължаваш да растеш и да се развиваш”, разказва бръснарят. Допълва, че в Белгия професията е уважавана и за разлика от салоните у нас в тях се работи с риза и панталон, което показва отношение към клиентите. В салона при великотърновеца са сядали редица известни личности и местни политици, които стават негови редовни клиенти. А най-голямото признание за работата му е, когато такива хора чакат реда си търпеливо заедно с останалите клиенти в салона, споделя Милен.
Постепенно бизнесът му потръгва и великотърновецът успява да сбъдне мечтата си да подреди живота си по начина, по който искал. Признава обаче, че това му е коствало изключително много работа – седем дни в седмицата, лишавайки се от времето да бъде със семейството. Единствената почивка била, когато се връщал в родния град, за да се видят с близките. Разказва, че в Белгия животът е изключително организиран и всичко се планира предварително. Именно свободата е това, с което най-трудно свикват в чуждата страна, въпреки че по думите му в Гент не делят хората на местни и чужденци. Още докато живеят в чужбина, Милен и половинката му започват да си строят къща в Малки чифлик с идеята, че един ден могат да се върнат.
С обявяването на
ковид пандемията решават
да се приберат временно
в България, докато са в сила въведените ограничителни мерки, заради които се налага Милен да затвори салоните си. Остават в старата столица 1 година и два месеца. Великотърновецът разказва, че за всички, които се е наложило да затворят обектите си заради Covid-19, белгийската държава осигурява съответните обезщетения. “Ако например си се осигурявал на 1300 евро, то всеки месец държавата изплаща обезщетение в двоен размер. За фирмите има помощ в размер на 5000 евро. Отделно на всяко тримесечие се изчислява оборотът на фирмата от предходната година и се изплащат 80 % от него”, разказва Милен. След като се връщат обратно в Гент, няколко месеца по-късно взимат решение окончателно да се установят в България. Това се оказва най-трудно за големия им син Давид, който е роден в Белгия и напълно е възприел техните нрави и традиции. Сега момчето е второкласник в ОУ “Бачо Киро” и се справя отлично с училището, тъй като, докато са живели в чужбина, майка му е полагала всички усилия той да чете и да пише на родния език. Детето знае също така английски, френски и нидерландски, с гордост разказва баща му.
Първоначалните планове на семейството били да се установят във Варна и дори Милен избира място, където да отвори бръснарския си салон. Точно преди да подпише договора взима решението да се върнат във В. Търново и да отвори берберницата в родния си град, както едно време. Избира си място в идеалния център, а салонът му бързо набира популярност. Сред клиентите му са също политици и бизнесмени, а тайната за успеха му е отношението към всеки посетител, независимо дали е редовен или нов клиент.
“Винаги гледам напред и знам, че колкото и да е трудно в България при мен няма как да не се получат нещата. Радвам се, че се върнахме, защото тук наистина усещам спокойствието и имам време за семейството си, каквото в Белгия ми липсваше, въпреки че там имахме един много добър стандарт на живот. Истината е, че не всичко в този живот е пари. Обичам България и не бих продал родината си за пари”, категоричен е Милен.
Весела БАЙЧЕВА
сн. личен архив

loading...
Пътни строежи - Велико Търново