Слави Райчев: “Не е важно да разбираме от вино, важно е да се наслаждаваме, когато отпиваме”

Публикувано на чт, 27 Дек. 2012
1047 четения

Слави Райчев от пет години работи като сомелиер. Младият мъж казва, че не е важно да разбираме какво вино консумираме, а е важно да се наслаждаваме, когато го отпиваме. “Всеки има индивидуален вкус, затова идеята e да се наслаждаваме на храната и виното, които консумираме. Нашата работа е да помагаме на хората по един по-достъпен начин, да разказваме и показваме на хората вината, за да могат да им се насладят напълно”, споделя Слави.
Има четири основни вкуса – сладко, кисело, солено и горчиво. Комбинацията между тях определя едно вино като добре направено от технолога и една храна като добре сготвена. “За да има правилна компания между храна и вино, трябва да има баланс между двете. Виното се явява като един своеобразен сос на храната. Като ги сдъвчем заедно, трябва да се получи един нов вкус. Той трябва да е балансиран. Виното не трябва да засенчва храната и храната не трябва да засенчва виното. Повечето хора са свикнали, че има едни класически комбинации между риба и бяло вино, бяло месо и бяло вино, червено месо и червено вино. Стараем се да разбиваме тези митове, защото нещата са доста по-сложни и комплексни”, разказва сомелиерът и допълва, че всяко едно вино си има храна, която е направена за него.
Важен е регионалният принцип за съчетаване на храните.
Един продукт там, където е направен, ще бъде най-вкусен. В Италия и Франция например човек не може да види вино, което не е характерно за района, в който се намира.
Има много заблуди около съчетаването храните с виното, от които трябва да се избавим, категоричен е Слави Райчев. “Не е вярно, че всяко сирене се съчетава добре с вино. Сините сирена например са много специфични, тъй като плесента в тях има характерен вкус и аромат. Съчетавайки го с едно червено от сорта Каберне или каквото и да е червено, се получава война между танините и плесента и виното започва да ви се струва още по горчиво. Тази комбинация трудно може да хареса на някой”, разказва още младият мъж.
Храненето трябва да се съпътства от две напитки – вода и вино, било то бяло, розово, червено или пенливо. Мястото на ракията и всички концентрати е накрая на яденето. По този начин те са и полезни за нас, защото помагат за храносмилането. “Започвайки вечерята с ракия или водка, после на всеки от нас му е все едно какво ще пие или яде. Истината е, че алкохолът влияе на рецепторите и по този начин не можем да усетим храната, когато започнем вечерята си с една ракия”, разкрива още тайни около консумацията на божествената напитка младият специалист.
Хубавото вино е виното, което ви харесва, не е задължително то да е старо. Повечето вина в света се правят за бърза консумация. Това е особено характерно за вината, които се произвеждат в страните от новия свят – Аржентина, Чили и Южна Америка като цяло.
“В последно време на виното се приписват свръх свойства, аз по тази логика трябва никога да не се разболявам, но не е така. Всичко е в мярката и правилната употреба. То е жив продукт, който съдържа витамини, аминокиселини, антиоксиданти, полифеноли, които помагат в борбата със стареенето, помагат на сърдечносъдовата система. Умерената му консумация може да благоприятства нашето общо здравословно състояние, но в никакъв случай не може да ни излекува.
Истината е във виното, но и не само в него”, допълва Слави Райчев.
Весела КЪНЧЕВА, сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново