15 юни е датата, на която строителите публично обещаха на министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова, че ще предадат прясно ремонтираната улица “Магистрална”. На 13 май тя лично направи проверка на обекта и смъмри “Пътинженерингстрой-Т” ЕАД и подизпълнителите от “Пътни строежи – Велико Търново” АД, че не е доволна от темповете, с които се работи. Държавата плаща 3,7 млн. лв. за ремонта на 2,6-километровата ул. “Магистрална” и дъговия мост.
Седмица преди сакралната дата отиваме да проверим с какви темпове се работи и докъде стигнаха строителите. Тръгваме от новото кръстовище между улиците “Арх. Георги Козаров”, “Георги Бакалов” и “Магистрална”. Там се въвежда нова организация на движението и улицата с предимство става ул. “Георги Бакалов”, която влиза в кв. “Колю Фичето”. До сега първостепенната улица беше ул. “Арх. Георги Козаров”. На това кръстовище се прави голям зелен остров. Няколко минути преди 16 часа в сряда заварваме шестима работници, всеки с цигара в едната ръка, а с другата се подпира на лопатата. В острова има и багер с вдигната кофа. Задава се огромен камион с поне 20 кубика пръст, ще го разтоварват, за да запълнят мястото, където ще се садят цветя. Никой от работниците не е с предпазна каска, около обекта дори няма следа от тях. Предпазните мерки са сведени само до облечени сигнални жилетки. Никой от строителите не се помръдва от мястото си, започва хихикане, отнасяме няколко цветущи псувни. Отговорът на всеки въпрос, който задаваме за това до кога трябва да свършат работата, какво правят, къде отиват след това, от къде е пръстта, е: “Не знам, има директори.” Естествено, че директорите не са на обекта. Никъде не срещаме по цялото протежение на ул. “Магистрална” и технически ръководител. Оставаме с впечатлението, че се работи на автопилот.
Експерти по транспорта настояваха бордюрите на кръстовището при ул. “Арх. Георги Козаров” и “Георги Бакалов” да са скосени до кота нула, но бордюрите са си старите. Шофьори мърморят, че ще е тясно, но строителите твърдят, че лентите за движение отговарят на стандартите дори за път първи клас. В този район остава да бъде положен само износващият пласт асфалт, да се поставят знаците за новата организация на движението и маркировката.
След кръговите кръстовища “Качица” пред “Търговски парк Велико Търново” е стълпотворение от машини – всевъзможна тежка строителна техника и неколцина работници полагат износващия пласт асфалт. Най-разговорливи с точно две изречения се оказаха строителите, които със саморъчно направени дървени гребла заравняват ръбовете на асфалта, за да не се получат фуги при следващото минаване на асфалтополагащата машина. Тук също няма лични предпазни средства. Един от мъжете на име Пламен е сочен за техническия на обекта. Той ни вижда, навива червената папка на руло, пъхва я под мишница и се качва на асфалтополагащата машина. После ни се представя, че е шофьор на камион и си заключва устата. По този начин се държат всички на обекта, шофьорите на камионите с асфалт дори заявяват, че не знаят колко суровина возят и по колко курса на ден правят. Пълна анонимност с ремонта на ул. “Магистрална”. “Пречим на хората да си живеят живота”, шегуват се някои от работниците.
Малко под търговския парк до бензиностанциите дежури полицейска патрулка, за да не бъдат допускани нарушители да минат върху прясно положения асфалт и да създадат проблеми. Самоволни изпълнения от шофьорите няма, а полицаите са доволни, че улицата се ремонтира с асфалт по нова технология, който зимата и през дъждовните сезони ще намали хлъзгавостта на пътя. Според полицаите на новата улица със стеснените ленти за движение промяната им от две в една и обратно на някои участъци не би следвало да се образуват тапи, ако шофьорите спазват ограничението на скоростта за движение през населено място.
В този район се запазва и удължава островът за безопасност, който, от една страна, пречи на рисковите обратни завои, а от друга, насочва автомобилните потоци за София и към Варна. Остава и светофарът.
Недоволни обаче са фирмите, чийто бизнес е по протежението на ул. “Магистрална”. “Чрез медиите Общината и Пътната агенция обявиха, че улицата ще се затваря поетапно, само че я затвориха цялата. За месец имам към 50 000 лв. загуба, наполовина изтървахме клиентите за смяна на зимните с летните гуми. Когато потърсим Общината за отговори, ни заявяват, че нищо не зависи от тях, обектът бил на Областно пътно управление и държавата, само че от там мълчат и си стоим в неведение”, споделя един от собствениците на търговски обект в района.
Търговците покрай ул. “Магистрална” разказват за абсурдни ситуации, на които са се нагледали по време на ремонта. Една от тях е, че в XXI век за регулиране на нивата се използва архаичният канап. Бордюрите на островите за безопасност са събаряни и пренареждани по няколко пъти. Това под сурдинка си го признават и строителните работници. За нас остава без отговор въпросът защо се налага това, след като е редно за ремонта да има проект, в който всичко да е описано и предварително съгласувано и одобрено, включително и с каква височина трябва да са бордюрите. “Без думи съм вече, така строим само в България”, промърморва един от строителите.
Имало е и друг абсурд. Транзитната на главния път София – Варна улица през Велико Търново се прави по метода на студеното рециклиране, т.е. не се включва работа по пътното легло и основите. За усилване якостта на трасето беше положен два пласта асфалтобетон. В района на търговския парк се оказало, че подложката е станала по-висока и се наложило да дойте тежка машина, която да изрине част от бетона. Само че машината пропаднала. Така в този участък се наложило изцяло да изринат бетона, да положат камък върху пръстта, да трамбоват и после пак да излеят бетон, а върху него да се асфалтира.
В района на Сечената скала платната се стесняват. Положен е бордюр под ската, като на места обезопасителната зона между падащите отломки от скалата и пътя е по-малко от една педя. В района на бирената фабрика са поставени нови мантинели. На този етап не би следвало да има причина да не се спази срокът 15 юни. На дъговия мост обаче ситуацията е по-различна. Едното платно е оправено, дилатационните фуги са сменени, работи се на другото. Там срокът е 30 юни.
Здравка МАСЛЯНКОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ
12257
