Със 725 000 лева Шишмановата баня става туристическа забележителност

Публикувано на пн, 15 авг. 2016
513 четения

Започват дейностите по консервация, реставрация и експониране на Шишмановата баня във Велико Търново. За превръщането на запазените останки от паметника в Асенова махала в туристическа забележителност Общината спечели проект на обща стойност близо 725 000 лв. Средствата се осигуряват по финансовия европейски механизъм на Норвежката програма, съобщи директорът на Дирекция “Култура и туризъм” Нелина Църова, която е и ръководител на проекта.
“Аварийните мерки започват с укрепване на основните ѝ зидове от запад. Консервационната намеса се изразява в моделирано надзиждане на останалите зидове, възстановяване на пилоните от хипокаустната система до действителна височина. Въз основа на останките и наблюденията по време на археологическите проучвания ще бъде осъществено възстановяване на полуцилиндричното покритие на северното помещение и на същинския под. Ще се моделира надзиждане при входа на южния зид и на източния зид. Ще бъде изградена преграда, която да изолира обекта от улицата. Ще се изгради стабилна покривна конструкция, гарантираща защитата на оригинала. Предвидени са мерки за благоустрояване на терена около паметника и мерки, които да подчертаят уникалността му”, обясни Нелина Църова.
Дейностите по проекта “Културното наследство на Велико Търново във фокуса на европейското културно многообразие” трябва да приключат до 30 април 2017 година. Според изискванията на европейската програма 10 на сто от работниците на обекта ще бъдат трайно безработни лица от ромски произход. След обновяването на Шишмановата баня ежегодно ще се провежда Фестивал на ромската култура. Там ще се изнасят и открити уроци по история на деца от различни етноси. Още от следващия туристически сезон паметникът ще бъде включен в маршрута на посетителите в кв. “Асенов”. Наред с храмовете “Свети 40 мъченици”, “Свето Успение Богородично”, “Св. св. Петър и Павел”, “Св. Иван Рилски” и “Свети Георги” туристите ще могат да разгледат и Шишмановата баня.
Обектът е публична общинска собственост и със статут на “единична недвижима културна ценност” с категория “национално значение”, посочи Нелина Църова. Банята е наречена “Шишманова”, тъй като се счита, че е останала от времето на последния български владетел преди падането на Търново под турско робство. При разкопки там са намерени монети от XV-XVI век. Първи за банята споменава Карел Шкорпил през 1893 г., като отбелязва и мястото ѝ северно от източния устой на Владишкия мост с надпис “баня”. Първата публикация на банята принадлежи на търновския архитект Георги Козаров. Според него банята била неизвестна до този момент, въпреки че лежи на видната търновска улица, водеща до храма “Св. св. Петър и Павел”, припомни Църова.
Шишмановата баня е единствената от Второто българско царство с оригинален архитектурен план. Именно той я отличава от известните други бани от Античността и Първото българско царство, както и от по-късните турски хамами.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново