Над 3000 гости дойдоха на римския фестивал в Никополис ад Иструм

Публикувано на пн, 15 авг. 2016
954 четения

Римляни и варвари превърнаха древния град в арена на зрелищна битка

В арена на зрелищната битка между римляни и варвари се превърна античният град Никополис ад Иструм. Страховити мъже, облечени в тежки доспехи, се сражаваха пред повече от 3000 души публика в събота. Баталните сцени пресъздадоха събитията от 102 г. сл. Хр., когато император Траян основал града в чест на победата му във войните с дакийските племена. Битката бе част от атракциите в първия фестивал “Нике – играта на победата”, посветен на бита, културата и кулинарните традиции на древните римляни.
Мъжете, представители на различните групи, демонстрираха как през Античността са се сражавали воините. Всички участници в бойните демонстрации спазваха задължителните правила на играта. “Убитите” и “ранените” задължително клякат, а ако не могат да клекнат заради тежките ризници и облеклото, напускат бойното поле, след това се връщат, когато започне следващият рунд. Даките излязоха на бойното поле, предвождани от уникален музикален инструмент, познат под името “карникс”. Това е голяма бронзова тръба, която в горната си част завършва във вид на глава на животно. Оглушителният звук, който издава, цели да изплаши противника.
Около 70 реконструктори от София, Димитровград, Ямбол, Шумен, Варна, Дебелец и Велико Търново дойдоха в Никополис ад Иструм специално за фестивала. Заедно с тях свой лагер построиха и участниците в група за исторически възстановки от румънския град Констанца. Реенакторите представиха римска медицина, занаяти, пазар на животни и още много интерпретации от живота и бита в Античността.
Модно ревю на мъжки и дамски облекла, ушити по автентични образци от древен Рим, се проведе за първи път на форума в римския град. Около 20 гости на празника се включиха в конкурса за най-атрактивен и автентичен античен костюм, а голямата награда спечели археологът Калин Чакъров от Историческия музей в Павликени. Авторитетно жури с председател директора на търновския музей Иван Църов определи победителите. Помагаха му археологът доц. Павлина Владкова и доц. Пепа Лунгарова от Великотърновския университет.
Гладиаторски битки, стрелба с лък и метателни машини, пазар на роби и античен театър имаше още на фестивала. Посетителите опитаха отбрани ястия и напитки, приготвени по древни рецепти. Сред тях бяха леща с праз и булгур, разядка с моркови и пащърнак, сармички с кайма, рибен сос и кедрови ядки, фурми по александрийски с бадеми. За да не е толкова кисело, римляните са подправяли виното с мед и различни подправки, обясни главният кулинар на търновския клуб “Традиция” Петър Стефанов. На червеното вино и аз съм добавил черен пипер, бахар, индийско орехче, карамфил и канела. Бялото съм овкусил с дафинов лист, черен пипер и медицинска дъвка, издаде част от своите готварски тайни шеф-готвачът.
С възстановка на римска сватба изненадаха многобройните посетители в Никополис ад Иструм самодейците от театралното студио към читалище “Съгласие” в Дебелец. Цялото празненство бе в духа на древен Рим, а в него участваха 13 души. Сватбата започна с танц на весалките – девици, подчинени на римската богиня на семейството Веста. С него те символично пречистиха мястото, където се осъществи бракосъчетанието. След това младоженците бяха въведени от родителите си, а административният служител, тогава наричан “понтифакс”, отправи молитви към Юпитер, Венера и Диана. Жрицата Майка Веста сложи пръстените на младоженците и ги благослови.
Възстановката направихме след дълго проучване, а наш консултант е доц. Павлина Владкова, обясни Събка Илиева, която ръководи театралното студио. Оказа се, че много от брачните ритуали, които изпълняваме днес, са заимствани от римляните, включително и брачният договор, допълни тя.
Фестивалът бе организиран по проект на сдружение “Бъдеще за Никюп”, а негов председател е кметицата на селото Йорданка Атанасова. Разработката получи подкрепата на община Велико Търново и финансова помощ в размер на 5800 лв. по програма “Изкуство и култура”. Съорганизатор на събитието бе Регионалният исторически музей. Режисьор и сценарист на фестивала е Владимир Попов от групата за антични възстановки “Мос майорум улпие Сердице” – София.
Златина ДИМИТРОВА
сн. Даниел ЙОРДАНОВ

loading...
Пътни строежи - Велико Търново