Съхнат стотици орехови дървета в областта

Публикувано на ср, 5 сеп. 2018
2203 четения

Съхнат стотици орехови дървета в областта, се оплакаха земеделски стопани. Първо засъхват само някои клони от короната на дървото, а после почернява и целият орех. Това са многогодишни дървета, които падат на земята и не можем да ги спасим, казаха производители от Стражишко, които имат орехови градини.
Според Димитър Стоянов, шеф на службата по растителна защита при търновската Агенция по безопасност на храните, гъбна болест мори ореховите дървета. Тя се нарича антрактоза и първо предизвиква дървесно гниене. Паразитите зимуват като мицел в поразените части на дървото. Проблемът е, че спорите на гъбите се разнасят от вятъра и така се заразяват десетки дървета. Орехите се разболяват много бързо, особено ако по кората има наранена повърхност или цепнатини. Когато времето е влажно, а тази година през лятото имаше много дъждове, само за няколко месеца дърветата почерняват, обясни Стоянов. Той допълни, че загниването от гъбата започва от средата на ствола и след това се разпространява неравномерно от двете страни. Дървесината става кафява, после мека и жълтеникава и така, докато дървото рухне.
Ореховите дървета могат да бъдат спасени в началото, когато се забележат първите изсъхнали листа и клони, каза още агрономът. Те трябва да се изрежат до здрава тъкан и да се изгорят. За използваните инструменти трябва да се приложи съответната дезинфекция.
Тази есен сериозен проблем с гнието има и по лозята в областта, съобщи Стоянов. Стопаните са обезпокоени, че летните дъждове са похабили не само гроздето, но и самите растения. Въпросът е сега как ще бъдат запазени литораслите и как ще презимуват, за да се възстановят лозята напролет от нападналата ги мана това лято.
Преди гроздобера, който вече започна, лозари от Горнооряховско споделиха, че 70 процента от реколтата е пропаднала заради дъждовете.
Вася ТЕРЗИЕВА

loading...
Пътни строежи - Велико Търново